Põltsamaa käsitöölaadal pakuti pehmet nukumööblit ja heegeldatud  mänguasju

Möödunud laupäeval Põltsamaal peetud käsitöölaat oli taas tulvil nii kauplejatest kui laadakülastajatest. Tundub, et ka ilmataadiga oli kaubale saadud, sest laupäeval oli veel rahulik ning mõnus ilm ja mingil hetkel piilus isegi päike pilve tagant välja.


Laadalistele tikanditega käsitööesemeid pakkunud Eire Kulbin lausus lõuna paiku, et temal on müük hästi edenenud ning pakutava kauba vastu on huvi tuntud. Ka tellimusi oli ta endale edaspidiseks saanud. Eire Kulbinilt oli võimalik osta tikanditega T-särke, salle, kandekotte jmt. Kulbin lausus, et jõululaadal on tema tooteid paremini ostetud kui suvisel Põltsamaa lossipäeval. Jõulud on käsitöötegijate jaoks kiire aeg, temagi plaanib minna veel Viljandisse käsitöömessile ning Raplasse käsitöölaadale.

Uudistoode: riidest valmistatud nukumööbel

Gerda Jürimäe oli käsitööesemeid müümas koos ema Annega. Kui Gerdalt oli võimalik osta ehteid, siis tema ema pakkus kindaid, sokke ja riidest valmistatud pehmet nukumööblit. Gerda sõnul tuleb alati ka midagi uut välja nuputada ja selline mööbel ongi neil sellel aastal uudistooteks. Gerda Jürimäe on Põltsamaa jõululaadal juba mitmel aastal kauplemas käinud ja tema kinnitusel tasub siia tulla. Ta ise elab praegu Tartus ning plaanib eeloleval nädalavahetusel seal toimuvale jõululaadale kauplema minna. Suvisel ajal on ta hansalaatadel käinud. Gerda lausus, et temale laadamelu meeldib ning hea on laadalistelt tagasisidet saada.

Varasematel aastatel Võhma küünlavabriku toodanguga kaubelnud Ivi Põder oli seekord kodutekstiili müümas. Neid ta ei valmista siiski ise, vaid oli neid laadal vahendamas. Põderi sõnul tema mujal laatadel müümas ei käi, sest on igapäevaametilt hoopis raamatupidaja. Põltsamaa laata peab ta heaks kohaks, kuhu käsitöötegijatel tasub kauplema minna.

Heegeldatud mänguasjad nõutud kaup

Linda Maisväli sai kauplemise kõrvalt ka kultuurikeskuse laval toimuvat jälgida. Naine lausus, et tema teeb usinalt lapitööd, kuid õmbleb ka tüdrukutele uhkete kaunistustega seelikuid. Samuti meeldib talle heegeldatud mänguasju valmistada. Ameti poolest on ta hoopis juuksur ja käsitöö on talle hobiks. Ehkki ta elab Tartus, pole tal plaanis järgmisel nädalavahetusel sealsele käsitöölaadale minna. Põltsamaa kui oma kodulinna jõululaadal oli ta juba neljandat aastat järjest kauplemas ning siiani ongi just heegeldatud mänguasjad eriti nõutud kaubaks osutunud.

Põltsamaa tuntuim käsitöötegija, linna käsiteokoja perenaine Katre Arula on enda sõnul vahel juba mõelnud, kas üldse on mõtet jõululaadal osaleda, sest kohapeal on ju käsitöökauplus olemas ning ka käsiteokojast saavad soovijad tema tooteid osta. Kuid kogemus on näidanud, et paljud, kes tulevad jõululaadale, enamasti käsiteokotta ei satu. Katre Arula sõnul on ta võrreldes varasema ajaga mitmetest laatadest loobunud, aga Põltsamaa jõululaadale tasub ikka kohale tulla.

Tänavu käis Katre ka Tallinnas Mardilaadal, mida ta ise käsitöötegijate laulupeoks nimetab. Uudsete esemetena pakkus ta tänavu vilditud kindaid ja rõngassalle. Ta on käinud viltimiskoolitustel ja saanud sealt uusi nippe tehnika täiustamiseks. Käsiteokoja perenaine jõulu ajal teistele laatadele kauplema ei lähe, sest mõned tellimused on veel täita  ning samas tahab ta ka enda jaoks n-ö hingamisaega leida.

Laadalistele Võhma küünlavabrikus valmistatud küünlaid pakkunud Iisaku elanik Merily Murdsalu lausus, et küünalde müük on väga hästi edenenud. Laadal müüjana osalemine oli talle vahva kogemus, kuid sellesse ametisse sattus ta juhuslikult.

Merily lausus, et on poole laadapäeva jooksul suhelnud väga toredate inimestega. Ta õpib füsioterapeudiks ja laadal osalemine oli õppimisele suurepäraseks vahelduseks.

Mesi läks hästi kaubaks

Traditsiooniliseks kaubaks käsitööesemete kõrval on jõululaadal kujunenud mesi. Mesinik Jüri Mekšun ütles, et jõuluaeg on tema jaoks eriliselt kiire periood aastas. Paljud inimesed on loobunud kingituste tegemisel pudipadist ning ostavad selle asemel oma lähedastele ja sõpradele kingituseks hoopis mett. Kõik jõulukuu nädalavahetused on mesinik  mõnel laadal mett müümas. Eeloleval nädalavahetusel on ta juba Tartus jõululaadal. Tööpäevadel tuleb nädalavahetustel toimuvateks laatadeks valmistuda ja mett purkidesse panna.  Jüri Mekšuni sõnul jäi Eestis meesaak tänavu kesiseks ja seetõttu läheb mee müümine päris hästi. Paljudel väiksematel mesinikel polegi seda enam pakkuda.

Paljud jõululaadal kaubelnud kinnitasid, et tulevad aasta pärast taas siia müüma. Nad olid üksmeelel selleski, et Põltsamaa on käsitöölembene paik.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus