Põltsamaa linna tänavatel jalutasid veised

Vaher informeeris erilisest leiust politseid ja päästeteenistust, kes inimeste ohutuse tagamiseks looma piirama tõttasid.

Lisaks mullikale oli 7 kilomeetri kaugusel asuvast Kalikülast Põltsamaale tõtanud ka kolm pulli.

22-pealine pullikari, kelle hulgas ka kaks mullikat, oli lahti pääsenud Kalikülas asuvast Paju talu koplist. Enamik neljajalgseid jooksis mööda metsi laiali, kuid kolm pulli ja lehmmullikas sattusid Põltsamaa linna.

Hullunud looma raske peatada

Et mööda Põltsamaa linna tormav mullikas oli üsna ärritunud ning kui linna järelvalvespetsialist tema päritolu määramiseks kõrvalipikut tahtis vaadata, asus enesekaitsele, helistas Tiit Vaher päästeteenistsse ja politseisse, et hullunud loom kätte saada ning tagada linnaelanike ohutus, samuti konsulteeris ta veterinaararsti Mati Kiviga.

Mullikas suundus politsei saabudes kesklinna, sealt edasi majandusühistu hoovi, kus tagaajajad köie abil väravad sulgesid. Looma see aga ei peatanud, vaid ta murdis ennast hoovist välja, joostes mööda tänavaid ning suundudes seejärel staadioni suunas.

Piirajad püüdsid mullika juhtida staadionile, kus teda oleks mugavam piirata, kuid loom oli jälle kavalam ning tuiskas mööda koduaedu Käo tänavale, kus ühe ta elamu juures lõpuks ümber piirati.

Mööda aeda ringi tuiskava looma peatas lõpuks pehkinud fekaaliauk, kuhu suur ja raske loom sisse vajus. Auku kukkunud looma väljatõmbamine oli kunsttükk omaette, selleks kappas Paju talu peremees Toomas Tõnts hobusel Kalikülla ning naasis Põltsamaale traktoriga, mille kopaga ehmunud loom lõpuks august välja tõsteti.

Sellel ajal, kui päästeamet ja politsei lehmmullikaga tegelesid, olid kaks pulli otsustanud minna piimakombinaadi juurde, kust nad mõnusalt  pikutamast leiti.

Viimased jalutajad saabusid järgmisel õhtul

Päästeteenistus sai väljakutse neljapäeval kümme minutit enne kella kümmet  ning kolm veist oli kätte saadud keskpäevaks. Kui päästjad oma operatsiooni lõpetasid, oli kadunud veel üksteist looma, neist ühte oli nähtud ka Põltsamaa linnas.

Jõgevamaa Päästeteenistuse Põltsamaa komando pealik Ahto Pent ütles, et kokku oli Jõgevamaa  päästeoperatsioonil neli meest ning kohale tuli ka operatiivkorrapidaja Jõgevalt, kellega tuli sündmuspaika ka veterinaararst Mati Kivi. Arst oli kaasa võtnud rohu loomade uimastamiseks, kuid õnneks ei läinud seda siiski vaja. Kahe autoga oli väljas ka politsei.

Loomade peremees Toomas Tõnts ütles, et tänaseks on kõik loomad leitud. Tema sõnul leiti lisaks kolmele Põltsamaal uidanud veisele kaks pulli Põltsamaa lähedalt asuvast Annikvere külast, õhtul saabus koju tagasi veel kolm looma.

Kadunud nelja pulli nägi pererahvas järgmisel hommikul kopli juures jalutamas, kuid talu peremehe sõnul ei hakatud neid taga ajama ja ärritama: kogemus näitab, et varem või hiljem leiavad nad koplivärava ise üles.

Nii saabusidki viimased rändurid järgmisel õhtul koos lehmadega kodutallu tagasi.

Taluperemehe sõnul oli õnnetus siiski õnnelik: inimesed vigastada ei saanud ning kari on õnnelikult kodus tagasi.

Tema sõnul lahkus talitaja pullikarja juurest kell kaheksa, siis olid kõik ilusasti kohal, pool kümme veistele jahu ette panema minnes avastas ta aga, et koplis ei ole enam ainsatki hingelist ning varsti hakkasid telefonikõned juba igalt poolt tulema. Et loomi oli nähtud Annikvere kandis, ratsutas peremees hobusel  kõigepealt sinna, kuid sai üsna pea signaali linnas ringi jooksva mullika kohta.

FIE Ruty Tõnts Paju Talu tänab abi eest päästeametit, politseid, Tiit Vaherit ning veterinaararst Mati Kivi. Samuti vabandab pererahvas ebameeldivuste pärast ja palub pretensioonide korral helistada telefonil 505 6788

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus