Põltsamaa masinamees esitles viimast korda oma rehepeksutehnikat

Põltsamaal juba aastaid vanaaegseid rehepeksumasinaid esitlenud Valdeko Kippus korraldas möödunud neljapäeval oma kodu juures viimase rehepeksupäeva. Tänaseks on tema rehepeksumasin koos Deering traktoriga juba Ülenurme Eesti Põllumajandusmuuseumi eksponaat.


Valdeko Kippus lausus, et tänavu saab sellest 26 aastat tagasi kui ta Põltsamaal esimest korda endisaegset rehepeksutehnikat inimestele tutvustas. Mehe sõnul on need esitlused enamasti üle aasta teoks saanud.

Pärast viimast rehepeksupäeva Põltsamaal viidi kohe järgmisel päeval masinad hoiule Ülenurme, Eesti Põllumajandusmuuseumi.

Eelmise iseseisva Eesti Vabariigi vääringus maksis rehepeksumasin koos traktoriga pool miljonit Eesti krooni. Valdeko Kippusele kuuluv rehepeksumasin on pärit 1938. aastast ja traktor 1927. aastast. Omal ajalgi oli niisuguseid kogu Eesti peal üsna vähe.

Masina hinda tõstis kindlasti selle täiuslikkus, temaga oli võimalus ka ristikuseemet kätte saada. Valdeko Kippuse abikaasa Leili Kippus lausus, et tema toetab igati Valdeko otsust need masinad Ülenurme põllumajandusmuuseumisse ära viia. Leili lausus, et kui tervis vastu peab ja nad endale “voorimehe” leiavad, siis tahaks ta aasta pärast Ülenurmes neid masinaid töötamas näha. Sama meelt oli ka Valdeko.

Leili sõnul on Valdekol veel mõned väiksemad masinad olemas, mille juures nokitsemist jätkub.

Valdeko Kippuse sõnul jääb ta Põltsamaal teoks saanud viimase rehepeksupäevaga rahule, sest paremat ilma sellise töö tegemiseks enam tahta ei oskakski. Ehkki huvilisi oleks tahtnud ta seal rohkem näha. Vanahärral on juba 85. juubel seljataga ja ta arvas, et nüüd on aeg need muuseumile üle anda. Kui oleks leidnud kohapealt tõsise vanatehnika huvilise, kellele masinad üle anda, oleks need endiselt Põltsamaa kanti alles jäänud. Aga läks teisiti. Et rehepeksumasinaid püriselt töötamas näidata saaks, kasvatas Valdeko siiani teravilja. Nüüd on ta vabaks jäävat maad nii mõnelegi põllumajandusühistule pakkunud, ent suurtootjad pole nii väikesest maalapist huvitatud. Valdeko ei välistanud, et kasutab seda mõnda aega veel ise.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus