Põltsamaale kavatsetakse rajada hooldekodu

Põltsamaal on varemgi hooldekodu ehitamine jutuks olnud, nüüd ollakse aga plaani teostamisele väga lähedal.

Teisipäevasele Põltsamaa linnavolikogu istungile oli palutud sel teemal ülevaadet andma AS-i Lõuna-Eesti Hooldekeskus juhatuse liige Vambola Sipelgas, kes juhatab Valgamaal  Hellenurmes tegutsevat hooldekodu.

Tema sõnul ei  ole Lustivere hooldekodus hooldusteenuse pakkumine järjest karmistuvatest nõuetest tulenevalt  jätkusuutlik.

Põltsamaa linnapea poole pöördus Vambola Sipelgas selles küsimuses paar kuud tagasi ja leidis, et sattuski oma ideega õigesse kohta, sest Põltsamaal oligi kohe n-ö “klaver põõsas” ehk mõte hooldekodu ehitamise suunas liikumas.

Jutuajamises linnapeaga selgus, et Põltsamaa linnapargi kõrval asuvale maa-alale oli juba mitmed aastad tagasi tehtud detailplaneering ja sinna ongi kavas hooldekodu rajada.  Sipelgas lausus, et kui Põltsamaa linn on valmis maa Lõuna-Eesti Hooldekeskusele kasutamiseks üle andma, siis ehituse seitsme-kaheksa kuu möödudes on hoone seal olemas. 

Eskiislahendus pakub 150-kohalist hooldekodu

Hellenurme hooldekodu tegevjuhil oli kaasas Põltsamaale plaanitava hooldekodu eskiislahendus, kus hoonete alla läheks 3400 ruutmeetrit. Hooldekodul oleks mitu korpust, mis kiirtena hargnevad. Sellel hoonestusalal on ka munitsipaalomandisse mitte kuuluv väike maalapike, mille võiks samuti ülejäänud maa-alaga liita ja mida saaks kasutada jalutusalana.

Eskiislahenduse juures polnud olemas abihoonet, mida Sipelga sõnul on kindlasti tarvis. Kui Hellenurme hooldekodus on enamik hooneid ühekorruselised, siis Põltsamaale plaanitakse ehitada kahekorruseline maja.  Hoonesse tuleks sada tuba, pooled ühe- ja pooled kahekohalised, mille suurus oleks vastavalt 14 ja 18 ruutmeetrit. Eraldi pinnale tulevad WC ja dušinurk. Vajadusel saaks ühekohalist tuba kasutada ka kahe inimese majutamiseks ning kahekohalisse mahub kolm inimest. Tulevast hoonet pole võimalik linna küttesüsteemiga ühendada ja seetõttu on plaanis paigaldada päikesepatareid.  

Tekiks kuni poolsada töökohta

Põltsamaa linnavolikogu esimehe Margi Eini sõnul on hooldekodu rajamisel Põltsamaale kaks eesmärki: ühelt poolt saaksid sellega Põltsamaal elavad vanurid vanaduspäevade veetmiseks nüüdisaegsed ja mugavad tingimused ning teisalt on äärmiselt oluline töökohtade loomine. Käesolevast eskiislahendusest tulenevalt oleks hooldekodus 40-50 töökohta.

Markus Haamer soovis teada, kui palju uues hooldekodus koha eest maksta tuleks. Sipelga kinnitusel on tasu Eesti keskmisel tasemel. Hellenurmes on see 600 eurot ja sama tuleks maksta ka Põltsamaal. Samas lisas ta, et ei oska ennustada, kui palju muutuvad edaspidi näiteks elektri või toiduainete hinnad. Kui need tõusevad, siis pole pääsu ka hinnatõusust hooldekodus.

Toivo Kroon kinnitas, et hooldekodu kliente pole põhjust peljata, sest nad on ju meie isad-emad, vanaisad-vanaemad.

Tiit Kulu arvas, et Põltsamaale rajatav hooldekodu tõmbab ära väga paljud sealsamas lähedal Põltsamaa vallas asuva Võisiku hooldekodu töötajad. Teised nõupidamisel osalejad sellega ei nõustunud, sest erinevalt Põltsamaale plaanitavast hooldekodust, osutatakse Võisikul erihoolekande teenust. Vambola Sipelgas avaldas arvamust, et nii Põltsamaa linnas kui selle ümbruses on piisavalt inimesi, kes oleksid valmis hooldekodusse tööle tulema.

“Kui  suudame käesoleva aasta detsembri alguseks maaküsimuse lahendada, siis järgmise aasta septembri alguses peaks hooldekodu tegevust alustama,” oli Vambola Sipelga sõnum põltsamaalastele.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus