Põltsamaal esitletakse homme retrovankreid

Juba teist korda on homme Põltsamaal võimalus näha ringi liikumas inimesi endisaegsete lapsevankritega. Nagu aasta tagasi, toimub retrohõnguline ettevõtmine samal ajal Põltsamaa kohvikutepäevaga.


Retrovankrite esitlemise idee autor ja üks ürituse korraldajatest Raili Sule lausus, et esimene taoline ettevõtmine toimus aasta tagasi. Ka siis paralleelselt Põltsamaa kohvikutepäevaga. Korraldaja sõnul saavad nii võimalikult paljud sellest osa.

„Esmaspäevase seisuga oli ennast registreerinud üle kaheksakümne retrovankri omaniku, ehkki ei saa kindel olla, kas nad kõik sinna kohale jõuavad. Šnitti on võetud Saksamaalt, Tšehhist, Venemaalt ja mujalt, kus retrovankrite esitlemine on väga populaarne,” rääkis Sule.

Erinevad võimalused kasutamiseks

„Vankreid sõidutatakse tühjalt, koos beebinuku või lapsega. Ka Põltsamaal on pühapäeval variandid esindatud. Vankrite omanikud tulevad Põltsamaale igast Eesti piirkonnast, lisaks üle lahe Soomest. Vankreid saab esmalt näha Trollitralli asukohas. Rongkäik retrovankritega liigub läbi Põltsamaa linna,” rääkis Sule.

Ta loodab, et sellel aastal jõuavad retrovankrid oluliselt rohkematesse paikadesse kui aasta tagasi. Retrovankrite huvigruppi kuulub tänaseks üle 1400 inimese, ehkki vankrite omanikud on neist umbes pooled.

Korraldaja usub, et retrovankrite esitlust tuleb vaatama arvukalt huvilisi. Põhjust selleks annab nii sünoptikute prognoositav ilus ilm kui ka üritusele registreerunud suur vankriomanike hulk. Uudistajatele korraldatakse erinevaid mänge.

Üritusele kaasa aitaja Taimi Rao sõnul tekkis idee retrovankrite esitlemisest Põltsamaal möödunud aastal mõned nädalad enne ürituse toimumist. Koos jõuti üksmeelele, et kohvikutepäevaga samal ajal toimuv retrovankrite esitlus on mõlemale kasulik.

Mõnel fännil üle paarikümne käru

„Vankrite omanikud saavad külastada Põltsamaa kohvikuid, kohvikute pidajad saavad täiendavaid kliente ja suurema käibe. Korraks tekkis mõte minna retrovankreid esitlema Võrru sealsele lastefestivalile,“ nentis Rao. Valik langes Põltsamaa kasuks seetõttu, et Põltsamaa asub Mandri-Eesti keskpaigas ja on väike ilus linn.

Vahepeal on üksikuid retrovankrite omanikke juurde lisandunud ning Taimi Rao ei välista, et pühapäevaks on sada inimest endast teada andnud. „Paljud pered tulevad kohale mitme vankriga. Nii mõnelgi retrovankrite fännil on kodus üle paarikümne vankri,“ rääkis Rao.

Tal endal on kolm lapsevankrit, mida saab iga päev näha Trollitralli pesa juures. Taimi Rao loodab, et ehk üks või kaks tema käru ka paraadile kaasa võetakse. Taimi ema on lubanud ühe käruga paraadil osaleda.

Retrovankrite esitlus avatakse piduliku rivistusega ning rongkäik algab Põltsamaal Pärna tänav 1 hoone ehk kunagise teenindusmaja juurest. Paraadi käigus külastatakse kindlasti Uue-Põltsamaa mõisa ning peatutakse lossihoovis.

Kõik retrovankrite omanikud rongkäigus ei osale ja seetõttu saab neid Trollitralli pesa juures uudistada. Kui retrovankrite esitlusele tuleb näiteks aasta pärast üle saja osaleja, siis tasub Rao arvates kaaluda, kas korraldada seda jätkuvalt koos kohvikutepäevaga või hoopis eraldi. Hetkeseisuga arvavad korraldajad, et need kaks üritust sobivad omavahel hästi kokku ning loovad vastastikku lisaväärtust. Kuid selles on korraldajad kindlad, et retrovankrite esitlemisest kasvab välja traditsiooniline ettevõtmine.

  TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus