Põltsamaal tähistati lastekaitsepäeva põnnide paraadiga

“Aitäh, politsei!” hüüdsid Põltsamaa põnnide paraadil osalenud rohkem kui sada last rõõmsalt neid ristmikul üle elava liiklusega tänava juhatanud politseinikele.

Põltsamaal muutis tänavuse lastekaitsepäevale pühendatud ürituse meeldejäävaks nii põnnidele kui nende vanematele ja vanavanematele korraldatud rongkäik läbi linna. Lastekaitsepäeva ürituse peakorraldaja Annika Kallasmaa sõnul tuli algatus Põltsamaa Emadeklubilt. Põltsamaa linnavalitsuse lastekaitsespetsialisti Jane Otti sõnul jõudis selline tore algatus klubisse hoopis ühelt klubi liikme abikaasalt ja isalt, kes põnnide paraadi idee emadele välja pakkus.


Paraad suundus noortekeskusse

Kirevate õhupallidega kaunistatud ja laste hõigete saatel kulgenud paraad suundus Põltsamaa noortekeskusse, kus lastele pakuti väga erinevaid tegutsemisvõimalusi.  Noortekeskuse juhatuse liikme Karin Tõntsi sõnul taotlesid nemad oma majas läbiviidavateks tegevusteks raha Hasartmängumaksu Nõukogult.

Kõigile lastele pakuti pannkooke, samuti oli neil võimalik osaleda joonistuskonkursil “Tee loodusele heategu”. Kõik lapsed said teha paberile oma käejoonise ning need pannakse välja noortekeskuse seinale. Noortekeskuse põrandal oli maas Annika Kallasmaa joonistatud paraadi teekond, kuhu lapsed said juurde joonistada kõike, mida nad sellel teekonnal nägid.

Võiks kujuneda traditsiooniks

i
Lasteaia Tõruke juhataja Helje Tamme sõnul tulid nemad paraadile 30 lapse ja seitsme täiskasvanuga. Kaasa võeti kolme- kuni kuueaastased lapsed. Lasteaia juhi sõnul jõudis teade lastele korraldatavast üritusest nendeni üsna viimasel minutil ja paljud lasteaiaõpetajad olid sellel päeval hoopis koolitusel.

Tõruke asub kesklinnast eemal ja juhataja sõnul tegid nad paraadile tulles ühe matka lastega juba ära. Juhataja rehkendas linna jõudmiseks kolmveerand tunni pikkuse teekonnaga, tegelikult jõuti alguspunkti linnavalitsuse juures vähem kui poole tunniga.

Tamme sõnul on paraad vahva ja lastele meeldejääv ettevõtmine, kuid oleks võinud olla ka muusika. “Orkester aidanuks lastel paremini mõista, mis see paraad täpsemalt on,” tõdes Helje Tamme.

Paraadi koos varsti kaheaastaseks saava pojaga kaasa teinud Annelii hinnangul võiks Põltsamaal olla mõni suurem mänguväljak, kuhu rohkem lapsi mängima mahuks. “Enamasti on lapse mängumaaks tema tilluke koduhoov. Kuid on ka neid, kellel pole hoovigi,” arutles pisipoja ema.

Vanaisa Üllar oli tulnud paraadile koos lapselapsega. Üllari kinnitusel oli nii rongkäik kui noortekeskuses toimunu vahva. Ta oli seda meelt, et lastele mõeldud üritusi võiks sagedamini olla, et väikesed omavahel rohkem suhelda saaksid.

“Lasteaed on lasteaed. Seal on oma rühmad, millega lapse koduväline suhtlusringkond piirdub,” nentis Üllar. “Omal ajal polnud mul oma lastega eriti aega tegelda. Nüüd tuleb siis  tegemata jäänud töö lastelastega järele teha,” tõdes ta.

Põltsamaa avatud noortekeskuse juht Heidi Paabort ütles, et ürituse üks eesmärkidest on näidata noortele lapsevanematele, et noortekeskus pole mõeldud mitte ainult kooliealistele lastele ja noortele, vaid sinna võivad tulla ka väikelapsed koos oma vanemate ning vanavanematega. “Keskus pakub vanematele võimalust oma lastega ja kogu perega koosolemiseks,” kinnitas ta, arvates, et küllap oli üritusel osalenud emade seas piisavalt neidki, kes polnud veel kaunilt remonditud noortekeskust külastanud.


Lastekaitsepäeva ürituse eestvedajad Annika Kallasmaa ja Jane Ott loodavad, et ehk saab tänavu algatatud üritusest traditsioon ja ehk täitub juba tuleval aastal ka Helje Tamme soov, et paraadi saadaks meeleolukas muusika. Suurtoetajana pani laste pidulikule päevale õla alla Põltsamaa Felix.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus