Põltsamaa linn kutsub naabreid ühinema

Teisipäeval toimunud Põltsamaa linnavolikogu istungil otsustas Põltsamaa linn teha ametliku ühinemisettepaneku Põltsamaa ja Pajusi vallale.

Põltsamaa linnapea Jaan Aiaotsa sõnul on eelnõu üks mitmetest samalaadsetest ettepanekutest, mille Põltsamaa linn on varem oma naabritele teinud. Linnapea sõnul on ta seda teemat arutanud ka naaberomavalitsuste juhtide ning sekretäridega. Aiaots lausus, et eelnõus tehakse ettepanek korraldada rahvaküsitlus, et saada teada, kuidas suhtuvad Põltsamaa piirkonna omavalitsustes elavad inimesed ühinemisplaani. Linnapea sõnul oleks korrektne korraldada tõsisem rahvaküsitlus koos järgmisel aastal toimuvate Riigikogu valimistega.

Arengu- ja ettevõtluskomisjoni esimehe Andres Vääni sõnul toetas ka tema juhitud komisjon linnavalitsuse ettepanekut ja nõustus rahvaküsitluse korraldamisega. Vääni sõnul on tal rõõm tõdeda, et Põltsamaa linn on ühinemisküsimuses olnud kogu aeg ühesugusel positsioonil. „Ajad on muutunud ning volikogude koosseisud samuti. Nüüd on aeg minna uuele ringile ning eks siis näeb, mis sellest ettepanekust saab,” ütles Vään.

Toivo Kroon soovis vastust küsimusele, kui tugev peab rahvalt tulev hääl protsendilises väljenduses olema, et volikogud sellega arvestama peaksid. Seadusest tulenevalt otsustavad ühinemise volikogud. Aiaotsa hinnangul seob rahvaküsitlus volikogude liikmeid otsustuse tegemisel emotsionaalselt üsna tugevalt. Markus Haamerit huvitas, mis saab juhul, kui rahvas ühinemist ei toeta. „Kas siis on üldse mõtet ühinemisettepanekut volikogus hääletama hakata?” küsis ta.  Jaan Aiaotsa sõnul tuleb volikogu liikmetel pidada eelkõige silmas praegust majanduslikku olukorda ja esitada endale küsimus, kui kaua selliste väikeste üksustena eraldi olles edasi suudetakse liikuda. „Põltsamaa linn, Põltsamaa vald ja Pajusi vald on omavahel väga tihedalt läbi põimunud. Ainult lepingute ja läbirääkimistega probleeme lahendada püüdes me teatud hetkest alates toime ei tule,” lausus linnapea. Põltsamaa linna naaberomavalitsustel on aega linna ettepanekule vastamiseks kaks kuud.  

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus