Põltsamaa raamatus

Raamat valmis linna tellimusel ning koostaja sõnul andis tellija talle raamatu struktuuri ülesehitamisel ja sisu kokkupanekul üsna vabad käed.

 “Algul pidi sellest saama küll linnaelu hetkeseisu fikseeriv aastaraamat, aga lõpuks kujunes see siiski pigem ajalooliseks ülevaateks,” tõdes Merike Kask, kes põhiametilt Põltsamaa piirkonna ajalehe Vali Uudised peatoimetaja.

Allikatena kasutas Merike raamatu kirjutamisel endisaegseid ja praegusi ajalehti (eelkõige Sakalat ja Vali Uudiseid), samuti Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpilaste uurimistöid. Fakte aitasid kontrollida Põltsamaa muuseumi töötajad Rutt Tänav ja Vilja Roots. Illustratsioonidena on kasutatud Väino Valdmanni, Ellar Sügiste, Anne Üti, Hermo Saki, Merike Kase, Ülle Lätte ja Toomas Reinpõllu fotosid. Rohke pildimaterjali hulgast valiti välja meeleolukamad, mis kõneleksid midagi ka neile, kes raamatu eestikeelsest tekstist aru ei saa. Paraku ei saa lugeja kaugeltki kõigi piltide kohta teada, keda või mida seal kujutatud on: tahtnuks koostaja kõiki enam kui 160 fotot allkirjaga varustada, läinuks raamat 40 lehekülje võrra paksemaks, aga etteantud maht oli niigi juba ületatud.

  “Mai lõpus Põltsamaa Ühisgümnaasiumis toimunud õpilaskonverents lõi mul tegelikult kõik kaardid segi,” tunnistas Merike Kask. “Arvasin, et mul on käsikiri valmis, aga kui nägin inimeste ehedate mälestuste põhjal kirjutatud õpilasuurimusi, tundsin, et pole õiglane neis sisalduvat raamatust välja jätta. Nii võtsingi teksti, piltlikult öeldes, koost lahti ja asusin seda uuesti kokku panema. Seetõttu saigi linna juubeliks valmis ainult raamatu pehmekaaneline variant,  kõvakaaneline valmib paar nädalat hiljem.”

Kumbagi varianti tehti-tehakse esialgu tuhat eksemplari. Kui sellest väheks jääb, trükitakse juurde. Merike Kasele oli “Põltsamaa linnast ja inimestest” esimene raamat. Järgmisena hakkab ta koostama Pajusi valda tutvustavat raamatut, mis peab valmima detsembris.

 “Õieti jätkan Rein Virul tervise halvenedes pooleli jääänud tööd,” ütles Merike Kask.

RIINA MÄGI      

blog comments powered by Disqus