Põltsamaalannade põnevad avastusrännud käsitöömaastikul

Nagu ikka, on kuningalinna käsitöömeistrite kevadnäitusel kindel teema. Seekord on selleks “Avastame uusi võimalusi”.

Uusi võimalusi on otsitud mitmeti: kes on otsinud seniviljeldud tehnikale uusi kasutusalasid või uut lähenemisnurka, kes proovinud päris uut tehnikat, kes aga alles avastanud enda jaoks käsitöö kui niisuguse.

“Kiwwja lapiseltsi naisi pole tegelikult uut otsima suunata vajagi: nemad tulevad niikuinii iga kord uute ideedega lagedale,” ütles Põltsamaa käsitööseltsi esinaine Anne Ütt. “Aga seekord on teinud palju põnevaid katsetusi teisedki.”

Lustivere käsitööringi naised on õppinud näiteks süstikpitsiga sarnast nõelpitsi tegema, Põltsamaa kultuurikeskuse kangakudumisringi liikmed on meisterdanud tavapärastele linikutele-katetele vahelduseks käekotte ? mõistagi omakootud kangast, Kiwwja lapiseltsi naised ja Põltsamaa Ühisgümnaasiumi neiud on proovinud lapitehnikas albumikaasi ja pildiraame teha, lapiseltsi eestvedaja Eve Oro ja Anne Ütt viltimistehnikas mütse, salle ja seinakaunistusi, Urve Pallo “pöörati” aga Laiuse õletoas õle-usku ning nüüdseks on ta juba päris mahuka kollektsiooni õlgkaunistusi valmis saanud.

Efektseid rõivakomplekte, nagu Aide Kirsi ja Viivi Paimetsa linased suveriided ning Diana Ibruse kootud villased kehakatted, näeb näitusel ka. Samuti seljas kandmiseks mõeldud põnevaid üksikesemeid, nagu Külli Kivisilla lapivest, Milvi Lojanderi lapijakk, Eve Oro lapiseljaga teksapluus, Aide Kirsi rahvusliku lilltikandiga peleriin jne.

Rõiva-liinile lükkas käsitöömeistrite mõtte Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu poolt möödunud sügisel välja kuulutatud konkurss “eesti-keha-kate”, mille tähtaeg “kukub” peatselt ? 16. mail.

“Ega meil küll suurt lootust üle-eestilisel konkursil läbi lüüa pole, sest seal kipuvad Eesti Kunstiakadeemia tudengid “platsi puhtaks” lööma,” ütles Anne Ütt. “Aga proovida tasub ikka.”

Eile õhtul otsustas ?ürii, kellele lähevad tänavuse käsitöönäituse preemiad ning kelle tööd esindavad Põltsamaad üleriigilisel kehakattekonkursil. Kõige paremini premeerivad aga käsitöömeistrid end ise: võimalus kanda enda tehtud originaalseid rõivaid ja rõivalisandeid ning kaunistada oma kodu oma maitsele vastavate sisustustekstiilidega on ju tegelikult suur privileeg.

Põltsamaa käsitöömeistrite näitust saab kultuurikeskuse galeriis näha veel hommegi, mil see muutub üheks osaks Põltsamaa ettevõtluspäeva väljapanekust.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus