Põltsamaal lõppes kaasava eelarve rahvahääletus

Pühapäeval lõppes Põltsamaa valla kaasava eelarve rahvahääletus. Elektrooniliselt enim toetushääli kogunud ideedeks olid vabaõhu õppe- ja puhkeala rajamine Põltsamaa ühisgümnaasiumi juurde ning Põltsamaa lossi vallikraavide taastamine.


Põltsamaa vallavalitsuse turundusspetsialist Raivo Suni selgitas, et lähipäevil loetakse kokku ka kõik valla raamatukogudes paberkandjal antud hääled. Alles seejärel saab öelda kaasava eelarve rahvahääletuse lõpptulemuse. Elektroonilisi hääli anti sel aastal kokku 926.
„Tänavu aastal, erinevalt mullusest, toimus kaasava eelarve rahvahääletusel ka paberkandjal hääletamine. Lähipäevil tuleb meil kõik paberkandjal antud hääled üle kontrollida. Kuna elektroonilisel hääletusel antud häälte põhjal on esimesele ja teisele kohale tulnud idee vahe väga väike, siis rahvahääletuse võitjat praegu veel öelda ei oska,” lausus Raivo Suni.
Elektroonilisel hääletusel kogus enim hääli – 188 häält – idee rajada vabaõhu õppe- ja puhkeala Põltsamaa ühisgümnaasiumi juurde.
Idee näeb ette kooli territooriumile järgmise aasta märtsi- ja aprillikuus nelja paviljoni rajamise. Idee seisneb selles, et kooli õuealal puudub koht, kus saaks iga ilmaga õues õppida, puhata ja vaba aega veeta – selle probleemi saab lahendada katusealuste paviljonide rajamisega kooli õuealale. Projekt annaks õpilastele juurde võimaluse viibida rohkem värskes õhus ning õpetajad saaksid mitmekesistada tunde õuesõppe näol. Katusealustes paviljonides oleks lisaks õppetööle noortel võimalus veeta ka vaba aega, korraldada piknikke, lugeda raamatut või lihtsalt nautida loodust. Idee maksumuseks on 8900 eurot.
Põltsamaa lossi vallikraavide taastamise idee kogus elektrooniliselt 183 häält. Vallikraavide puhastustöö hõlmaks lossi eesmiste ja külgmiste vallikraavide sügavpuhastust, mille käigus tühjendataks kraavid veest, puhastataks kraavipõhjad mudast ja taimestikust ning planeeritakse ja tasandatakse kaldaalad. Osaliselt kavandatakse ümber ka kalded, et tagada suviseks hoolduseks, niitmiseks, vajalikud tingimused. Idee maksumuseks on märgitud 17 900 eurot.
Elektrooniliselt antud häälte põhjal tuli kolmandale kohale idee rajada ujuv purskkaev Põltsamaa jõele (105 häält) ning neljandaks Kuningamäe terviserajale välijõusaali rajamise projekt (104 häält). Ka Puurmani aleviku bussiootepaviljoni korrastamise idee kogus päris palju elektroonilisi hääli – 91.
Raivo Suni sõnul oleneb hääletuse lõpptulemusest seegi, kas raha eraldatakse ainult ühe idee elluviimiseks või jagub raha mitme projekti jaoks.
„Kui lõpptulemusena võidab rahvahääletuse lossi vallikraavi puhastamise idee, siis ilmselt ülejäänud projektidele toetusraha ei jagu. Kui võidab mõni teine idee, mille maksumus nii suur pole, siis vastavalt kaasava eelarve rahvahääletuse korrale vaadatakse üle, kas raha jääb ka kolmanda või neljanda koha saanud ideele,” selgitas Suni.
Eelmisel aastal andsid Põltsamaa valla elanikud kaasava eelarve rahvahääletusel kokku 816 häält – idee ehitada Põltsamaa lossi torni tippu vaateplatvorm. Selle projekti valmimise lõpptähtaeg lükkub aga aastasse 2023, kuna selle aasta alguses teatas Riigi Tugiteenuste Keskus, et toetab 2,5 miljoniga Põltsamaa lossikompleksi arendamist.
„Kuna Põltsamaa vald sai mõned kuud hiljem toetust, mis võimaldab Põltsamaa lossi palju kapitaalsemalt korrastada, siis otsustati kasutada riigi tuge ja lossitorni taastamise projekt saab valmis alles mõne aasta pärast.”

TAAVI KELDER

blog comments powered by Disqus