Põltsamaa noored andsid jäätmetele “teise elu”

Taieste autoriteks on kultuurikeskuse taimeseaderingi noored ning need valmisid kultuuriministeeriumi rahastatud koolivaheajaprojekti “Paneme kunsti levima!” raames. Materjali annetasid Põltsamaa ettevõtted ja asutused, nagu apteek, tervisekaitsetalitus, kauplus “A ja O”, ASid Kitzinger-Progress ja Puitprofiil, OÜ Tinatex, FIE Toomas Rander, kirikla second-hand kauplus jt. Kui näitusele välja pandud paberkotikestesse kaeda, saab teada ka, kes missugust materjali annetas.

“Mina seekord palju asjasse ei sekkunud: igaüks kasutas just seda materjali, mis talle inspiratsiooni pakkus, ning tegi sellest valmis just selle, mille heaks arvas,” ütles taimeseaderingi juhendaja Eha Tralla.

Fantaasiat ja mängulusti on noortel, paistab, jätkunud. Kes on piirdunud üksiktaiesega, kes on pannud kokku midagi installatsioonilaadset: on ju installatsioon üks nüüdiskunsti olulisemaid ?anreid ja just nüüdiskunstile kultuuriministeeriumi projektikonkurss “Paneme kunsti levima!” suunatud oligi.

Jäätmetaieste näitusega kultuurikeskuses pole taimeseaderingi nüüdiskunstiprojekt aga kaugeltki lõppenud, vaid sellesse mahuvad veel volbripäeva-aegne Prügikolli-aktsioon ja juuni alguses teoks saav nüüdiskunstipäev. Prügikolli-aktsiooni on ennegi tehtud: selle raames koristatakse volbripäeva eel lossihoovi, meisterdatakse leitud jäätmetest prügikolle ja põletatakse need volbriõhtul ära.

Suvisel nüüdiskunstipäevalgi on plaanis prügi koristada ning leitust kokku pandud ujuvtaiesed jõkke lasta ? selleks, et need viiksid jõeäärsetele elanikele sõnumi jõe puhtana hoidmise vajalikkusest. Suvisel kunstipäeval on andnud lubaduse osaleda Mare Tralla, Katrin Kivimaa ja Mari Sobolev, kelle nimed kaasaegsest eesti kunstist midagi teadvale inimesele tutvustamist ei vaja.

Peale taieste meisterdamise on suvisel kunstipäeval kavas performance’id, loengud nüüdiskunstist ja eesti videokunstnike tööde tutvustamine.

“Jäätmeid oleme oma ringitöös tegelikult varemgi kasutanud, sest väiksematele lastele polegi klassikaline taimeseade alati jõukohane,” ütles Eha Tralla. “Mulle endale on aga prügivaba keskkonna teema väga südamelähedane. Käin tihti jõe ääres jalutamas ja taimmaterjali kogumas ning saan alati paraja ?oki nähes, kuidas nii mõnigi majaomanik on metsa alla tekitanud oma isikliku prügimäe, kust võib leida kõike plastpudelitest autoromudeni.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus