Põltsamaa kohvikute päeval jagub elamusi maitsmis-, nägemis- ja kuulmismeelele

Hiiumaa pealinnast Kärdlast alguse saanud kohvikutepäeva traditsioon püsib kindlalt paljude linnade ja nende lähiümbruse suveürituste nimistus ja natuke erinevas vormis korraldatakse seda üha rohkemates Eestimaa paikades.


Põltsamaal saab tänavu teoks arvult viies kohvikute päev. Kui neljal eelneval aastal vedas seda vahvat suvist ettevõtmist koordinaatorina Põltsamaa linnavalitsuse haridus- ja kultuurinõunik Kadri Suni, siis sellel aastal on koordinaatori rolli üle võtnud põltsamaalastele hästi tuntud Karin Tõnts, kes on kõigil eelnevatel aastatel ise kohviku korraldaja rollis olnud, tegutsedes nii Puhu-Risti kui Jordani koguduse kohviku meeskonnas.

Enamik kohvikute korraldajatest on kogenud tegijad

Tänavuse Põltsamaa kohvikutepäeva koordinaatori sõnul ootab 20. augustil Põltsamaal külastajaid 23 kohvikut oma entusiastlike meeskondadega. Karin Tõnts lausus, et alguses kavatses kohvikut korraldada 25 meeskonda, kuid ühe korraldaja otsustas, et liitub ühe teise kohviku meeskonnaga ja teine pidi ootamatult välisreisile minema.

Karin Tõnts teab oma kogemuste põhjal, et kohvikupidamine on suur ja raske töö ning kiidab inimesi, kes selle ette julgevad võtta. Enamik tänavustest kohvipupidajatest juba omavad varasemat kogemust ja eriti nõustamist ega õpetamist need inimesed ei vaja. On ka paar esimest korda kohvikut korraldavat inimest, kuid neil on hea võimalus küsida nõu juba kogenud inimestelt ning nad on saanud ka kohviku korraldamiseks vajalikud materjalid.

Maitsmiselamuste kõrval on olulisel kohal meelelahutus

Koordinaatori sõnul on tegelikult iga sellel päeval avatav kohvik eriline ja omanäoline. Kindlasti tasub käesoleval aastal esile tuua kohvikut nimega Hundi ulg, mis hakkab tegutsema jahimeeste saarel, kus asub ka kohaliku jahiseltsi majake ning kus pakutakse maitsvat toitu ulukilihast. Annika Kallasmaa koduaias avatavas Päikesesära joogakohvikus tegeldakse joogaharjutustega. Rohelise õuna kohvikus saab maitsta koduselt lihtsal moel tehtud taimseid köögikatsetusi.

Kohvikutepäeval on ametis ka need meeskonnad, kes igapäevaselt kohvikut peavad. Kuid sel päeval pakutakse nendes kohvikutes teistsuguseid toitusid ja maitseelamusi. Näteks kannab Kati kohviku personali kohvipood sellel päeval nimetust Siin Ei Ole Täna Liha.

Juba teist aastat järjest tegutseb Koertekohvik, kus saavad kõhu täis nii nelja- kui kahejalgsed kohvikukülastajad. Kohvi kõrvale käib ka kultuuriprogramm, töötoad ja palju muud huvitavat ning põnevat. Näiteks on huvilistel Kanuukohvikus võimalik Põltsamaa jõel kanuuga sõita.

Kohvikus Naised aias saab kuulata kitarri mängimas Karl-Kristjanit. Kohvikus Siin Ei Ole Täna Liha musitseerib meremuusika duo. Muusikakohvikus saab kuulata kontserti Taavi ja jälle uued sõbrad.

Karin Tõnts usub, et lisaks kohalikele tuleb sellel päeval Põltsamaa kohvikuid külastama ka inimesi kaugemalt. Tema sõnul on Põltsamaa kohvikute päevale jõudnud nii juhuslikult Põltsamaalt läbi sõitnud inimesi kui ka niisuguseid külastajaid, kes on selleks päevaks spetsiaalselt kohale tulnud.

Sellel aastal saavad Põltsamaa kohvikute päevale tulnud inimesed orienteeruda ka spetsiaalse äpi abil. Koordinaator lubas välja mõelda lahenduse  ka selleks, et kohvikute külastajatelt ettevõtmise kohta tagasisidet saada. Karin Tõnts märkis, et järgmisel aastal võiks Põltsamaa kohvikutepäeval linnas ringi sõita mõni transpordivahend, millega inimestel oleks võimalik kiiremini erinevate kohvikute vahel liikuda. Näiteks Piilupardi rong, mis lossipäevadel Põltsamaal ringi on sõitnud. Kindlasti tasub tänavu kohvikute külastajatel oma teekond põhjalikumalt läbi mõelda, sest Põltsamaa kõige olulisem sild, Suur sild, on seekord remondis.

Kohvikute korraldajatega on kokku lepitud, et tänuüritus kohvikut korraldanud meeskondadele ei toimu mitte sama päeva õhtul, vaid hiljem. Siis on korraldajad jõudnud ennast korralikult välja puhata ja päeva kohta paremini mõtteid koondada. Samuti arvasid nad, et võtavad sellele üritusele kaasa need suupisted, mis kohvikutepäeval n-ö kõige paremini kaubaks läksid.

Karin Tõntsu sõnul on kohvikutepäev vahva kogukondlik ettevõtmine. Talle endale meeldis kohvikut korraldada ja nüüd tahab ta selles ettevõtmises koordinaatorina ka teisi korraldajaid toetada. Ta ei välista, et on mõne aasta pärast taas ise kohvikut pidamas, kuid toonitas, et see traditsioon peab kindlasti jätkuma.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus