Põltsamaa külalistemajad jäid suvega rahule

Põltsamaal tegutsevad külalistemajad jäävad tänavuse suvega rahule – kliente jätkus, lisaks välismaalastele on tasapisi ka eestlased majutusasutuste teenuseid kasutama hakanud.

Põltsamaal tegutseva Carl Schmidti külalistemaja perenaise Ülle Saksniidu sõnul tõmbas masu vahepeal natuke hoogu maha, kuid üldiselt on ettevõttel päris hästi läinud.

“Meie külalistemaja põhilisteks klientideks on turistid, sealhulgas nii eestlastest kui välismaalastest koosnevad rühmad, samuti perekondadega puhkusereisidel viibivad inimesed. On ka mujalt Põltsamaale tööle sattunud inimesi, nii ärimehi, koolitajaid, ehitajaid kui firmajuhte,” kirjeldas Saksniit klientuuri.  </span>

Tegutsevad Kesk-Eestis

Ülle Saksniidu sõnul tutvustavad nad oma külalistemaja väljaspool riigipiiri kui Kesk-Eestis tegutsevat majutusasutust. “Eesti on nii väike ja seetõttu pole meil põhjust kaugemalt tulnutele reklaamida end mitte kui  Põltsamaal, vaid kui Kesk-Eestis tegutsevat majutusasutust,” rääkis Saksniit, kes  soovitab kaugemalt saabuvatel inimestel ennast Eesti avastamiseks  just Põltsamaale “ankrusse” panna.

“Siit on ju Mandri-Eesti kaugematesse kantidesse poolteist kuni paar tundi autosõitu,” tõdes ta.

Kaugematele külalistele meeldib väga Carl Schmidti maja tubade interjöör, kus seinad pole kaetud mitte nüüdisaegsete materjalidega, vaid külaline saab seal ehedate palkseinte vahel olla.  “Itaallased lausa kallistasid siinseid seinu. Tagasihoidlikumal elujärjel on ka oma võlud. Mitmel poolt mujal maailmas, kus elatustase kõrgem, pole enamasti sellist ehedust ja looduslähedust enam kuigi palju säilinud,” tõdes Saksniit.

“Tihti juhtub nii, et meid külastanud 30-40 inimesest koosnenud Soome reisiseltskonnast saabub keegi hiljem siia tagasi oma pereliikmetega ja soovib meie juures ööbida. Viimasel ajal on ka Eesti pered hakanud ööbimisteenust kasutama. Tullakse nii peredega kui ka kahekesi. Kahekesi reisijad on enamasti keskeas või vanemad inimesed, kellel lapsed juba suured ning oma teed läinud. Paljud varem puhkuse välisriikides veetnud eestlased on hakanud aru saama, et ka Maarjamaal on palju vaatamist väärivaid ning põnevaid paiku.”  

Eriolukorras aitab koostöö

Tavapäraste ja ette teatanud külaliste kõrval juhtub ka, et  öömaja soovib suurem hulk ootamatult siis sattunuid. Nii juhtus näiteks möödunud talvel suure lumetormi ajal.  Külalistemaja on täiesti täis ka mõnede Põltsamaal toimuvate suurürituste ajal. Sedagi on juhtunud, et siia on ööbima jäänud  inimene, kellel on mööda sõites auto katki läinud.

“Kui juhtub, et meil on külalistemajas kõik kohad kinni, püüan kontakti võtta teiste majutusasutustega lähiümbruses, et inimesi aidata,” rääkis külalistemaja perenaine.

Mõnele WC ja dušiga tuba soovinud kliendile tuli tänavu ka ära öelda. “Lähiajal ehitame kaks kõrgema hinnaklassi tuba juurde,” lubas Ülle Saksniit. Carl Schmidti külalistemajas on praegu 12 tuba. 

Motiveerib kiitus

Paljud laias maailmas ringi rännanud inimesed hindavad kõrgelt Põltsamaad kui väikest, rahulikku ning rohelist linnakest.

“Mind motiveerib eelkõige klientide kiitus. See annab tegutsemiseks palju energiat. Olen tõesti oma linna patrioot ning lisaks majutusteenuse pakkumisele püüan kaugemalt tulnud inimestele omalt poolt Põltsamaad põhjalikumalt tutvustada. Huvitav on tajuda, kuidas siia ööbima jäänud inimestega kaovad sageli võõrastavad piirid ning nendega tekib vahetu kontakt. Väga paljud külalised tunnevad huvi selle vastu, mida Põltsamaa linnas ja ümbruskonnas vaadata tasuks. Minult saadud info tundub nende jaoks usaldusväärne. Enamasti on need välisturistid, kuid eestlaste seaski leidub meie linnast ja piirkonnast huvituvaid inimesi piisavalt,” rääkis perenaine.

“Mul on tekkinud väga huvitavaid tutvusi ja olen saanud suhelda äärmiselt huvitavate inimestega. Tänavu toimus Eestis mäng, kus osalejatel tuli üles leida ja kaardile kanda ajaloolised ja Eesti jaoks tähendusrikkad paigad. Meil ööbis inimesi, kes sellest mängust osa võtsid. Rõõm on tõdeda, et aastatega on kliente järjest rohkem ja samas on meid ka usaldama hakatud. Minule annab selline teadmine kinnitust, et tegeleme õige ja vajaliku asjaga. Me aitame siin oma kodulinna tutvustada,” rääkis Ülle Saksniit.   

Carl Schmidti külalistemaja peamised kliendid

*Peamised väliskliendid on lõunanaabrid lätlased ning põhjanaabrid soomlased, aga tullakse ka Venemaalt.

*Väga huvitavad kliendid on välismaalt siia oma juuri otsima tulnud.

*Tänavu peatus Põltsamaa lähedal külalistemajas mõisnik Von Bocki järeltulija

*Carl Schmidti majas on ööbinud ka kunagise Põltsamaa alevivanema Karl August Jürmanni tütrepoeg Märt Riismandel. Jürmann oli Põltsamaa alevivanem aastatel 1904-1917.

*Külalistemaja teenust kasutasid ka eelmisel nädalal Põltsamaad külastanud kosmonaudid Aleksei Leonov ja Georgi Gretško

*Turiste on olnud Prantsusmaalt, Šveitsist, Norrast, Rootsist. 

Niello külalistemaja plaanib laienemist

Põltsamaal tegutsevas Niello külalistemajas on klientidele välja pakkuda kaheksa tuba kokku 20 voodikohaga. Nende seas on ka üks sviit. Firma juhataja Andres Paasi sõnul on nende klientide hulgas väga erinevaid inimesi. Lisaks n-ö ühekordsetele öömajalistele on Niello külalistemajal välja kujunenud ka püsikliendid.

Eriti sügisel ja talvel tuleb ette juhukliente, sest  inimesed teavad, et külalistemajad pole pilgeni täis. Vahel toovad öömajalisi ka ekstreemsed ilmaolud, olgu selleks siis lumetorm või pime aeg, kus ei taheta enam teekonda jätkata.  Kaugemad külalised on olnud Jaapanist ja Austraaliast, siin on olnud ka väliseestlasi. Lisaks öömajale pakutakse külalistemaja klientidele ka hommikueinet.

Juhataja sõnul  tuntakse juba ammu vajadust täiendavate majutuskohtade järele ja plaanitakse laieneda. Millal reaalse ehitamiseni jõutakse, seda Andres Paas veel öelda ei oska.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus