Põltsamaa kohvikutepäevast tuleb kahetunnine raadiosaade

Põltsamaal tuleb eeloleval pühapäeval traditsiooniline kohvikutepäev, mis tänavu jõuab Vikerraadio otse-etrisse koguni kahetunnise saatena.


Põltsamaa kohvikute korraldajatest umbes pooled on uued ja pooled juba varasematel aastatel kohvikut pidanud.

Põltsamaa linnavalitsuse haridus- ja kultuurinõunik Kadri Suni lausus, et varasematel aastatel on kohvikute arv jäänud alla 20, tänavu on endast teada andnud 22 kohvikut avada soovivat seltskonda. Umbes pooled kohvikud tegutsevad koduaedades ja pooled avalikus ruumis. Kõigile osalejatele on jaganud õpetussõnu veterinaar- ja toiduameti esindaja. Kohvikuid korraldavate inimeste kokkusaamistel on kogenumad kohvikupidajad jaganud uutele tegijatele oma kogemusi. Kogemused on näidanud, et külastajaid on olnud alati rohkem kui korraldajad on osanud prognoosida, mistõttu nii mõneski kohvikus lõppes söök-jook juba üsna varakult. Enamasti on jätkunud pikemaks ajaks magusaid suupisteid, soolaseid oleks võinud rohkem olla. Tänaseks on menüüd paika pandud ja vaevalt viimasel minutil enam midagi muudetakse. Ehk võiks siiski leiba, võid ja kilu tagavaraks olla.

Oma kohvik ka koertele

Igal aastal tuleb juurde mõni selline kohvik, mis mõeldud väga kitsale sihtrühmale. Sellel aastal saab Põltsamaa veterinaarkliiniku õuel teoks koertekohvik. Selles kohvikus on külastajatel võimalus kostitada hea ja paremaga oma neljajalgseid sõpru. Koertekohvikus peetakse ka loeng, mis käsitleb koerte ja kasside toitmist.

Samuti on tänavu võimalus külastada taimetoitlastele mõeldud kohvikut. Ka sellist pole varasematel aastatel Põltsamaal tegutsenud.

Kohvikutepäeva muudab eriliseks söökide ja jookide nautimise kõrval pakutav programm, olgu see siis meelelahutuslik või tõsisem ja õpetlikum.

Kindlasti saab üsna omanäoline olema kohalike kaitseliitlaste korraldatav kohvik. Kui linnas on korralduse enda õlule võtnud naiskodukaitsjad, siis Kamaris kodutütred ja noorkotkad. Kahe kohviku vahel hakkab sõitma militaarne veomasin, mille kastis saab sõita Kamaris tegutsevasse kohvikusse või vastupidi.

Väike-Kamaris asub tegutsema veel teinegi linna piiridest väljaspool asuv kohvik. Kadri Suni sõnul tasuks sellesse kohvikusse sõita jalgrattaga või paluda peatust kaitseliitlaste autojuhilt, kes teel Kamarisse selle kohviku teeotsast mööda sõidab.

Kadri Suni sõnul võiksid kohvikutepäeval korraldajatena aktiivselt kaasa lüüa ka kortermajade elanikud. Korterelamute ümber on muruplatsid, kuhu kohviku rajada saaks.

Vikerraadios kahetunnine saade

Tänavuse Põltsamaa kohvikutepäeva muudab eriliseks tõsiasi, et seda sündmust tuleb kohapeale kajastama Vikerraadio esindus, kes annab Põltsamaal toimuvast melust otse-eetrisse kahetunnise saate. Vikerraadio esindajad on juba käinud raadiosaate tehnilise teostuse võimalusi uurimas. Selle eest, et Vikerraadio Põltsamaa kohvikutepäevast saate teeb, tuleb kiidusõnad öelda Põltsamaalt pärit Taavi Otsusele, kes Vikerraadios muusikajuhina ametis.

Kadri Suni usub, et niikaua kuni Põltsamaa kohvikutepäeva peetakse, saab see ka edaspidi toimuma augustikuu kolmandal pühapäeval. Varasem kolme aasta kogemus ja tänavune rekordarv kohvikuid tõestab, et kohvikutepäeva näol on tegemist elujõulise traditsiooniga.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus