Põltsamaal varises osa kaldakindlustusest jõkke

Põltsamaal varises laupäeval Eesti Postile kuuluva postkontori kinnistu jõega piirneva osa kaldakindlustus mõne meetri ulatuses jõkke.

Põltsamaa linnapea Jaan Aiaotsa sõnul piirneb jõkke varisenud kaldakindlustus Eesti Postile kuuluva kinnistuga ja on selle osa. Linnapea sõnul ei olnud kaldaäärne maapind ilmselt korralikult täitematerjaliga kindlustatud ja suurvee ajal pääses vesi kaldaäärsesse pinnasesse. Postkontorihoone jõepoolset kaldaserva mööda sõitsid pidevalt rasked masinad, mis kindlasti kaldaäärse pinnase kaudu kaldakindlustust murendasid.

Põltsamaa linn on juhtunust teavitanud Eesti Posti juhtkonda. Põltsamaa linnavalitsuse ehitusnõunik Ville Tamm koostas varisenud kaldaosa kohta ülevaatusakti. Lähipäevil on Eesti Posti esindajad lubanud olukorraga tutvuma tulla. 

Keerukas ja aeganõudev töö

Linnapea hinnangul on kaldakindlustuse taastamine päris keerukas ja aeganõudev ettevõtmine. Üle tuleks vaadata kogu postkontori tagune kaldakindlustuse osa. Kindlasti tuleb alustada geoloogilise uurimisega, alles seejärel saab otsustada, kui mahukas saab olema taastamistöödeks vajalik projekt.

Kaldakindlustust pole aastakümneid remonditud ega korrastatud. Postkontori läheduses paikneva Suure silla paisu küll eelmisel aastal veidi kohendati, ent teadaolevalt vajab ka Suur sild kui Põltsamaa peamine tuiksoon tõsisemat remonti.

Aiaotsa kinnitusel Põltsamaa linnal varisenud kaldakindlustuse taastamiseks vaba raha ei ole. Linnapea hinnangul eeldab kaldaosa taastamine põhjalikku planeerimist ja projekteerimist. Väga kiireid otsuseid probleemi lahendamisel teha ei tohi. Põltsamaa linnal on küll plaanis tõsisemad Suure silla remonditööd, kuid sellega kaldakindlustuse taastamist seostada ei saa. Ka mingi ajutine lahendus kaldakindlustuse taastamiseks ei tule kõne alla. Praegu on tähtis, et sõidukitele ja ka inimestele oleks ohtlikule alale juurdepääs tõkestatud. Lõpliku hinnangu varingule ja kogu kaldakindlustusele annavad eksperdid. Selge on, et odav ja lihtne taastamistöö ei ole. 

Postkontori töö häiritud

Põltsamaa postkontori juhataja Krista Emajõe sõnul häirib varing postkontori tööd, sest postiauto enam ümber hoone sõita ei saa. Et pääseda postkontori tagaukse juurde, tuleb autol nüüd hoovi tagurdada. Emajõe sõnul ei saa päris kindel olla selleski, kui vastupidav on siiani veel paigal püsiv kaldakindlustuse osa.

Postkontori juhataja sõnul on nad asutuse töö ümber korraldanud ja praegu jääb vaid loota, et seni veel tervena säilinud kaldakindlustus püsima jääb. 

iii

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus