Põud nurjab põllumehe unistuse headest saakidest

Jõgevamaa põldudel koristatud esimesed viljasaagid muljutakse enamasti  loomasöödaks. Põua tõttu prognoosivad aga mitmed põllumajandusspetsialistid tagasihoidlikke saake.

Torma Põllumajandusosaühingus vurasid  kombainid teraviljapõllule möödunud kolmapäeval. “Algas plaaniline koristus, kus võtsime sajalt hektarilt varajast otra, mille loomasöödaks aukudesse muljusime. Selleks sobib 30-40- protsendilise niiskusega teravili. Kolme-nelja päeva pärast plaanime aga muljumiseks koristada keskvalmivat otra.

Esimesed saagid jäid oodatust väiksemaks. Kuna vihm pole Tormasse jõudnud ja sadama ei hakanud ka nädalavahetusel, nagu prognoositi, siis pole soovi ka praegu saakide kohta prognoose välja pakkuda,” ütles firma taimekasvatuse juht Koidula Liis.

Tema sõnul teeb olukorra murelikuks seegi, et talvekahjustuste tõttu (lumiseen jne) hävis Torma põldudel kogu talinisu, talioder ja pool rukkikülvist. “Parema saagikuse nimel võib mitmel viisil pingutada. Kui aga ilmastik on ebasoodne, on üsna võimatu midagi muuta,” nentis Liis. 

Varase odra tera on peenike  

“Varane oder on peenike, hilised odrad normaalse teraga, suvinisu tera võib aga samuti kõhnaks jääda,” iseloomustas Koidula Liis teraviljade väljanägemist. 

Alates reedest kestab teraviljakoristus Torma vallas tegutsevas osaühingus Vaiatu Agri. “Koristame varast  otra kiletunnelisse muljumiseks. Meil on 350 lüpsilehma ja loomasöödaks plaanime kokku koristada 800 tonni otra,” ütles juhataja Andrus Paloots.

“Palavus ja kuivus teevad põldudel mõistagi liiga. Täpseid saake ei julge välja pakkuda, kuid võib rahul olla, kui saame hektarilt ligi 3,5 tonni otra,” märkis ta.

Muljumisteenust muljuriga Murska tellivad Torma Põllumajandus osaühing  ja Vaiatu Agri firmalt Baltic Agro. Praegu on muljur Vaiatu põldudel,  kolmapäevaks jõuab tagasi Tormasse. Andrus Paloots nimetas sellist teenuse tellimise varianti võrdlemisi ökonoomseks.  

Vilja hind kujuneb börsil

Laupäeval algas varase odra koristamine Põltsamaa kandis Mällikvere põllumajandusühistus.  “Hakkasime vilja võtma 70-hektarilisel põllul. Paraku tuli töö kombaini rikke tõttu katkestada. Teisipäevaks peaksime masina korda saama, kusjuures lähipäevil jõuab kohale ka uus kombain Claas, mis maksis 3,5 miljonit krooni,” rääkis ühistu juhataja Meelis Kaljuste. Odra saaginumbriks prognoosis ta 4 tonni hektari kohta.           

Eile algas odrakoristus Laiuse Põllumajanduse osaühingus. “Saake prognoosida on veel vara,” ütles juhataja Tiit Maripuu.

Sadala kandi taluperemees Jüri Koger aga lausus, et kavatseb vilja koristamisega alustada tuleval nädalal. “Kasvatame loomadele söödaks otra ja kaera. Saakide suurust ei julge välja pakkuda, kuid tera on paraku üsna viletsa väljanägemisega,” nentis ta.   

Mitmed põllumajandusfirmad alles otsivad, kuhu teravilja müüa. “Vilja, mis loomasöödast üle jääb, müümiseks on meil leping Baltic Agro aktsiaseltsiga. Vilja hind kujuneb aga börsil,” märkis Torma POÜ taimekasvatusjuht Koidula Liis.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus