Põltsamaa lossivaated kolisid kuuks ajaks füüsika instituuti

Kolmapäeva õhtul avati Tartu ülikooli füüsika instituudis Anne Vasara näitus „Kinni müüritud“. Muu hulgas saab seal näha ka täiesti teises plaanis Põltsamaa lossihoonet.


Suurema maalinäituse idee hakkas Vasaral küpsema üle aasta tagasi, kui ta viibis Põltsamaa lossi varemete kõrval asuvas kunstikoolis. „Tundsin end turvaliselt ja inspireeritult paksude müüride vahel lonkides, turnides ja pildistades. Peatselt valmisid ka esimesed maalid, mõned neist mängleva kergusega ja kiiresti. Toona ei adunud ma korduvalt müüre maalides, et see on kui sissejuhatus pikemale eraldatusele ja meid ees ootavale epideemiale,“ seisab näituse kirjelduses.
„See näitus pidi tegelikult olema Põltsamaal pART galeriis, aga lükati juba korra edasi. Siis tuli koroona ja loobusime plaanist,“ nentis Anne Vasar Vooremaale. Paar aastat kunstikoolis õpetajana töötanud Vasar on hetkel tööst eemal.
Kunstnik jalutas öise Põltsamaa lossi ümber ning ronis oma sõnutsi sinna, kuhu tegelikult ei tohtinud. Ent sealt sündisidki parimad pildid. „Öösel, kui kõik olid juba koju läinud ja kuna ma seal samas ööbisin, oli hea pildistamas käia,“ nentis Vasar. Muist maalides on seega valminud fotode järgi, muist kohapeal.
Veinipealinna peab Vasar inspireerivaks ega nõustu väitega, et väikesest linnast midagi põnevat ei leia. „Vastupidi. Teinekord on hüljatud, trööstitu ja mõnikord lagunev väikelinn väga maaliline. 2000. aastal maalisin ärapõlenud Supilinna, tänaseks ei ole seal enam ühtegi põlenud maja. Otsingi selliseid nurki ja seda vaimustust on siingi näha,“ ütles ta. Lisaks pidas ta inspireerivaks ka Põltsamaa ja Jõgeva loodust tervikuna.
Näitus jääb Tartu ülikooli füüsika instituudis avatuks 30. novembrini.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus