Põltsamaa Kodu juhataja tunneb ennast uues ametis hästi

Novembri keskel Põltsamaal avatud moodsat 150kohalist hooldekodu juhib varem Tallinnas  elanud Lagle Kalberg.Ta  astus karjääriredelil pika sammu ülespoole, kui vahetas oma senise pealinnas asunud elu- ja töökoha ning elab nüüd maal ning töötab väikelinnas. 


Kalbergi sõnul töötas ta seni Tallinnas puuetega laste päevakeskuses keskastme juhina. Talle jäi ajalehes silma, et Põltsamaale ehitatavale hooldekodule otsitakse juhatajat ning ta otsustas sellele ametikohale kandideerida.

Suurlinna tuled ei peibuta

Noore naise sõnul tema oma elus tõsist tööd ei pelga. Otsus tulenes suuresti sellestki, et elukohavahetus oli nagunii plaanis ja seetõttu tahtis ta Põltsamaa kanti tööd leida. Maakodu Lustiveres oli tema perel juba ammu olemas ning maaelu neile hingelähedane. Lagle Kalbergi sõnul pistab ta kodus hea meelega näpud mulda ja tunneb ehedast maaelust rõõmu. Igal nädalavahetusel Tallinnast maale Lustiverre sõitmine on nii aeganõudev kui kulukas ning seetõttu langetas pere otsuse päriselt maale elama asuda. Lagle ise on pärit Tartust, aga pikemat aega pealinnas elanud. Abikaasa on aga pärit Põltsamaalt ja ka suur osa suguvõsast elab siin. Abikaasa töötab praegu veel Tallinna kandis logistika valdkonnas, kuid valmistub perele järele tulema.

Väikelinn Laglet kuidagi ei ahista. Vastupidi – talle siin meeldib, sest kõik on n-ö käe-jala juures ja logistiliselt on väikeses kohas elu oluliselt lihtsam korraldada kui Tallinnas. Tal on kiired ja tavapärasest pikemad tööpäevad, kuid talle on abiks vanaemad ja vanaisad, kes lapsi lasteaeda viia ja sealt ära tuua ning nende järele vaadata aitavad, kui ta ise kauemaks tööle peab jääma. Juhataja sõnul saavad pereliikmed aru, et nii  see lõputult ei ole. Üks poeg on juba koolipoiss ning teine läheb kooli tuleval sügisel. Pesamunaks on kolmeaastane tütar. Lagle Kalbergi sõnul tahab ta oma lastele näidata, et hooldekodu pole mingi kole koht, kuhu lastel asja ei ole. 

Hoones lihtne orienteeruda

Hooldekodu juhataja sõnul on tal praegu väga kiired tööpäevad, sest alles tegutsema asunud majas on palju lahendamist vajavaid probleeme. Neljast elukorpusest oli avamispäevaks 16. novembris valmis esimene ja teine ning praegu lõpetatakse kolmanda ja neljanda korpuse sisetöid. Jõuluks peaksid need valmis saama. Praegu on Põltsamaa Kodu 35 töötajast tööle asunud 21 inimest. Ülivõimsa ülekaaluga naispersonali seas on siiski ka üks majandusasjadega tegelev mees.

11. detsembri seisuga oli Põltsamaa hooldekodusse elama asunud 30 inimest. Vastavalt hooldekodu täituvusele asuvad järk-järgult tegutsema ka ülejäänud konkursil välja valitud töötajad. Täituvuse tempot silmas pidades loodab juhataja, et aasta lõpuks peaks vähemalt 50 hoolduskohta täidetud olema. Ta usub, et kevadeks saavad kõik 150 hoolduskohta täidetud. Juhataja sõnul on ta ka oma alluvaid tundma jõudnud õppida, sest nendega toimusid esimesed kokkusaamised juba suvel. Ka majaga on Lagle Kalberg vaatamata hoone suurusele hästi tuttav ning orienteerumisega tal seal raskusi ei ole.

Kui talle tundub, et midagi peaks ehitustegevuses olema teisiti, siis ütleb ta selle ka ehitusmeestele julgelt välja. Hooldekodu töötajad ütlevad, et tänu maja suurusele saavad nad ilmselt suveks saledaks. Lagle Kalbergile pakub tema uus amet tublisti põnevust ja adrenaliini.

Kevadel asutakse üheskoos tegelema hoone ümbruse haljastamisega, mis hetkel ilma muruta natuke trööstitu välja näeb. Siis otsustatakse, kuhu rajada kõnniteed, kuhu paigaldada istepingid, kuhu istutada puud-põõsad. Ehkki haljastusprojekt on olemas, on Lõuna-Eesti Hooldekeskuse juhtkond jätnud piisavalt otsustamisvabadust ka hooldekodu töötajatele. See kehtib ka hoone sisustamise kohta.

Juhataja on rahul, et kliendid saavad hooldekodu territooriumil vabalt liikuda, kuid on samas töötajate silma all. Toimekamad inimesed saavad soovi korral hooldekodu territooriumilt ka välja minna. Tema hinnangul asub Põltsamaa hooldekodu väga hea ja ilusa koha peal. Kui veel hiljuti pidi juhataja leppima tööruumiga, mis oli sisustatud ühes kliendile mõeldud eluruumis, siis nüüdseks on ta juba tagasi oma kabinetis, mis asub hooldekodu peasissekäigu kohal teisel korrusel ning kust avaneb kena vaade pargile, Põltsamaa lossikompleksile ja EELK Põltsamaa Niguliste kirikule.

Tuntakse huvi üle Eesti

Põltsamaa Kodus toimib juba ka huvitegevus. Hooldekodu huvijuht räägib iga kliendiga sellest, millised on inimese soovid, huvid ja võimed. Juba praegu on tegutsemas juturing ja ka kangasteljed pannakse varsti üles. Mõned elanikud on avaldanud soovi muusikaringides osaleda, ent samas plaanitakse ka hooldekodus muusikaline tegevus käivitada, et inimestel oleks võimalik laulda ja midagi muusika saatel teha.

Majas valmistutakse jõulupeoks ning juba on näha jõulukaunistusi. Millal täpselt jõulupidu peetakse, pole veel teada. Sel reedel tuleb Põltsamaa Kodu elanikele jutlust pidama õpetaja Markus Haamer.

Põltsamaa noortekeskuse noored tegid hiljuti hooldekodu klientidele üllatuse, kostitades neid omaküpsetatud piparkookidega. Juhatajal tuleb end kurssi viia ka hoolealuste meditsiinilise taustaga, ehkki ise ta meditsiini õppinud ei ole. Õnneks on praegu seda natuke lihtsam teha, sest kliente pole veel kuigi palju.  

Juhataja sõnul kohanevad hooldekodu kliendid maja reeglite ja kodukorraga ning personal omakorda nende ootuste ja vajadustega. Eelmises töökohas tuli Lagle Kalbergil tegeleda põhikooliealiste sügava ja raske vaimupuudega lastega. Juhataja sõnul on meile kõigile teada-tuntud tõsiasi, et kõrges eas inimesed ja lapsed on oma olemuselt ning käitumiselt küllaltki sarnased. 

Lagle Kalberg kinnitas, et hoolduskohti riigis napib, sest üsna pea on saabumas üks klient Kuressaarest ja veel üks inimene Saaremaalt on Põltsamaa Kodu vastu huvi tundnud. Huvi on tuntud ka Tallinnast, Lõuna-Eestist ja mujalt. Inimesed on väga õnnelikud, kui kuulevad, et saavad soovi korral kohe Põltsamaa hooldekodusse elama asuda. Personal on saanud juba ka tagasisidet. Ühe kliendi tütar tänas töötajaid mõistva ja heatahtliku suhtumise eest. Juhataja sõnul on nende jaoks kõige parem tagasiside just see, mis nad hoolealuste lähedaselt saavad. 

Lagle Kalberg kinnitas, et on uue ametiga uues kenas hoones väga rahul, teeb oma tööd rõõmu ning põnevusega ja on valmis uuteks väljakutseteks. Ka töötajad on talle kinnitanud, et ka nemad on rahul oma töö ja töötingimustega ning valmis andma endast parima.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus