Põltsamaa lossipäeval saab seekord auhindu võita

Nagu juba tavaks, algab laupäeval, 22. juulil Põltsamaa lossihoovis traditsiooniline, arvult 22., Põltsamaa lossipäev, puhkpillihelide saatel hommikuse tervitusega Põltsamaa linnas.

Esmaspäevase seisuga oli lossipäeva laadale registreerunud ca 90 käsitööga kauplejat. Põltsamaa kultuurikeskuse direktori Janne Karu sõnul on lossipäeva laadal olnud tavaliselt 80-100 müüjat ja tänavugi jõuab nende arv nädala lõpuks sajani või üle selle tõusta. Kauplejatelt saab osta ise tehtud toitu, savinõusid, ehteid jms. Tänavu on natuke suurendatud käsitöömüüjatele mõeldud kauplemisala. Kiriku kõrvalt lossihoovi viiv värav saab seekord külastajate jaoks avatud olema.

Ka lastele on mõeldud ning nende jaoks on kohale toodud Ranna Rantšo loomad, samuti saavad lapsed töötubades meisterdada ja seiklusrajal ennast proovile panna. Põltsamaa jõel saab sõita vesirataste ja paatidega. Põltsamaa Suur sild on praegu teatavasti remondis ja seetõttu saab ühelt kaldalt teisele pääsemiseks kasutada veesõidukit.

Sõidab Piilupardirong

Lossipäeval sõidab Põltsamaal ringi ka Piilupardi rong, mis alustab ning lõpetab teekonna Decora kaupluse lähedal asuva bussipeatuse juures. Rong sõidab Põltsamaa jõe paremkalda tänavatel, kus sõitjad saavad põhjalikumalt tutvuda lossikompleksiga samal pool jõge asuva linnaosa kaunite kodude ja huvitavate paikadega. Üle Suure silla Roosisaarele seekord sõita ei saa.

Lossipäeva raames toimub ka lossijooks. Kuni 14aastased lapsed jooksevad lossihoovi ümbruses ning täiskasvanud stardivad Kamari paisjärve äärest linna suunas. Teoks saab ka traditsiooniline köieveovõistlus üle Põltsamaa jõe. Janne Karu sõnul soovivad nad, et vähemalt Põltsamaa ühisvalda kuuluma hakkava nn 4P võistkonnad köieveovõistlusel esindatud saaksid. Samas usub ta, et küllap registreerub kohapeal võistkondi juurde, sest nii on see enamasti alati olnud. Tänavu on köieveovõistkondadele välja pandud tõsised auhinnad ja see võiks meelitada inimesi võistlusest osa võtma.

Õhtul on rahvapidu

Esmakordselt loositakse sel aastal käsitöölaada pileti ostnute vahel välja põnevaid auhindu. Peaauhinnaks on AS-i Palmako poolt välja pandud puidust aiamööbli komplekt. Lisaks on loosiauhindade hulgas kinkekotte, eri firmade poolt välja pandud lõunasööke jne, mistõttu tasub kõigil käsitöölaada külastajatel oma pilet alles hoida. Loosimine algab orienteeruvalt kell 15.

Nagu ikka, saab ka tänavu Põltsamaa lossihoovile ja natuke kaugemale ümbruskonnale heita pilgu EELK Põltsamaa Niguliste kiriku tornist. Kopteriga linna ja selle ümbruse kohale lendama minna aga ei saa, sest piloodid andsid teada, et kahel aastal järjest nad väikeses kohas helikopteriga lendamas ei käi.

Õhtul toimub lossihoovis rahvapidu, kus astuvad üles ansamblid Swingers ja Apelsin ning meeste šõutantsutrupp Nõtked ja Karvased. Lossipäeva lõpetab Peeter Jõgioja trummi- ja tuleetendus, mis peaks kava kohaselt toimuma Põltsamaa kesklinnas asuva pika “poolsaare” peal ‒ nii saavad seda hästi jälgida inimesed jõe mõlemal kaldal. Jõgioja šõuga lõppes ka kahe aasta tagune lossipäev. Seekord lubab Jõgioja veelgi rohkem rõhku panna tuleatraktsioonidele.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus