Põltsamaa tervisekeskuses saab teha varajast kromosoomiuuringut

Hiljaaegu avati Põltsamaa Tervisekeskuses uus teenus, millega saab teha loote varajast kromosoomiuuringut. Loote kaasasündinud haigustest moodustavad suure osa kromosoomhaigused, neist kõige sagedamini esineb 21. kromosoomi trisoomiat ehk Downi sündroomi.


Uus Eestis AS Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse teadlaste väljatöötatud Niptify test tuvastab enimlevinud kromosoomhaigused juba 10. rasedusnädalast. Niptify on kõige kaasaegsem kromosoomhaiguste sõeluuringu meetod. See on lootele ohutu test, mis analüüsib loote DNA-d ema vereproovist. Niptify suur täpsus võimaldab vältida mittevajalikke invasiivseid protseduure ja annab enamusele peredest südamerahu.

Põltsamaa tervisekeskuse juhatuse esimees Merle Mölder sõnas, et tegemist on uue teenusega nii Eestis kui ka Põltsamaal. „See ei ole veel Haigekassa hinnakirjas, seega on tegemist tasulise teenusega. Kui arst näeb innovatiivsust, siis asutuse juhina teen kõik, et see võimalus testi teha oleks Põltsamaal olemas,“ rääkis Mölder.

Testi soovijal ei tule teha muud, kui tervisekeskusesse minna. „Meil on günekoloogi vastuvõtt teisipäeval ja neljapäeval. Sellel, kas naine on meil rasedusega arvel või ei ole, pole vahet, sest meil võetakse veri, test saadetakse kulleriga Tartusse ning sealt tuleb vastus,“ kirjeldas Merle Mölder.

Kui praegu maksab test 150 eurot, siis uuest aastast tõuseb hind 250 euroni. Seda, kas Põltsamaal testile turgu on, Mölder veel hinnata ei osanud. „Meil on olnud rasedaid, kes on Tallinnasse või Tartusse läinud palju kallimat testi tegema, mis näitab ära samad haigused, aga maksab 450-500 eurot. See on soodsam ja teenitud tulu suunatakse uuesti teaduse arengusse,“ sõnas Mölder.

Risk saada kromosoomhaigusega laps suureneb oluliselt ema vanusega. Kui näiteks 20-aastasel naisel on risk sünnitada Downi sündroomiga laps 1:2500, siis 37-aastasel on risk 1:100 ehk 1%. 40-aastasel naisel on risk juba 2% ning 45-aastasel 5% ja enam.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus