Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpilased kogusid üle kuuekümne tonni vanapaberit

Möödunud nädalal korraldati Põltsamaa Ühisgümnaasiumis aktsioon, mille käigus viidi taaskäitlemisse 62 tonni vanapaberit.

Põltsamaa Ühisgümnaasium on vanapaberi kogumise nädalat korraldanud juba neli aastat. Kampaanias osalevad 1.-9. klassi õpilased, üldiselt võtavad aktiivsemalt osa nooremad klassid. Igal aastal on kogus olnud ligikaudu 60 tonni, erandiks oli ainult 2006. aasta, kus koguti vaid 23 tonni. Samas on Põltsamaal korraldatav vanapaberi kogumine palju suurem aktsioon kui Väätsa prügila kogumisaktsioon Järvamaal, kus osalevad kolmekümne kooli õpilased. Sealsed vanapaberikogused on poole väiksemad kui Põltsamaal.

Initsiatiiv vanapaberi kogumiseks tulebki põhiliselt lastel ja nende vanematelt. “See on üks tore üritus, mis paneb lapsi ja vanemaid ühise eesmärgi nimel tööle ning aitab samas arendada  keskkonnasäästlikku mõtlemist,” rääkis Põltsamaa Ühisgümnaasiumi projektijuht Annika Kallasmaa. Lapsed toovad paberit lausa tonnide viisi. “Üks poiss tõi üksi tervelt kaks tonni vanapaberit, isa autokäru oli seda täis,” ütles Kallasmaa. 

Auhind motiveerib

Tänavu kogus paberit 214 õpilast ning osades klassides oli osalejate arv peaaegu sajaprotsendiline. Üheks  liikumapanevaks jõuks on kindlasti ka auhind. Nimelt saab kõige rohkem vanapaberit toonud klass külastada tasuta Pärnu Veekeskust. Tänavu saavad sinna minna ka 29 kõige rohkem paberit toonud õpilast. Teise ja kolmanda koha saanud klassid lähevad koos õpetajatega Soomaale ekskursioonile.

Seekord saavutas esikoha 4b klass, kes on varem juba kahel korral võistluse võitnud.

Esikoha saanud klass tõi kokku 9,7 tonni vanapaberit. Teise koha sai 5b, kes suutis kokku vedada 5,9 tonni, kolmandaks jäi  2a 5,4 tonniga.  

Õilis eesmärk

Vanapaberi äraviimiseks organiseeriti Põltsamaa Ühisgümnaasiumi hoovile kaks suurt konteinerit, mis igal  õhtul minema viidi. Laupäeval tekkis konteinerite juurde isegi pisikene järjekord, sest laadimine võttis oma aja. Edasi viidi vanapaber Tallinna ümbertöötlemisse. Sel aastal mahutamise ja laadimisega mingeid probleeme ei tekkinud, kuid möödunud aastal ei mahtunud kogu paber konteineritesse ja seda tuli ka otse platsile virna laduda.

Vanapaberi kogumise kampaania teenib ka õilsat eesmärki, nimelt säästab 70 kg vanapaberit ühe kasvava puu. Seega päästeti möödunud nädalal Põltsamaa Ühisgümnaasiumi kogumiskampaania käigus 885 puud ning nelja aastaga kogutud vanapaberi hulk võrdub umbkaudu 3000 puuga.  Annika Kallasmaa tõdes, et tänavune kampaania võib jääda viimaseks, sest vanapaberi kogumispunkte on praeguseks juba igal pool ning Keskkonnaamet ei kipu enam selliseid ettevõtmisi toetama.

 EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus