Põltsamaa lossiarendust juhib ajaloo- ja mõisahuviline Piia Uuspõld

Juba kuu aega juhib sihtasutust Põltsamaa Lossiarendus ajaloo- ja mõisahuviline Piia Uuspõld. Tööpakkumiskuulutust nägi ta enda sõnul Põltsamaa infoportaalis.


Tegelikult plaanis naine sihtasutuse juhiks kandideerida juba siis, kui Terje Trei ametist lahkus, kuid tookord jäi tal veel julgusest puudu. Mõisa- ja ajaloohuvilisena ei saanud ta nüüd niisugusele pakkumisele reageerimata jätta. 

Pärit Raikküla mõisa lähedalt

Piia Uuspõllu kodu asus Rapla lähedal, kus ta oma igapäevasel kooliteel sealsest Raikküla mõisahoonest möödus.  Raikküla mõis on aga ammu erakätesse müüdud. Pealegi viisid edasised õpingud noore neiu pealinna, mis talle siiski elukohana meeldima ei hakanud.

Naine sattus pärast kooli lõpetamist 2008. aastal Lustivere põhikooli kunstiõpetajaks ja elama hakkas Põltsamaal. Esimesel tööaastal asendas ta Lustivere põhikoolis lapsehoolduspuhkusel olnud huvijuhti, kuid juba järgmisel õppeaastal pidi leppima ainult kunstiõpetaja rolliga. Kunstiõpetaja töökoormus on väga väike ja tuli leida  muud tööd.  Lustiverest sattus ta 2010. aastal Päinurme kooli, kus asus lisaks tegutsema karjäärikoordinaatorina. Tema aktiivset tegevust karjääritöö alal märgati ja nii kutsuti ta 2013. aasta sügisel sellele tööle Paidesse.

Veel eelmisel aastal pidas Piia Uuspõld plaani kolida Põltsamaalt lõplikult Paidesse, aga ootamatu tööpakkumise tõttu jäi see plaan ellu viimata. Nii mõnedki Järvamaa vallavanemad üritasid teda veenda sinnakanti jääma, üheks põhjuseks kindlasti Piia kolm last, kes oleksid maakooli täiendust toonud. Sihikul olid nii Väätsa, Järva-Jaani kui Koeru kant. Vastse lossiarenduse juhina tunnistab ta, et tal on nüüd põhjust mitmekordselt rahul olla, sest on leidnud väga südamelähedase ameti ja ei pea hakkama Paidesse kolima. “Siin on minu unistuste töökoht, sest selles ametis on ühendatud kõik need asjad, mis mulle huvi pakuvad,” selgitas naine rahulolu põhjust. Ühelt poolt meeldib Piia Uuspõllule väga sündmuste korraldamisega tegelda, teisalt võlub teda Põltsamaa lossikompleks, kus ta nüüd tegutseda saab. 

Kompleks peaks  end ise ära majandama

Piia Uuspõld lausus, et teadis ja tundis mõnda lossikompleksis tegutsevat inimest juba varasemast ajast ja seetõttu on tal lihtsam sealsete rentnikega suhelda ning nende tegevust lähemalt tundma õppida. Ta pole jõudnud veel kõigil rentnikel  külas käia, kuid peagi saab see viga parandatud.

Et konkurss toimus alles hiljuti, siis selle suve sündmuste planeerimisel Piia Uuspõld eriti kaasa rääkida ega midagi muuta ei saa. Traditsioonilised üritused nagu lastekaitsepäev, Põltsamaa linna- ja lossipäev, Vana Baskini Teatri etendus toimuvad nagunii ja toimuvad kindlasti ka edaspidi. Ühel lõikuskuu päeval külastavad Põltsamaa lossikompleksi endised põltsamaalased, kui toimub kolmepäevane kokkutulek.  Oma mõtetest lossikompleksi kasutamisel ürituste korraldamise paigana vastne lossiarenduse juht veel rääkida ei taha. 

Kõige keerulisem osa lossiarenduse juhi tööst on mõistagi kompleksi renoveerimiseks raha leidmine. Millistest allikatest need summad võiksid tulla, seda Piia Uuspõld veel öelda ei oska. Samas tõdes ta, et piisavalt palju on selliseid kohti, kus oleks väga kiiresti raha vaja, et avariiline olukord likvideerida.  Lossiarenduse juhi sõnul ei ole võimalik palgata eraldi inimest, kes selle probleemiga tegelema hakkaks, ehkki ideaalis võiks see nii olla. 

Turismist rääkides tuleb Piia Uuspõllu hinnangul mõelda sellele, kuidas meelitada turiste Põltsamaal pikemalt peatuma. Tema jaoks on eesmärk selline, et lossikompleks peaks hakkama ennast ise ära majandama. Praegu see nii ei ole ja loss vajab veel päris tugevalt linna toetust.

Vastse lossiarenduse juhina tõdes ta, et lihtne sellise eesmärgini jõudmine ei ole, kuid kui edaspidi saaks lossikompleksi rentnikke juurde võtta ja teenuseid laiendada, siis võimatuks ta seda ei pea.

Uues ametis esimesi samme astuva inimesena vaatab ta optimistlikult tulevikku ning usub, et tema tegevusvaldkonnas saavad teoks positiivsed muudatused. Piia Uuspõld loodab, et saab praeguses ametis pikemalt töötada, sest ainult kauem  tegutsedes on võimalik oma soovid ja unistused täide viia.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus