Põltsamaa maamärk

Eile täitus Põltsamaa kandi rahva ammune unistus – taasavati Põltsamaa lossikompleks. Esimesel sõjasuvel 1941 põlema lastud ja hävinud uhke lossihoone ootas oma taasavamist 82 aastat. Kõik need vahepealsed aastad on kord süstinud lootust ja usku, et nüüd hakatakse midagi tegema, aga sama kiiresti on need plaanid ka unne vajunud. Peamiseks takistuseks on olnud ikka raha, mis sellise suure ettevõtmise juures pole kunagi väike olnud.
Nii oli neidki inimesi, kes ei lootnudki enam oma silmaga näha lossihoovi elule äratamist. Erinevad sündmused küll müüride vahel toimusid, kuid varisemisoht ja piirdeaiad ei võimaldanud enamikku hoonetest tegevusse võtta.
Lootused tõusid ja kustusid. Kuni kolm ja pool aastat tagasi alustati uut püüdlustelainet, et kauaaegne unistus viimaks teoks teha.
Alates 2020. aastast on kulutatud kõige olemasoleva renoveerimiseks 4,6 miljonit eurot. Selles on nii projektiraha kui Põltsamaa valla omaosalust. Ja väga paljude inimeste töö ja panus, et üks väärikas sümbol, Põltsamaa maamärk, saaks taastatud, tulevikule säilitatud.
Kuid nagu ütleb tänases lehes lossi perenaine Egle Oja, ei ole loss sellega veel valmis. Tööd on veel palju teha ja kas kõige (nagu näiteks konvendihoone) täielikuks taastamiseks ka võimalusi on, seda veel ei teata.
Kuid olenemata sellest on Põltsamaa Varahalduse OÜ saanud hakkama teoga, millest aastakümneid vaid unistati ja räägiti, ent kuhugi ei jõutud. Nüüd tehti ära.

blog comments powered by Disqus