Põltsamaa segakoor tähistab mitmekordset juubelit

Põltsamaal ei möödu ühtki olulisemat tähtpäeva kus ei esine Põltsamaa koguduse segakoor, mis on erinevates koosseisudes tänaseks vastu pidanud 60 tegevusrohket aastat.


Nende aastate sisse on mahtunud lugematul arvul proove, väikse- ja suuremaarvulise publiku ees esinemisi nii Põltsamaal, teistes Eesti paikades kui piiri tagagi.

Praeguse Põltsamaa koguduse segakoori juhendaja ja eestvedaja Reet Sesteri sõnul moodustati Põltsamaa koguduse segakoor kahe legendaarse põltsamaalase Asta ja Herbert Kuurme initsiatiivil 1956. aastal. See alguse naiskoorist, millega liitusid ka mõned mehed. Asta Kuurme juhendamisel tegutses segakoor kuni ajahetkeni, mil Põltsamaale saabus perekond Luhamets, kes Asta Kuurme töö üle võttis.

Kolm olulist tähtpäeva koori jaoks

“Meil on tegelikult kolm tähtpäeva, mida me tähistame. Saame me tähistada kunagise Põltsamaa koguduse segakoori 60. aastapäeva, uuenenud koguduse segakoori 25. aastapäeva ja minul endal täitus segakoori juhendama asumisest 20. aastat,” rääkis segakoori praegune eestvedaja ja dirigent Reet Sester.

See oli keeruline saeg, Põltsamaa kultuurikeskuse koor, mida Reet Sester siis juhendas, oli hääbumas ja esinemisvõimalusi ei paistnud kusagilt. Seetõttu tegi ta koguduse segakoori juhile ettepaneku “leivad ühte kappi pannaˮ ja üks heal tasemel segakoor moodustada. “Kahe koori ühendamine polnud lihtne protsess ja osutus mingil määral valuliseks nii ühele kui teisele osapoolele. Eelkõige siiski Tiina Luhametsa juhitud koguduse segakoori liikmetele, kes pidid harjuma uue dirigendi ja uute oludega. Tollasest koguduse segakoorist on praegu meie ridades kaks lauljat, lisaks kuus inimest kunagisest kultuurimaja koorist. Kõik ülejäänud on meiega liitunud hilisemal ajal,” jutustas Reet Sester.

Kahe koori ühendamise järel sai kokku umbes 40 lauljast koosnenud segakoor, millest nüüdseks on järele jäänud 25liikmeline koosseis. “Ma võtsin koguduse koori üle teadmises ja veendumuses, et Põltsamaa kogudusel lihtsalt peab heal tasemel koor olema. Teisiti ei kujutaks ma Põltsamaa kogudust ja kirikut ette,” märkis Sester.

Segakoori liikme Anti Orava sõnul tuleb Põltsamaa koguduse segakoori pürgijal läbi teha tõsine testimine, et koori liikmeks pääseda. Nooditundmist tingimata ei nõuta,sest neid inimesi pole lihtsalt kusagilt võtta. Kuid hea lauluhäälega ja kooris tõsiselt kaasa lüüa soovijad on alati oodatud.

Emotsionaalsed kõrghetked kosutavad

Põltsamaa koguduse segakoori tegevus ei piirdu ainult vaimulike laulude laulmisega ja jumalateenistustel osalemisega, vaid koori tegevusväli on oluliselt laiem. Tartu popkoorifestivalist on Põltsamaa koguduse segakoor juba mitmendat aastat osa võtnud. “Me ei saa kuidagi vaimulikku muusikat alahinnata, see hoiab meid meile omase raja peal,” tõdes Anti Orav.

Segakoori liikmed kogunevad proovi kord nädalas. Möödunud pühapäeva õhtul panid nad oma hääled kokku kõlama Põltsamaa kiriklas. Enne esinemisi saadakse tihedamini kokku. Segakoor on käinud Norras, Lätis, Tšehhis, Venemaal ja reisinud sõpruskogudustesse Soome ja Saksamaale. Väga liigutavad hetked jäid koori liikmetele südamesse Peterburi Jaani kirikust. Reet Sesteri sõnul võiks Peterburi tihedamini minna ja sinna lausa kutsutakse, kuid viisa on küllalt kallis ja selle saamine üsna keeruline. Viimasel ajal on kontsertreisid teoks saanud koori oma initsiatiivil nii Eestis kui välisriikides. Väljasõidud muudavad elu põnevamaks ja lisavad tavapärasele tegevusele vürtsi. Kodus osaletakse enamasti kõigil olulisematel Põltsamaa koguduse ja kultuurikeskuse üritustel. Möödunud aastal lõi segakoor kaasa Uue-Põltsamaa mõisa juures toimunud näitemängus, kus etendati 1939. aastal teoks saanud Põhja-Viljandimaa laulupäeva ning selleks valmistumist. Eredad on koori liikmetele meelde jäänud hetked väljapoole riigipiire ulatunud kontsertreisidest. Tavaliselt ei ööbita mitte hotellides, vaid on kasutatakse kodumajutuse teenust. Kord majutati koori meesliikmed ühte Saksamaa nunnakloostrisse. Kuid neil on tulnud Soomes ööbida ka majutusasutuseks ümber ehitatud endises sealaudas.

Iga aasta veebruari alguses sõidavad koori liikmed mõnda turismitallu, kus on võimalik kasutada saali, kus proovi teha. Laululaagrites õpitakse uusi ja raskemaid laule. Kontsertreisidel Eestis on nad külastanud Hiiumaad, Ida-Virumaad, Setomaad ning nende ringreiside kavva on alati kuulunud ka esinemine kohalikus kirikus jumalateenistusel.

Maris Orav lausus, et Tallinnas laulupeol viibides ei laula nad mitte ainult proovides ja laulukaare all, vaid võtavad laulu üles ka kusagil trepil, trammis, bussipeatuses jm.

Omaalgatuslikult ei laulda siiski ainult Eestis ja siinsetel laulupidudel, vaid nii on olnud kombeks laulda ka välisreisidel, näiteks mõnel rahvusvahelisel festivalil osaledes. Tänavu osaleb Põltsamaa koguduse segakoor kooride ja orkestrite festivalil Budapestis.

Juubelikontsert Põltsamaa kirikus

Põltsamaa segakoori liikmed on alati rõõmuga osalenud märtsi algul Toila talvisel laulupeol. Seal saab laulda neljahäälseid, mingi kindla teemaga laule.

Eeloleval laupäeval saab EELK Põltsamaa Niguliste kirikus teoks Põltsamaa segakoori 60. aastapäevale pühendatud kontsert, kus astub üles ka Põltsamaa muusikakooli kammerorkester. Sesteri sõnul plaanivad nad suuremat koosseisu eeldavaid laule. Kohale tuleb külaliskoor Tallinnast ‒ Nõmme kultuurikeskuse segakoor Riola, kus laulavad kaasa varasemad põltsamaalased Reeli ja Ivar Kaselaid. Reet Sester lausus, et Põltsamaa segakoor saab uhkustada sellega, et neil on kaks suurepärast klaverisaatjat ‒ Ülle Noormägi ja Taimi Geraštšenko.

Kuid sünnipäeva tähistamine ei tähenda seda, et peale pidutsemist loorberitele puhkama jäädakse. Tänavune aasta on koori jaoks tihedalt tegevust täis.Väga olulised esinemised seisavad Põltsamaa segakoori jaoks ees Suure-Jaani muusikapäevadel. Samuti osalevad nad Kasepääl Jõgevamaa laulu- ja tantsupeol. Samuti seisab segakooril ees esinemine muuseumiöö ürituste raames.

Eesmärgiks hea lõpptulemus

Segakoori liige Ants Oja lausus, et kõik esinemised ja reisid saavad teoks tänu koori juhendajale Reet Sesterile. Kui koori liikmed käivad koos ühislaulmise rõõmu pärast, siis Reet Sester peab koori liikmeid õpetama, nende jaoks uut repertuaari hankima, väljasõitudega seotud küsimusi lahendama ja iseseisvate kontsertite kava koostama.Ta on ta suure töö tegija, kelle eesmärk on võimalikult hea lõpptulemus. Reet Sester on koori juhendajana väga nõudlik.

Eriliselt on emotsionaalselt liigutavateks osutusid kontserdid Peterburi Jaani ja Läti Skrunda kirikus.

Paaril korral on kooril ka ilma Reedata hakkama tulnud saada ning siis on juhendamise enda kanda võtnud Pille Otsus. “Töötame koos laululaagris, kus tema hooleks on naislauljatele partiisid õpetada samal ajal kui mina töötan meestega. Ta on aidanud ka jumalateenistustel koori juhatades.”

Ive Pajo sõnul on koori baasil on tekkinud väike seltskond, kuhu kuuluvad Anu Pajo, Kadi Kivi, Pille Järva, Helika Nõmme ja Maris Orav. Möödunud aasta laululaagris Viljandimaal sai see segakoori naisliikmetest koosnev viisik hakkama rahvapillide ehk ukulele mängimisega nii heal tasemel, et osa laagris osalenud inimestest neid professionaalideks pidas. Ka laupäevaseks sünnipäevakontserdiks on neil üllatus ette valmistatud.

Tööd on kõvasti tehtud, sest dirigendi noodimappidega täidetud kapp on pilgeni täis saanud. “Ma võin uhkustundega öelda, et me oleme ka maakonna tasandil heal tasemel koor ja meie kooril on ka kaks heliplaatigi välja antud,” võttis Reet Sester kokku mõtted Põltsamaa koguduse segakoori pikaajalisest tegevusest.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus