Põltsamaale püstitatakse keisrinna Katariina II skulptuur

Teisipäeval 1. aprillil oodatakse Põltsamaal Alevivanem Carl Schmithi Külalistemaja restos julgeid naisi ja tütarlapsi, kes soovivad saada modelliks Põltsamaa jõel Saunasaarel avatavale kujule “Keisrinna vihtlemas”.

Legendi järgi laskis Venemaa keisrinna Katariina II (eluaastad 1729-1796, valitses 1762-1796) ehitada Põltsamaa jõel paiknevale saarele sauna, milles ta ka ise olevat saunamõnusid nautinud.  Ajaloopärimuse jäädvustamiseks ja paiga kohalikele elanikele ja turistidele atraktiivsemaks muutmiseks on Põltsamaa Ettevõtjate Liit otsustanud paigaldada saarele skulptuuri “Keisrinna vihtlemas”.

“Kuju väljanägemises peame ennekõike silmas esteetilisi väärtusi. Ühtlasi on eesmärgiks tõestada Põltsamaa sajanditevanust seotust Euroopa kultuuriruumiga,” ütles Põltsamaa Ettevõtjate Liidu president Andres Vään. “Kunstiprojekti pidasime mõttekaks alustada modelli leidmisest, kelle järgi skulptor Katariina II kuju loob. Et tegemist on Saunasaarega, tekkis mõte panna kunstiteosele nimeks “Keisrinna vihtlemas”. Nii ootamegi modelliks kandideerivaid naisi ja neide 1. aprillil Alevivanem Carl Schmithi Külalistemaja restosse,” lisas ta.

Žüriis, kes valib välja sobivaima modelli, on teadaolevalt lubanud osaleda Põltsamaaga seotud poliitikud Terje Trei ja Peeter Võsa ning fotograaf ning filmitegija, MTÜ Piltijad juhatuse liige Väino Valdmann. Modelliks valitut premeeritakse kord nädalas tasuta lõunasöögiga toitlustusettevõttes “Hullava naise pubi”.

30. aprillil kuulutab Põltsamaa Ettevõtjate Liit välja avaliku konkursi, et leida kunstnik, kelle loomingu tulemusena Katariina II kuju valmib. Vooremaal ei õnnestunud telefonitsi tabada  tippkujur Tauno Kangrot, et pärida tema võimaliku osalemise kohta konkursil.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus