Põltsamaal avati Väino Valdmanni fotonäitus

“Kireva maailma” esimene eksponeerimispaik oli Tallinna Raevangla fotokelder Lee: seal oli näitus üleval möödunud aasta lõpus ja tänavuse alguses. Nii on ka pildivalik tehtud eelkõige Lee eksponeerimisolusid silmas pidades. Tõsi: Põltsamaale sai ruumipuudusel välja panna pisut vähem pilte kui Tallinna.

Näituse fotod on paarikümneaastase staa?iga fotograaf Väino Valdmann pildistanud Põltsamaal, Peipsi järve ääres, Pajusis ja mere kaldal. Mõned pildid on tehtud ka välisreisil Poolas ja Leedus. Ent tegelikult pole pildistamise koht üldse tähtis, sest selliseid detaile ? rohukõrsi, paate jms ? võib leida kus iganes. Nii võib öelda, et need on pildistatud “kusagil maailmas”.

Kui mitmel eelmisel näitusel on Valdmann näidanud kas puhast arvutigraafikat või fotot kombineerituna arvutigraafikaga, siis “Kirevat maailma võib nimetada tema taastulekuks klassikalise foto juurde.
“Tõsi, arvutit olen näitusetööde vormistamisel küll kasutanud, aga ainult piltide väljaprintimiseks. Ei mingeid 3D objekte seekord! Ega isegi mitte mustvalge foto riidevärvi või pastelliga toonimist, mida harrastasin aastaid tagasi,” ütles Väino Valdmann.

Näituse üheks eripäraks on see, et autor ei ole piltidele allkirju pannud. Nii ei lükka ta vaatajat mingile kindlale teeotsale, vaid laseb tollel näha pildis just seda, mida ta ise näha tahab.

“Midagi vaimukat mul pähe ei tulnud ja midagi üldsõnalist nagu “Meri päikeseloojangul” vms ei olnud minu meelest mõtet allkirjaks panna,” ütles Väino Valdmann.

Näituse avamisel oli rahvast omajagu, Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots sealhulgas. Fotograafi õnnitlenud Põltsamaa Kunstiseltsi esinaine Ethel Hakkaja märkis, et Väino Valdmannil on väga hea koostöö kohaliku kunstiseltsiga.

Jõgeva fotograaf Johannes Haav märkis, et Väino Valdmanni fotodes kajastub mingil määral sotsiaalne temaatika, samas võib mõnda fotot iseloomustada kui huumorifotot.

Näituse avamisel vaadati ka Väino Valdmanni videofilmi ?Pühapäevamaalijad?, milles jäädvustatud Põltsamaa kunstnike üks portreekursus, kus modelliks oli Valdmann ise.

Väino Valdmanni näitust “Kirev maailm” saab Põltsamaa kultuurikeskuses näha oktoobri alguseni. Tulevikus peaks sama näitusekomplekt jõudma ka Jõgevale. Päris uute tööde tegemiseks-vormistamiseks ei kipu Valdmannil paraku aega jääma, sest ta on päris nõutud arvutispetsialist.

“Põltsamaa kunstikooli õpetaja Viive Väljaots luges mulle näituse avamisel sõnad peale, et peaksin selle IT-asjaga vähem ja kunstiga rohkem tegelema. Ning et “Kireva maailma” rohukõrrekeste jahtimise asemel võiksin rohkem 3D arvutigraafikaga tegelda,” ütles Väino Valdmann.

JAAN LUKAS
RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus