Disainiaasta meediajuhi Katrin Mesilase sõnul on õpitoad mõeldud eelkõige selleks, et anda noortele aimu disaineri elukutsest. “On oluline mõista ja näha, et disain on igal pool meie ümber,” lausus Mesilane.
Koolitusel osales veidi alla kahekümne noore, kes töötasid kolmes grupis. ?Disainimine on koostöö, koos mõtlemine ja tegemine, sellepärast tahtsime, et noored töötaksid gruppides,” selgitas koolitust läbi viinud Alina Korsmik, kes on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia stsenograafia bakalaureuse- ning õpetajakoolituse magistrikursuse.
Korsmiku sõnul on koolitus õnnestunud, kui noored mõistavad, et disaineri töö ei ole ainult joonistamine, vaid nõuab pingsat mõttetööd ning oskust koos tegutseda. ?Peab arvestama nii enda kui ka sihtgrupiga, kellele soovitud asja luuakse,” selgitas ta.
Omanäolised ideed
Disainiõpituba on enne Jõgevamaale jõudmist toimunud rohkem kui pooltes maakondades. Siinse õpitoa juhendaja Alina Korsmik on disainialast selgitus- ja õpetustööd teinud mitmes kohas üle Eesti. Enda sõnul pole ta seni kohanud mitte ühtegi sarnast ideed ega ka ühesuguseid mänguväljaku makette. “Lapsed mõtlevad väga erinevalt ning kasutavad erinevalt ka materjale,” rääkis ta.
Et valminud tööd on erinäolised, on Korsmiku sõnul keeruline parimat välja valida. “Mina ei ütle otseselt, et mõni töö on teistest palju parem, noored saavad seda omavahel arutada. Iga grupp teeb oma projekti presentatsiooni: mida nad mänguväljakul kujutasid ning kuidas neile koostöö meeldis. Pärast esitlust saavad nad teiste gruppide käest tagasisidet. Minu põhiline tagasiside on, et kõik tööd on väga erinevad,” rääkis Korsmik.
Koolitusel kaasa löönud Elo Assmann tuli enda sõnul osalema peamiselt sellepärast, et tegemist on tema jaoks huvitava valdkonnaga. Teise põhjusena toob neiu välja võimaluse end täiendada. “Alati tasub tulla ja osaleda, kui keegi on tulnud siia väiksesse linna Põltsamaale meid õpetama ja paremaks muutma,” lausus ta.
Teadmised disainist olid Kunstikooli kolmanda kursuse õpilasel olemas juba enne õpitoas osalemist. See aga ei vähendanud neiu silmis koolituse kvaliteeti. “Kordamine on tarkuse ema,” sõnas Elo lustlikult.
Nädalajagu disaini
Õpituba oli vaid üks osa kooli omaalgatuslikust disaininädalast. Kui saime teada, et õpituba toimub meie koolis, otsustasime kogu koolitusele eelneva nädala disainile pühendada,” rääkis kunstikooli juhataja Ethel Hakkaja.
Disainiteemaline nädal Põltsamaa Kunstikoolis sai avalöögi juba esmaspäeval, 3. septembril, mil avati uuenduskuuri läbinud WC. Korda tehtud tualett on omasuguste seas ainulaadne ? seina kahhelplaate kaunistavad kunstikooli õpilaste joonistused. Portselanivärvidega erinevates tehnikates pildid teevad WC-st väikese kunstisaali, mis lisaks hädapäraste vajaduste rahuldamisele ka silmailu pakub.
Disaininädalat on tunda saanud ka kooli põrand, mis nüüd on rikkam mitme mosaiikkaunistuse võrra. “Mosaiikkujunduse võtsime selleks kavva, et noored mõistaksid, kui lai disaini teema tegelikult on,” ütles Hakkaja.
LIIS ROHTMETS