Põltsamaa kohvikutepäeval vuravad taas retrovankrid

Nii nagu viimased kaks aastat tavaks on saanud, vuravad selgi aastal Põltsamaa kohvikute ja sildade päeval mööda väikelinna tänavaid retrovankrid.

Põhjus, miks retrovankrite omanikud viimastel aastatel Põltsamaal kogunevad, on lihtne. Nimelt on veinipealinn üsna Eesti keskel ja kõigil soovijatel on sinna peaaegu et sama pikk maa tulla. Teine põhjus seisneb selles, et Trollitralli mängumaa juhataja Taimi Rao ja retrovankrite grupi ja kokkutuleku korraldaja Raili Sule on üksteises mõttekaaslased leidnud ning koostöö on hästi sujunud.

„Loome traditsiooni, meie grupp saab tänavu kolmeaastaseks,“ nentiski ürituse korraldaja Raili Sule. Täna kuulubki retrovankrite entusiastide gruppi üle 1850 inimese, kellest juba paarkümmend on end esimestena kokkutulekule kirja pannud. „Läinud aastal osales sada inimest, vaatame, kui palju tänavu tuleb,“ sõnas Sule. Nii saavad soovijad, kellel on eelmisest sajandist pärit kas lapse- või nukuvanker ennast veel 10. augustini kirja panna. Ja kohale võib tulla ka ilma etteteatamata – tulla hommikul kell 10 Trollitralli mängupesa hoovi, lihtsalt siis ei pruugi jaguda eristussilte vankritele ja kaelasilte osavõtjatele.

Retrovankrid leiavad endale omanikud mitmel viisil. „Kui ostetakse maja või garaaž, siis tihti on leitud vanker ja korda tehtud. Meie grupist on paljud osavate kätega. Kes ei ole nii osavad, müüvad või annavad vankri edasi neile, kes seda taastada oskavad. Ja üllatavalt paljudel on alles nende endi vanker, milles nad kunagi sõitnud on,“ rääkis Sule.

Pole seega põhjust imestada, et vanad vankrid hakkavad linnapiltigi tagasi tulema. „Arvan, et selles on heas mõttes meie grupp süüdi. Meie grupiski on sadakond inimest, kes kasutavad igapäevaselt näiteks korvvankreid. On neidki, kellel on kasutuses 70ndatest pärit vanker, ühe omanik on näiteks Põltsamaal Taimi Rao,“ sõnas Raili Sule. Grupi vanimad vankrid on pärit 1930ndatest.

Palju toimub grupi liikmete vahel ka kaubavahetust. „Selle aasta algusest tekkis meile sõprusgrupp Tšehhis, sinna kuulub nii Tšehhi kui ka Ukraina inimesi, praegu ongi meil üsna aktiivne kaubavahetus Ukrainaga, kust saame nõukogude liidu aegseid, enamasti Saksa ja NSVL päritolu vankreid,“ rääkis Sule.

Nii arvas korraldaja, et peagi 1900 inimesega grupis võib kokku olla ligi 4000 vankrit, kusjuures nii mitmelgi on lausa kollektsioonid, kuhu kuulub 30–40 lapse- või nukuvankrit.

„Retrovankrite kiituseks võib öelda, et need on väga ruumikad ja lapsel on seal võimalik sõita kuni pooleteiseaastaseks saamiseni. Lisaks oli neil väga kerge ja mõnus vedrustus, mis muutis sõidu mugavaks nii lapsele kui ka emale lükkamiseks. Pole haruldane, et ühe vankriga võis sõita peres ja suguseltsis seitse last ja isegi pärast seitsmendat oli see veel sõidukõlbulik,“ rääkis Sule.

Põltsamaa kohvikute ja sildade päev ning retrovankrite kokkutulek toimub 16. augustil.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus