Põltsamaal tutvustati taas endisaegset rehepeksutehnikat

Põltsamaal on traditsooniks saanud tutvustada sügisel, viljakoristuse ajal huvilistele viljapeksutehnikat,  mida kasutati palju aastakümneid tagasi.


Esmaspäeva õhtul valas Põltsamaal veel korralikult vihma ja lootus, et teisipäeval seal rehepeksust asja võib saada, oli nullilähedane. Ometi tuli päike teisipäeva lõuna paiku pilve tagant välja ja Põltsamaa mehe Valdeko Kippuse eestvõttel sai tema eramu lähedal väikesel põllul taas näha töötamas endisaegset rehepeksumasinat.

Loopre-Lepikul pekstakse vilja 18. septembril

Tegelikult saab rehepeksumasinaid uudistama minna ka 18. septembril Pajusi valda Loopre-Lepiku tallu. Valdeko Kippus on seal rehepeksumasinaga tegutsemist noorematele meestelegi õpetanud. Eelmisel aastal aga ei õnnestunud Loopres üht vana Universali traktorit, mis vända abil käivitub, tööle saada, sest ükski kohal olnud noor mees polnud nõus seda tegema. Valdeko Kippus nentis, et tema, üle 80aastane,  ka enam traktorit vändaga käima lüüa ei jõua. Sellegipoolest lubas ta seekord Loopre rehepeksupäevale kohale minna.

Lisaks rehepeksumasinatele võis teisipäeval Põltsamaal uudistada ka endisaegseid viljalõikusmasinaid. Töötamas neid siiski näha ei saanud, sest teravili oli alles hiljuti toimunud samasugusel rehepeksupäeval juba niidetud ja rõuku pandud. Kippuse sõnul on viljalõikusmasinad tegelikult tehniliselt täiendatud heinaniidumasinad.

Viljapeksumasinad Ülenurme muuseumi

Teisipäevasel rehepeksupäeval oli uudistajaid napilt, sest sellest oli teada antud vaid linna kuulutustetahvlil. Ainsad huvilised olid Põltsamaa “Tõrukese” lasteaia lapsed.

Valdeko Kippuse abikaasa Leili rääkis, et puutus sellise tehnikaga esmakordselt kokku,  kui 15aastasena Antsla tehnikumis õppima hakkas. Seal oli olemas õppemajand, kus rehepeksumasinaid praktiliselt tundma õpiti. Leili Kippus mäletab, et 1949. või 1950. aasta sügis oli nii vihmane, et enne vilja rõukupanemist tuli rõuguredelitele lauajupid alla panna, et vili vette ei vajuks.

Küsimusele, kuidas Leili oma abikaasa kirglikku hobisse suhtub, vastas ta, et hakkab sellest tüdinema. Valdeko oli talle lubanud, et tänavune  vanade masinate demonstreerimine on viimane.

Leili sõnul ei näe nemad noori, kes  endisaegsetest rehepeksumasinatest huvitatud oleksid. Samas neid Loopre-Lepiku talus siiski kohtab. Ka Leili Kippus lubas 18. septembril sealsele rehepeksupäevale kohale minna.

Kippused loodavad, et ehk võtab Ülenurme põllumajandusmuuseum nende masinad hoiule.

Leili Kippus avaldas arvamust, et huvilisi polnud  nende juures ka seetõttu, et reklaam oli napp. Põltsamaa linna olid küll kuulutused üles pandud, aga ajalehekuulutuse eest oleks tulnud maksta. Pealegi on Leili tähele pannud, et ajalehtigi loetakse ja tellitakse järjest vähem.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus