Põltsamaa peremajad kõrge kvaliteediga

Teisipäeval käis Põltsamaal kolme SOS lasteküla peremaja ehituse käiku kontrollimas  ka ülemaailmse SOS lastekülade Euroopa kontinendi peakontori ehitusosakonna juhataja Alfred Strommer, kes hindas ehituse kvaliteeti kõrgeks.

iii

Külalise sõnul on väga oluline, et Põltsamaa majade ehitamisel on täidetud ja ühildatud kolme erineva organisatsiooni ja institutsiooni nõuded –  SOS ülemaailmse lastekülade organisatsiooni, Euroopa Liidu ning Eesti riigi nõuded. Samas on Põltsamaale ehitatavate majade puhul erinevate osapoolte ettekirjutuste vahel mõistlik kompromiss saavutatud. Selle üks tulemusi on, et peremajad tulevad suuremad kui teistes riikides.

Alfred Strommer lausus rahulolevalt, et Põltsamaa peremajad on hästi integreeritud ja sulanduvad ka ümbritsevasse keskkonda. 

Põltsamaale veel kolm peremaja

Alfred Strommerit võõrustanud SOS-Lasteküla Eesti Ühingu tegevdirektor Margus Oro lisas omalt poolt, et üks asi on majad valmis ehitada ja teine asi nendes elu käima panna. Praeguse seisuga on valmivatesse majadesse kaks peret leitud ning kolmanda otsingud käivad.

Praegu on raha kolme peremaja ülalpidamiseks järgnevaks kolmeks aastaks olemas. Kui ehitatavate peremajade puhul kõik õnnestub ning need korralikult toimima hakkavad, ei välista Margus Oro võimalust, et Põltsamaale või selle lähiümbrusse edaspidi veel kolm peremaja ehitatakse.  Praegu käsil olevad majad valmivad novembris, Nordecon Ehitus AS-i projektijuht Ain Koldits kinnitas, et töödega ollakse  graafikus. 

Lisaks ka noortekodud

Alfred Strommeri ülesandeks on jälgida ka erinevates riikides tegutsevate noortekodude ehitamise ja renoveerimise käiku. Seal elavad noored 22.- 23. eluaastani. Noortekodu võib olla kuni 300 ruutmeetri suurune maja kuni 10-16 noorele inimesele, kelle tegevust jälgivad usaldusisikud.

Alfred Strommeri ülesandeks on lisaks ehituste kvaliteedi jälgimisele hinnata ühte või teise paika kavandatava lasteküla või noortekodu ehitamiseks või renoveerimiseks vajaminev summa. Seejärel asutakse otsima sponsoreid ehk doonoreid, kes on valmis töid rahastama.

Strommer tunneb heameelt selle üle, et ülemaailmne majanduskriis ei ole puudutanud lastekülade ja noortekodude rahastamist. Küll tuleb aga tema sõnul olla raskusteks valmis järgmisel aastal. Tegelikult on osa juba olemasolevatest lasteküladest ja noortekodudest selles vanuses, et edaspidi on peamiselt päevakorral renoveerimine. Mõnel pool on ehituse kvaliteet olnud sedavõrd halb, et tuleb hooned hoopis ümber ehitada.

Alfred Strommeri sõnul käib praegu lastekülade ehitus 132 riigis üle maailma, sealhulgas Pihkvas ja Vologdas.

Ehituse käiku jälgivad ka kohapealsed projektijuhid. Eestis on lastekülade projektijuhiks Andres Teppan.

iii

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus