Põltsamaal õpetati torte valmistama

Jõulude eel on just sobiv aeg õpetada perenaistele tordiküpsetamist. Õppepäevast said osa kõik need huvilised, kes kogunesid möödunud laupäeva ennelõunal Põltsamaa päevakeskusse.

Peamiselt naistest koosnevasse seltskonda olid lisandunud  mõned mehedki. Õpetajaks oli Kondiitri Kiirabi tordimeister Maire Meldre. “Mina käin torditegemist õpetamas kõikjal, kus huvilisi leidub. Põltsamaal toimuv on mul tänavu juba arvult 31. taoline koolitus. Põltsamaale palus mul tulla Merle Jakobson,”  rääkis tordimeister, kellele töö tema enda sõnul ka hobiks on.

Kärme torditegijana pakub Maire Meldre kondiitri kiirabi teenust ja viib tellijale tordi kolme tunniga kätte.

Maire Meldre ütles, et tordi tegemist tahavad ära õppida näiteks noored emad, kes sooviksid oma lapsele torti teha ja ei taha seda poest osta, sest sealsete tortide valmistamiseks on kasutatud ka ebatervislikke toiduaineid.

Tordimeister kinnitas, et on  nõus oma teadmisi ja oskusi jagama ning rääkima sellest, milliseid toiduaineid ta ise küpsetamisel  kasutab ja kust  seda kõike osta saab. Ta kasutab tortide valmistamiseks koduseid kanamune, naturaalset kohupiima, naturaalseid puuvilju, šokolaadi ning martsipani.

Maire Meldre sõnul saab ta vajaliku peamiselt Lõuna-Eestist. Kõnekäänd kingsepast, kel endal jalavarje pole, tema kohta ei kehti, sest  jõuludeks küpsetab ta tordi ka oma perele. Pereliikmetele tema tordid maitsevad, küll aga mitte alati mujal pakutavad.

“Meil oli ühel peol niisugune juhus, kus abikaasa jättis tordilõigu söömata, sest see talle ei meeldinud. Toiduaineid ei kasutata tihti õigesti. Taimne vahukoor eeldab seda, et sinna tuleb tingimata vett lisada. Kui seda ei tee, on tegemist kontsentraadiga, millel on mõrkjas maitse,” rääkis oma ala spetsialist. 

Hinnatud ka oma kodukandis

Ka lapselaste tähtpäevadeks küpsetab Maire Meldre ise torti ning lapsed on seda lasteaeda ja kooligi viinud. Möödunud reedel aga korraldas ta esimese klassi lastele väikese piparkookide kaunistamise õpitoa.

Õpetaja sõnul tal sellel aastal rohkem koolitusi ees ootamas ei ole, seevastu tellimustöid pühade eel jätkub ning ka Põltsamaale tuleku päeval ärkas ta hommikul vara, et tellimustega õigel ajal valmis jõuda.

“Olen täna juba kaks torti tellijatele kätte toimetanud. Siit koju minnes ootab mind ees uus torditegu ja needki pean veel täna tellijatele kätte viima. Homme hommikul avame Rõuge rahvamajas jõululaada, mille korraldaja ma olen. Pean olema pidevas liikumises, muidu jään kiirelt vanaks,” rääkis energiast pakatav tordimeister.

 Lisaks kohapealsetele tellimustöödele, võivad temalt tordi tellida näiteks Soomes töötavad perepead, kes ei saa jõuluks ise koju tulla, aga tahavad oma peret pühade puhul üllatada. “See pole ikka päris õige jõulukink, kui isa oma naisele või lastele jõuluks raha arvele kannab. Nii ongi neil nüüd võimalus minult tort tellida, mille ma siis ise kätte viin,” rääkis Maire Meldre omapärasest teenusest. Ka kaardi ja lilled võib ta tordi juurde lisada, kui temalt seda palutakse.

Toimekas naine on loonud ka MTÜ, mille kaudu aitab ta  koolitustel neid, kellel ei ole tavapärastel koolitustel osalemiseks raha. Selleks kirjutab ta teemakohase projekti ning saadud raha eest õpetab ta huvilisi seepi tegema, leiba küpsetama ning jagab teisigi oskusi. Küsimusele, kas tal ka enda jaoks aega jääb, vastas Maire, et jõululaupäeval ikka jääb, ehkki selle tähtsa päeva hommikul tuleb tal ühele Soomest koju tulevale sõbrale tort valmis teha ja kättegi viia. Ka uue aasta alguses, mis on paljudele inimestele küllaltki rahulik aeg, on ta juba kutsutud koolitusi läbi viima. 

Sattus koolitusele tuttava vahendusel

Põltsamaa tordikoolitusel osalenud Merle Jakobson lausus, et tema sai teada Maire Meldre koolitusest Jõgeval, kuid seal olid juba kohad täis. Nii otsustaski ta tordimeistri Põltsamaale kutsuda. Merle rääkis oma plaanist Põltsamaa päevakeskuse perenaisele Anne Kurvitsale, kes selle heaks kiitis  ja koolituse korraldamiseks ruumi välja pakkus. Merle Jakobsoni sõnul tahab enamik naistest ise kodus torti küpsetada ja niisugune koolitus on väga vajalik.

“Mina küpsetan juba ammu torte ja tulin tegelikult siia ennast täiendama, ehkki vastavat koolitust pole kusagil saanud. Sellele vaatamata olen ka juba tellimustöid teinud. Nüüd, pühade eel, on selline koolitus naistele tähtis,” rääkis ta.

Tordikoolitusel tuli igal osalejal kaunistada koolitaja antud  väike koogike. Parimaks tunnistati  Inga Tolmusk, kes tunnistas, et tema polegi siiani veel ise torti küpsetanud, kuid nüüd hakkab see talle see töö ehk meeldimagi.  

Elvast  oli Põltsamaale koolitusele sõitnud Jaanus Mooses ja tema abikaasa Merili. Nad ütlesid, et poleks nii kaugele tulnud, kui taoline koolitus lähemal oleks korraldatud.

“Kavatsen  endale vajalikud toiduained ja tarvikudki valmis osta,” rääkis Jaanus. Neil on nimelt plaan ka ise teenustööna torte valmistama hakata.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus