Põltsamaalased käisid aktiivselt valimas

Põltsamaa kultuurikeskuse galeriis asunud valimisjaoskonnas oli pühapäeva keskpäeval üsna tihe sagimine. Selle järgi võis arvata,  et valimistel osalemine on päris aktiivne. Valimisaktiivsuseks kujuneski siin 61,51 protsenti.

Põltsamaa linna jaoskonnakomisjoni esimehe Silver Nõmmiksaare sõnul osales eelvalimistel 25 protsenti linna valimisõiguslikest elanikest. Linnas oli valimisnimekirja kantud 3677 valimisõiguslikku kodanikku, kellest keskpäevase seisuga oli hääletamas käinud 1423. Sinna hulka olid loetud ka e-hääled ja eelhääletamisel käinute arv.

Valimispäeva lõpuks oli Põltsamaa linnas valimas  käinud 2262 valimisõiguslikku kodanikku.

Nõmmiksaar nentis, et valimisõiguslike inimeste arv  on linnas võrreldes nelja aasta taguse ajaga umbes 160 võrra vähenenud.

 

Valima tullakse ka enne jaoskonna sulgemist

Jälgides keskpäeval valimisjaoskonnas toimunud aktiivset sagimist, ennustas valimisjaoskonna esimees, et  valimisaktiivsus võib tõusta 60 protsendini. Ta ei arvanud aga, et nad õhtul valimisjaoskonda n-ö omapäi jäävad. Inimesed käituvad väga erinevalt ja leidub ka neid, kes tulevad valima alles üsna enne jaoskonna sulgemist.

Põltsamaa jaoskonnakomisjoni liige Meeli Unt lausus, et suurem sagimine algas keskhommikul kella kümne paiku. Temagi avaldas lõuna paiku arvamust, et valimisaktiivsus on üle ootuse kõrge. Ta tõdes ka, et e-hääletajate arv kasvab pidevalt. Tema kui staažikas valimisjaoskonna liige andis hinnangu, et  seekordne valimisaktiivsus  võib tõusta 60 protsendini.

 

Panustati noorematele kandidaatidele

Just valimisruumist väljunud Anne Kinks kinnitas, et tema jaoks on valimistel osalemine traditsioon. Ja otsus, kelle poolt hääletada, oli tal enne valimisjaoskonda tulekut tehtud.  Ta lisas, et tema ja ta tütre Annika soov on näha Põltsamaa linnavolikogus rohkem noori ja uusi inimesi.

Annika Kinks ütles, et tema jaoks pole mingit tähtsust reklaamidel, mida erakonnad ja kandidaadid pakuvad, vaid tähtis on, et kandideerijad temaga mõistvalt suhtleksid ja tema käekäigu vastu huvi tunneksid. Seda mitte ainult valimiskampaania käigus, vaid ka muul ajal. Nii Anne kui Annika olid seda meelt, et valimas peab kindlasti käima.

 

Otsus varem läbi mõeldud

Oma kodanikukohuse täitnud Madis Sahk lausus, et temagi käib alati valimas, ja otsus, kelle poolt hääl anda, oli aegsasti tehtud. Madis Sahki sõnul andis ta oma hääle inimesele, kes on volikogu töös varemgi osalenud ning keda ta ka isiklikult tunneb ja usaldab.

Ta usub, et lõpuks on igal häälel oluline kaal.

Heinu Sild lausus, et kohalikel valimistel on ta alati osalenud ja seekordki oli otsus aegsasti tehtud. Eelkõige on tema jaoks tähtis persoon, kellele ta oma hääle annab, teisalt peab ta siiski silmas ka erakonda, kuhu tema poolt eelistatud kandidaat kuulub. Heinu Silla sõnul oli tema eelistuseks sama erakond, kes eelmistel kohalikel valimistelgi, kuid kandidaat, kellele ta oma hääle andis, on noorema põlvkonna esindaja.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus