Põltsamaal lõid käed sotsid, Keskerakond ja Reformierakond

Teisipäeval jõudsid Põltsamaal kolme osapoole ehk  Sotsiaaldemokraatliku Erakonna, Keskerakonna ja Reformierakonna koalitsioonikõnelused niikaugele, et nende erakondade esindajad andsid koalitsioonilepingule allkirjad.

Keskerakonna nimekirjas Põltsamaa linnavolikogusse kandideerinud Andres Vään lausus, et lepingu sõlminud erakondade esindajad on olnud pikka aega Põltsamaa linna juhtimise juures. Sellest võib järeldada, et koalitsiooni moodustanute senine linna juhtimise stiil ja isikuomadused klappisid ning koostööd on võimalik uues linnavolikogu koosseisus jätkata. Vään kinnitas, et teda rõõmustab koalitsiooni laiapõhjalisus. 

Kaalukeeleks haridusega seotud küsimused

Vääni sõnul avalikustatakse koalitsioonileping pärast seda, kui volikogu on Põltsamaa linnapea ametisse kinnitanud. Linnapea ametis jätkab Jaan Aiaots.

Põltsamaal ja kogu Jõgevamaal enim hääli kogunud SDE esinumber linnas Jaan Aiaots lausus, et koalitsiooniläbirääkimisi alustasid nad IRL-i esindajatega. Aiaotsa sõnul tulevad läbirääkimistel esile osapoolte sarnased ja erinevad vaated. Üks suurematest erimeelsustest ilmnes aga IRL-iga haridusega seonduvast rääkides. Aiaotsa sõnul kerkis arutelu käigus esile teisigi erimeelsusi.

Reformierakonda esindanud Mart Joosepiga  langesid aga SDE esinduse seisukohad ja nägemused Põltsamaa linna arengu osas suures osas kokku. Nii saidki koalitsioonipartnerid SDE, Reformierakonna ja Keskerakonna esindajatest.

Aiaotsa sõnul on kokku lepitud, et Põltsamaa linnavolikogu esimehe kandidaat on Andres Vään ning volikogu aseesimehe kandidaat Margus Oro.

Linnapea lisas, et üks SDE ridades linnavolikogusse pääsenud kandidaat loobus oma kohast volikogus, sest kuulub oma ameti poolest Põltsamaa linnavalitsuse struktuuri.

Aiaotsa kinnitusel usub ta, et loodud koalitsioon suudab lepingusse kirja pandu ka ellu viia.  Vastasel korral poleks ju mõtet niisugust lepingut sõlmida.

Ta avaldas rahulolu selle üle, et linnavolikokku on valitud mitmeid uusi liikmeid, mis annab volikogule värskust ja uusi ideid.

Reformierakonnast ainsana linnavolikogusse pääsenud pikaajalise kogemusega linnavolinik Mart Joosep lausus, et põhimõtteliselt olid Reformierakonna liikmed valmis koostööks kõigi osapooltega. Ikka selleks, et Põltsamaa linna elu edeneks.

Joosepi sõnul on saavutatud esialgne kokkulepe, et ta juhib heakorra-, keskkonna- ja korrakaitseküsimustega tegeleva komisjoni tööd ka edaspidi.  

IRL jäi kõrvale

IRL-i esinumbrina Põltsamaa linnavolikokku kandideerinud Anti Orav ütles, et veel möödunud reede õhtul läksid nad Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esindajatega läbi rääkimise järel lahku teadmises, et koalitsioon sünnib SDE ja IRL-i vahel, sest mõlemad osapooled olid avaldanud soovi koostööd teha. Pühapäeval saadi taas kokku, et programm veelkord läbi vaadata. Kohtumisel oli arutelu intensiivne ja töine ning lepiti kokku järjekordne kohtumine käesoleva nädala teisipäeval, et ühine programm lõplikult paika panna.

Esmapäeva pärastlõunal aga said IRL-i esindajad teate selle kohta, et nendega on läbirääkimised katkestatud. Anti Orava sõnul polnud tal kolmapäeva keskpäevaks õnnestunud SDE esindajatelt Margus Orolt ja Jaan Aiaotsalt  selgitusi ega kommentaare saada, miks nendega selliselt käituti.

Orav ütles, et kui taolises stiilis hakatakse ka linna juhtima, siis temal Põltsamaa lähema nelja aasta arengu suhtes suuri lootusi ei ole. Samas tõdes Orav, et kõigil neljal erakonnal on programmid linna arendamist silmas pidades suures osas kattuvad. IRL-il ja SDE-l erineb vaid nägemus, kuidas neid plaane ellu viia. IRL seadis Põltsamaal prioriteediks noored inimesed, SDE aga eakad.

Erinev nägemus oli IRL-il ja SDE-l ka Põltsamaa ühisgümnaasiumi jätkusuutlikkuse ning linna valitsemise efektiivsuse ja odavama juhtimise osas. Orav ei mõista siiani, miks neile lõpuks ära öeldi.  Orav on nõus väitega, et Reformierakonnaga oleks neil olnud sisukas koostöö nii koalitsioonis kui ka opositsioonis, sest erakonnad on maailmavaatelt lähedased. Inimlikul tasandil on ta Reformierakonna esindaja Mart Joosepiga palju koostööd teinud. Orava sõnul tunneb Mart Joosep hästi keskkonnateemasid ja linna majandamisega seonduvat ning on Põltsamaal kahtlemata oluline inimene. Samas tõdes ta, et IRL-i koostöö nii Sotsiaaldemokraatliku Erakonna kui Keskerakonnaga oleks nii ehk teisiti keeruline olnud.

Anti Orav kinnitas, et Põltsamaa linnavolikogusse kuuluvad IRL-i liikmed usuvad, et ajavad õiget asja. Neil on oma nägemus, kuidas linnavolikogus tööd teha. Ta rõhutas ka, et  polnud valimistel n-ö peibutuspart ja tahab anda ka opositsioonis olles Põltsamaa linna heaks endast parima.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus