Põltsamaal avas uksed omanäoline kohvik

Eakamad põltsamaalased mäletavad, et  Lossi tänav 13 asus kunagi kohtumaja. Praegu tegutseb hoones mitu asutust ja eile avati ühes sealses endises kaupluseruumis omapärane  kohvik, mis avab uksed vaid ettetellijatele.


Kohviku perenaise, Vitsjärvel elava Eve Miljandi sõnul tekkis tal plaan selline söögikoht asutada juba mitu aastat tagasi, sest paljud on temalt küsinud, kus võiks olla hubane ja mõnus perekondlikke sündmusi korraldada. Miljanditel endil on küll kodus suur kaminasaal, mida nad on soovijatele tähtpäevade korraldamiseks kasutada andnud, kuid paraku elavad nad linnast eemal ja seepärast tuli neil sel juhul sageli ka klientide transpordiprobleem ära lahendada.

Kohtumaja püüdis pilku

Tänavu jaanuaris Põltsamaal abikaasaga ringi sõites otsisid nad kohvikule sobivat kohta ning pilk jäi pidama kunagisel kohtumajal. Nad teadsid, et seal on olemas üks suurem ruum. Majas tegutsevast reisibüroost saadi võti, endine kaupluseruum mõõdeti üle ja selgus, et see sobib just sellisele kohvikule, nagu nad asutada soovivad. Juba 20. jaanuaril rääkisid nad oma plaanist hoone omanikule, kes oli lahkesti nõus selle ruumi kohviku tarvis välja rentima.  Ruumi kohvikuks kohandamine läks üsna kiiresti, natuke rohkem aega võttis tegevusloa taotlemine ning kohviku köögile tunnustuse saamine.

Vahetati välja laevalgustid, kinnitati mõned lahtised põrandaplaadid ja toodi sisse pikemad lauad, mida praegu katavad kenad, kardinatega samas toonis linad.  Veidi rohkem vaeva tuli näha köögi sisustamise ja kohvikukülastajate teenindamiseks ette valmistamisega. Kõik Miljandite pere liikmed lõid käed külge ja saadigi edukalt hakkama. Nüüd ongi kohvik nimega Klubi “§“ tegevust alustanud.  Kohviku perenaise Eve sõnul tõestab sellise tempoga ideest teostuseni jõudmine, et kui inimene midagi väga soovib, siis on võimalik see üsna kiiresti täide viia.

Oma tööjõu ja rahaga

Kohviku avamiseks taotleti ka väikeettevõtlusele mõeldud toetust, kuid selgus, et seda saaks vaid juhul, kui Põltsamaa  elanike arv oleks vähemalt 5000. Appi tuli vanem poeg Alar, kes aitas vanematel rahaprobleemi  lahendada.  Võõrast  tööjõudu nad ei kasuta ja palgakulu on seetõttu minimaalne. Kohviku perenaise kinnitusel teevad nad oma perefirmas Avikomäe OÜ kõike koos ja ta ise teeb paljusid töid alates koristamisest kuni firma  juhtimiseni. Talle on heaks eeskujuks  Otepaal kohvik-restoranis Lumi juhatajana töötav tütar, kes vajadusel on ka teenindaja, köögitöölise või koristaja rollis.

Otepääl tegutseb muide väga palju toidukohti ja kõigile jätkub kliente. Eve Miljand kinnitas, et ei pelga konkurentsi ka Põltsamaal.

Klubi “§“  on aga veidi teise suunitlusega ning mõeldud privaatsete koosviibimiste korraldamiseks. Eve Miljandi sõnul soovitakse just peielauas omaette olla, ilma et teised söögikoha külastajad koosviibijaid segaksid. Seda teab ta eelkõige seetõttu, et töötab Pilistvere pastoraadis.

Suhtutakse individuaalselt

Hinnakiri on kohvikul mõistagi olemas, ent perenaise kinnitusel ei ole see n-ö lõplikult lukku pandud, vaid igasse klienti suhtutakse selles osas individuaalselt. Toidud valmistavad kohvikupidajad ise. Eve Miljand märkis, et on suure pere emana harjunud suures koguses toitu valmistama ja temale pole see probleem. Kui aga näiteks  keegi soovib kohvikust ainult sooja toidu tellida ja toob külmlauaroad ise kaasa, siis saadakse ka selles kindlasti kokkuleppele.

Uus kohvik on eriline sellegi poolest, et alkoholi siit tellida ei saa, kuid selle võivad kliendid kaasa võtta. Selles osas loodavad kohvikuomanikud muidugi inimeste arukusele ning mõõdutundele.  

Klubi „§“ mahutab umbes poolsada inimest: siin on kuus pikka kaheksakohalist  lauda ja kui need kokku lükata, mahub veel paar inimest istuma.

Nurgadiivani ees asuva laua äärde mahub veel kümmekond sööjat ja see sobib hästi näiteks lastelauaks. Eve Miljandi jutul käis juba kaks vanaprouat, kes mõlemad elavad ühetoalises korteris ja kellel on keeruline perekondlikke sündmusi kodus korraldada. Pealegi ei saa nad ju olla kodus pidulise rollis, vaid peavad kõik ise tegema. Prouad avaldasid soovi tulla kohvikusse oma pirukakorviga ja saada kohapeal nende kõrvale head masinakohvi. Kohviku perenaine oli  ettepanekuga nõus ja usub, et küllap üks selline pidu peagi ka peetakse.

Eve Miljand kinnitas, et ettetellimisel avatavat kohvikut ei teinud nende pere kindlasti mitte eesmärgiga suurt kasumit teenida, vaid eelkõige peavad nad silmas rahva vajadust sellise söögikoha järele.

Kui mõnel kuul ei lähegi majanduslikult kõige paremini, siis tuleb olla optimist ja uskuda, et peagi on tellimusi rohkem.  Perenaise sõnul on aprillis tellimusi nii palju, et ei juhtu midagi, kui neid mais üldse ei tule. Ka suvekuude pärast ei ole tema arvates vaja muret tunda, sest tänapäeval korraldatakse  talvel meie seast lahkunud inimese urnimatus alles suvekuudel. Suvekuudel satub Põltsamaale ka palju kaugemaid külalisi ja läbisõitjaid.  

Vaatamata sellele, et kohvik alles eile ametlikult uksed avas, on seal juba neli koosviibimist korraldatud. Kohviku perenaine julgustab kõiki nende kohvikust läbi astuma, teiste seas ka eakamaid, kes piirduvad tavaliselt enamasti kodus söömise ning külaliste võõrustamisega. Eve Miljandi sõnul tahab iga naine sünnipäevalapsena tunda, et just teda teenindatakse ning ta ise ei pea olema toiduvalmistaja, teenindaja ja nõudepesija.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus