Põltsamaa lasteaiaõpetajad esitasid ohutuspäeval näitemängu

Pühapäeval Põltsamaa noorte- ja elukestva õppe keskuses ja selle ümbruses peetud ohutuse teemalisel õppusel “Oska ohutult”  esitasid lasteaia “Mari” õpetajad näidendi “Kümme kooki”. Näidendi süžeed oli täiendatud õpetustega, kuidas õnnetusi ära hoida ja vigastuste puhul esmaabi anda.  Ohutusreegleid tutvustasid lastele ka Päästeameti Lõuna Päästekeskuse Jõgevamaa osakonna ja politseijaoskonna töötajad ning vabatahtlikud Punase Risti Jõgevamaa seltsist. Atraktiivust Jõgeva maavalitsuse eestvedamisel peetud teavitusennelõunale lisas võimalus tutvuda pääste- ja politseiautodega.

Lasteaia “Mari” õpetajate Mairi Püvi ja Eve Järviste sõnul on muinasjutu-tüüpi näitemängu “Kümme kooki” lisatud episoodid, mis õpetavad kodustes toimingutes ettevaatlik olema ning ja abistama elule ja tervisele ohtlikesse olukordadesse sattunut.  Tiiu, kes  pannkooke küpsetades käe kõrvetab, saab valule  leevendust seda külma vette kastes. Tal tuleb ka kassi kurgust kalaluu eemaldada. Etenduses on ka andmisrõõmu teema, sest kooki pakub Tiiu kõikidele koduloomadele, kes tema köögist läbi astuvad.

Lõuna Päästekeskuse ennetustalituse juhtivspetsialist Tõnu Vare selgitas, kuidas suhelda häirekeskuse töötajaga kiirabibrigaadi või tuletõrjujate-päästjate appikutsumisel. Ta rõhutas, et  tervisemuredega inimese asukohta tuleb kirjeldada võimalikult täpselt, sest muidu võib abi hilineda. Tõnu Vare  näitas ka, kuidas kontrollida suitsuanduri töökorras olekut. Lapsed, eriti poisid, uudistasid huviga Põltsamaa komando tuletõrje- ja päästeautot. Ametiauto oli ohutuspäevale tutvumiseks toonud ka  päästeosakonna operatiivkorrapidaja ehk päästetööde juht Vaiko Vadi. Noorsoopolitseinik Kirly Kadastik ja Jõgeva politseijaoskonna patrullteenistuse välijuht Alar Sadam rääkisid ning demonstreerisid, kuidas ületada turvaliselt sõiduteed, ja tuletasid meelde kohustust jalgrattaga sõites kiivrit kanda. “Olen märganud ka jalgrattureid, kellel kiiver küll on, kuid mitte korralikult pähe pandud,” ütles Kadastik.

Politseinikud jagasid lastele helkureid ja turvavöökatteid, mis neid õla kohalt pehmemaks muudavad. Päästetöötajad olid aga kaasa võtnud rohkesti tule- ja muidki ohutusnõudeid propageerivaid  trükiseid. 

Lastepärasemaks muutsid ohutuspäeva maskotid: Lõvi Leo politseist, Pipi Punasest Ristist, Harakas ja Põrsas lasteaia “Mari” näidendist ja Jõks Heiki Vilepi lasteraamatust “Jõks ja viis imelist päeva”. Jõks oli ka sündmuse juhiks ning esitas päevateemaga haakuvaid asjalikke küsimusi.

“Põltsamaa noorte- ja elukestva õppe keskuses räägitakse ohutusest üsna sageli. Seda on tarvis teha juba põhjusel, et meie hoone asub jõe ääres. Meie maja ja selle ümbruse valimine ohutuspäeva läbiviimise paigaks oli aga igati tänuväärne.

Selline sündmus aitab kaasa ka sellele, et lapsed mõistaksid:  politseinike kohustuseks ja missiooniks on ennekõike inimeste abistamine. Oluline on ka, et lapsed ja noored oskaksid lugu pidada tuletõrjujate, päästjate ja Punase Risti esindajate tööst,”  ütles noorteühenduse Juventus juhatuse esimees Heidi Paabort.

“Tänavu sügisel, uue kooliaasta algul valisime ohutuspäeva läbiviimiseks Põltsamaa kui lasterohke linna, kus tegutsevad  kaks lasteaeda ja ühisgümnaasium. Vajalikke õpetusi saama ja ilusat pühapäeva veetma oli tulnud üle saja inimese alates paariaastastest kuni vanaisade-vanaemadeni. Esimest korda viibis Põltsamaal ka Jõks. Ohutuspäeva korraldamist toetas haigekassa, rääkis Jõgeva maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna terviseedenduse peaspetsialist Maiu Veltbach.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus