Põltsamaa sumokad jätsid koju suure hulga medaleid

Möödunud laupäeval peeti Põltsamaal Eesti meistrivõistlused sumomaadluses noortele kahes vanuseklassis. Seekord võtsid Felixhallis üksteiselt mõõtu U16 ja U18 vanuseklassi sumomaadlejad kaheksast maadlusklubist.

Põltsamaal olid esindatud Buffen-do Narvast, Sakura klubi Virumaalt, RK Ramm Jõgevalt, Juhani klubi Raplamaalt, Väike-Maarja klubi oma nime kandvast Väike-Maarjast, Valga SK ning Paldiski klubi. Võõrustajana korraldas võistlusi Põltsamaa spordiklubi Nipi.

Kaido Höövelson on varemgi Põltsamaal võistelnud

Põltsamaa maadlustreeneri Arved Külanurme sõnul on Põltsamaal sumomaadluse võistlusi juba enam kui kümnel korral läbi viidud. Laupäeval toimunud võistluste aukülaliseks oli meie sumokuulsus Baruto ehk Kaido Höövelson abikaasaga. Treeneri sõnul mäletab ta veel ka seda aega, kui Kaido Höövelson Põltsamaa EPT spordihoones noorteklassis võistlustules oli. Põltsamaa sumomaadlejad kinkisid kuulsale külalisele suure külmakindla roosiistiku, mille Baruto oma puhketalu aeda kasvama lubas panna ja selle Põltsamaad tutvustava sildiga varustada. Põltsamaa roosiaiast sai ta kaasa pühendusega raamatu.

Võistlusi oli jälgimas ka Eesti sumoliidu president, endine Rakvere linnapea Andres Jaadla. Arved Külanurm tõdes, et võistluste ettevalmistamisega tal varasematest kogemustest tulenevalt probleeme ei olnud. Tavapärasest keerulisemaks osutus võistkonna koostamine, sest paljudel noortel on juba n-ö kevad südames ja mõtted spordiradadelt eemal. Kui varem polnud probleemiks kahekümne maadluspoisi ja –tüdruku kokkusaamine, siis nüüd oli üsna keeruline ka kümneliikmelise võistkonna koostamine. Kuuest kohtunikust viis olid Põltsamaalt ja üks Narvast. Võistluste käiku jälgis peasekretärina Aimur Säärits Jõgevalt.

Nipile 11 medalit

Võistluste lipu heiskasid eelmise aasta kolm noortemeistrit ja langetasid absoluutkaalu võitjad.

Osales sadakond võistlejat kaheksast maadlusklubist. Treeneri sõnul oli mastaabilt tegemist keskpäraste võistlustega. Et võisteldi kahes vanuseklassis, siis võistles mõni noorema vanuseklassi maadleja ka vanemas vanuseklassis.

Põltsamaa maadlejate väljavalimisel oli treener panustanud nendele, kes on varem tulnud Eesti noortemeistriks ning kes on osalenud Euroopas peetavatel maadlusvõistlustel. Põltsamaa võistkonnas oli siiski ka üks uustulnukas.

Põltsamaa spordiklubi Nipi võitis kokku 11 medalit, mida Külanurm hindab maadlejate sportlikust tasemest lähtuvalt keskmiseks tulemuseks. Väljavõideldud medalite seas oli neli kulda. Kahekordseks sumomaadluse meistriks tuli Marek Kütt, kes võttis võidu nii nooremas kui vanemas vanuseastmes.

Oma vanuseklassis võitis nii hõbedase kui kuldse medali Kaimo Aljas, kes lisaks kuldmedalile võitles välja ka hõbemedali. Neljas kuldmedal tuli Põltsamaale Aimar Andruse eduka esinemise tulemusena. Kõik need kolm noormaadlejat omavad ka Euroopas võistlemise kogemust. Kullaheitlusse jõudis ka Põltsamaa võistleja Deivid Võsar, kel nappis aga kogemusi ja kes pidi seekord leppima hõbemedaliga.

Vanemas vanusklassis saavutas Deivid kolmanda koha. Üle ootuste hästi esines nooruke Jaako Kivimägi, kes on nii noor, et võistles erialoaga. Ta saavutas mõlemas vanusklassis kolmanda koha. Kaks pronksi võitis Mario Sild, kes võistles samuti nii oma kui vanemas vanuseklassis.

Noortekoondis sõidab septembris Valgevenesse

Tüdrukutest osutus Põltsamaa üllatusesinejana Kai Pähkel kahekordseks hõbemedali võitjaks. Treeneri sõnul on selle neiu kehalised võimed ja visadus väga suured, kuid kogemuste puudusel pidi seekordsetel võistlustel hõbedaste medalitega leppima. Samas tasub mainida, et Kai Pähkel maadles võistlustel alles esimest korda. Tähelepanuväärne on fakt, et neiule pakuti kohe kohta Eesti maadluskoondises. Põltsamaa neidudest võistles ennast vanemas vanuseklassis kolmandale kohale ka Liina Tähnas.

Põltsamaa maadlajetest osalesid võistlustel veel Andre Helmerand, Kristjan-Erik Vassila, kes jõudis välja pronksmedali matšini, kuid jäi siiski neljandaks. Samuti võistlesid põltsamaalastest Andra Viks ning Penno Pall. Arved Külanurme sõnul on põhjust kahetseda nendel andekamatel maadlejatel, kes võistlusest kõrvale jäid, sest just nende võistluste põhjal pannakse kokku Eesti noortekoondis, kes sõidab septembris Valgevenes peetavatele Euroopa noorte meistrivõistlustele. Põltsamaa maadljatest on sellesse koondisse arvatud Aimar Andruse, Marek Kütt, Kaimo Aljas, Kai Pähkel ning eelnevate vanuseklasside võistlustulemuste põhjal Penno Pall ning Jaako Kivimägi.

i

TOOMAS REINPÕLD  

blog comments powered by Disqus