Põltsamaa kunstiselts rajab lossihoovi oma galerii

Põltsamaa lossihoov saab peatselt ühe huviväärsuse võrra rikkamaks: müüriäärse majandushoone pööningukorrusel avab tuleval laupäeval uksed Põltsamaa kunstiseltsi galerii, millel praegu veel nimegi pole.

Tavaettekujutusele kunstigaleriist see näitusepind arvatavasti ei vasta: katusealune ruum on saanud küll korraliku põranda alla, aga vahelage peale ehitama ega ruumi soojustama ei hakatud. Nii jäävadki ruumis kujunduslikult domineerima hoone tulekaitsevõõbaga kaetud katusekonstruktsioonid. Ka sooja- ja ventilatsioonitorusid ei hakata kunstipubliku eest peitma, vaid need jäävad ruumist läbi jooksma just nii, nagu nad kogu aeg on jooksnud.

Selleks, et näitustel käijate ring üksnes laste ja päkapikkudega ei peaks piirduma, sai ruum ette täismõõdus ukse: senist ukseauku tuli täisinimesel kummargil läbida. Suurema ukseaugu rajamine tingis omakorda mõnede muude lisatööde, sealhulgas trepi ümberehituse vajaduse.

Lae alla said sätitud torud, mille külge pilte riputada, ning aukartust äratav hulk valgusteid: kunst vajab ju mõjulepääsemiseks head valgustust. Kütma ruumi aga ei hakata — ka talvel mitte. Seal pole nimelt küttesüsteemigi.

“Ega hea kunst külma karda, publik võib aga näitusele tulles üleriided selga jätta. Vaatajatele sooja tee pakkumise mõte pole ka halb,” ütles Põltsamaa kunstiseltsi eestvedaja Ethel Hakkaja.

Publiku sihilikus külmaga ahistamises kunstiseltsi süüdistada ei maksa. Nad lähtusid lihtsalt oma reaalsetest võimalustest. Praeguselgi kujul galerii rajamine läheb maksma pool miljonit krooni, millest 412 700 krooni tuleb Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EASi) kaudu piirkondade konkurentsivõime tugevdamise väikeprojektide programmist, 24 000 krooni linnavalitsuselt ja ülejäänu kunstiseltsilt.

“Kui oleksime tahtnud saada sooja ja köetavat ruumi, oleksime pidanud EASilt tunduvalt suurema summa küsima, ent samavõrra suuremaks oleks siis pidanud paisuma ka meie omaosalus, see oleks aga ületanud meie võimalused,” ütles Ethel Hakkaja. “Ka köetava ruumi edasine ülalpidamine oleks meile üle jõu käinud. Seepärast katsumegi külmas ruumis hakkama saada. Kütte- ja ventilatsioonitorud, mis galeriist läbi jooksevad, mõjuvad mõnegi kunstiinimese hinnangul aga suisa inspireerivalt.”

Profid ja õppurid

Natuke “kreisi” eksperimentaalgalerii maine tuleb uuele näitusepinnale Hakkaja meelest ainult kasuks. Samas lubab kunstiselts seal eelkõige head professionaalset kunsti näitama hakata. Mõistagi saavad oma töid seal näidata ka sama hoone esimesel ja keldrikorrusel tegutseva Põltsamaa kunstikooli õpilased: kunstikoolgi on ju kunstiseltsi käivitatud. Kui vaja, saavad professionaalne kunst ja õpilastööd galeriis suisa üheaegselt üleval rippuda, sest galerii jaguneb kaheks ruumiks: üheks suuremaks ja üheks väiksemaks. Kahe ruumi peale kokku on näitusepinda 410 ruutmeetrit.

OÜ Mikro Ehitus on galerii ehitusel tegutsenud juba juulikuust saadik. Elektritööd tegi ära OÜ Teet-AK. Koristus- ja värvimistöödel on käed külge pannud kunstiseltsi liikmed ise: seltsi omaosalus projektis ongi põhiliselt mitterahaline, st väljendub objektil tehtud enam kui neljasajas töötunnis.

“Eks vana hoone paku ehitajale ikka ka üllatusi,” ütles Ethel Hakkaja. “Seepärast on meil tulnud ise ära teha ka neid töid, mida me polnud teadmatusest  osanud ehituspakkumisse lülitada.”

Kui möödunud nädalal galerii ehitust kaemas käisime, pakkus galeriiruumide kohal kõrguv katus endiselt ebameeldivaid üllatusi: kuigi seda oli kunstiseltsi eestvedaja sõnul remonditud, leidus ikka veel kohti, mis kõvema saju ajal läbi tilkuma kippusid. Neid siis Ethel Hakkaja hoolikalt märgistaski. Loodetavasti saadakse see enne galerii avamist vett pidama.

Koolile hädavajalik

“Kunstikoolile on oma galerii hädavajalik,” ütles Ethel Hakkaja. “Kunstiõppuritel peab olema koht, kus oma töid näidata. Samas saame galeriis eksponeeritavate professionaalsete kunstnike näituste kaudu linnarahvast harida. Ka turistide jaoks on Põtsamaa linnas ja konkreetselt lossihoovis nüüd üks “komm” juures.”

Galerii avanäitus kannab pealkirja “Nad rõõmustavad meid” ning sellel saab näha Põltsamaalt pärit professionaalsete kunstike Tiit Pääsukese, Peeter Alliku, Toivo Raidmetsa, Viive Väljaotsa, Mare Tralla, Ave Nahkuri ja Peep Pedmansoni loomingut. Galeriile sobiva nime leidmiseks on kunstiselts aga välja kuulutanud konkursi. Nimeettepanekuid võib teha 20. septembrini e-posti aadressil ethel@universal.ee või telefonil 775 1168. Galerii ristiemaks või -isaks saajat ootab vääriline kingitus, mis antakse üle galerii avamisel.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus