Põltsamaal tuleb maakonna kunstnike ühisnäitus

 

Põltsamaal Kesk-Eesti kunstigaleriis pART avatakse 3. novembril Jõgeva maakonna kunstnike ühisnäitus “Aega on”, millele oodatakse graafikatehnikates töid.

Näituse teema sõnastajaks oli Jõgeva alevikus elav kunstiharrastaja Sirja Ohakas ja see sai välja kuulutatud juba aasta tagasi, eelmise ühisnäituse ajal.

“Teemasid pakuti välja muidugi rohkem, aga hääletusel osutus edukaimaks just “Aega on”,” ütles Põltsamaa kunstiseltsi eestvedaja Ethel Hakkaja.

On sõnastatud ka mõned küsimused, millele näitusetööd võiksid vastust otsida. Kellel on aega? Kas ka ajal on aega? Kas maailmaruumil on oma aeg? Mille poolest erinevad teineteisest vanade ja noorte aeg, suure ja väikese koha aeg, maa ja linna aeg?

Teostatud peaksid näitusetööd olema vaba- või estampgaraafikatehnikates.

“Kui hästi pingutada, annab ka video, foto või koguni installatsiooni graafika alla mahutada,” ütles Ethel Hakkaja. “Maalikunsti ma siiski välistaksin.”

Graafikatehnikate viljelejate ring on maakonnas arvatavasti väiksem kui maalikunsti viljelejate oma. Põltsamaa kunstiseltsi korraldusel sel nädalavahetusel Põltsamaa kunstikooli ruumes teoks saavas Kai Kuusingu meistriklassis on võimalus käsi graafika alal “valgeks” saada ka neil, kes siiamaani selle valdkonnaga kokku puutunud pole.

“Laupäeval kell 16 ja pühapäeval kell 11 algavast meistriklassist loodame tegelikult tuge suisa kahele 3. novembril avatavale näitusele,” ütles Ethel Hakkaja. “Kui galeriis pART avame sel päeval maakonna kunstnike ühisnäituse, siis Põltsamaa kultuurikeskusse saab samaks ajaks üles Põltsamaa kunstiseltsi 20. sünnipäevale pühendatud autoportreede näitus. Nii et kes teeb lihtsalt graafilise töö, võib tulla sellega näitusele “Aega on”, kes teeb graafikatehnikas autoportree, võib sellega tulla juubelinäitusele. Maakonna kunstnike ühisnäitust hakkame kujundama reedel, 2. novembril, ent töödega võib kohale tulla ka alles 3. novembri hommikul. Parem oleks oma osalemisest siiski eelnevalt Põltsamaa kunstiseltsile teatada.”

Maakonna kunstnike ühisnäitusi on tehtud varemgi. Esimene selline sai kuus aastat tagasi teoks Jõgeva kultuurikeskuses. Näituse initsiaatoriks oli Urmas Vaino ning see kandis pealkirja “Sügissaloon”. Teist, 2009. aasta sügisel üleval olnud näitust “Kutse einele” (kuraator Kaire Nurk) sai näha ainult Põltsamaal pARTis. Kolmanda ühisnäituse Lapsepõlv” puhul leiti kompromiss: 2010. aasta lõpus oli see üleval Põltsamaal, ent jõudis järgmise aasta alguses ka Jõgevale.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus