Põltsamaa käsitööd taas Riigikogus

?Seekord meid juba teati oodata,? ütles käsitööseltsi eestvedaja Anne Ütt. “Margi Eina käest oli juba aegsasti Põltsamaa kaltsuvaipade ning Kubja talu mesindustoodete kohta päritud.?

Kui Põltsamaa käsitöönaised möödunud sügisel Põltsamaalt pärit Riigikogu liikme Margi Eina vahendusel esimest korda Riigikogusse külla läksid, kahetsenud paljud parlamendiliikmed, et pisut varem Toompead väisanud Võrumaa (?) käsitöömeistritelt jõulukingid, sealhulgas kaltsuvaibad ära olid ostnud: Põltsamaa vaibad meeldisid neile tegelikult rohkem. Põltsamaa naistel on nimelt kombeks mitte järskude värviüleminekutega, vaid rohkem toon-toonis triipudega kaltsuvaipu kududa.

Jüri ja Olvi Luguse Kubja mesindustalu tooted on aga ühtaegu nii maitsvad ja kasulikud kui näevad ka kenad välja. Peale puhta mee pakub Kubja rahvas nimelt ka pähklite, taruvaigu ja muu põnevaga segatut, samuti vahaküünlaid ja muid mesindustooteid.

Soojad toonid hinnas

Näituse avas Riigikogu esimees Toomas Varek isiklikult. Tänu headele toetajatele oli käsitööseltsil võimalik avamisel pakkuda oma linna ettevõtete toodangut: Põltsamaa Felixi glögi, E-Piima juustu ja Aristin Grupi kondiitritooteid.

Muusikalist külakostigi pakuti. Põltsamaalt pärit Eesti Muusikaakadeemia tudengi Kaja Kausi esitatud laulud kõlasid Toompea lossi hea akustikaga koridoris väga hästi. Klaveril saatis Kajat Põltsamaa muusikakooli õpetaja Taimi Gera?t?enko, kes ühtviisi kõva tegija nii klaveri kui kangastelgede taga.

Tänu sellele, et Põltsamaa käsitöötegijaid Toompeal tõesti juba tunti, läks kaup paremini kui mullu.

?Kaltsuvaipadest olid minevamad need, mis kootud soojades toonides,? ütles Anne Ütt. ?Võib-olla aitavad need praegusel külmal ja hallil aastaajal inimeste meeleolu natuke rõõmsamaks teha.?

Laat tulemas

Palju osteti ka Urve Pallo õlgehistöid: selle ala tegijaid on Eestis suhteliselt vähe ning Toompeale viidud valikus oli palju just advendi- ja jõuluaega sobivaid kaunistusi. Mõistagi oli väljas Põltsamaa tuntud lapikäsitöömeistrite ? nii Kiwwja lapiseltsi kui ka nimetatud seltsi mittekuuluva Katre Arula ? looming, samuti mitut liiki kudumid.

Natuke oli Riigkogu rahval võimalik aimu saada ka sellest, kuidas käsitööesemed sünnivad: Linda Saar näitas neile kirivöö, Taimi Puus Hardangeri pitsi tegemist.

“Riigikogus tundus sel päeval õige palju külalisi olevat: nii välisdelegatsioone kui kodumaiseid ekskursante,? ütles Anne Ütt. “Seetõttu oli meiegi näituse ümber sagimist küllaga.?

Kõike kaasavõetut siiski maha ei müüdud. Ja tore ongi, sest muidu oleksid võinud 9. detsembril Põltsamaa kultuurikeskuses toimuva kodukäsitöö laada letid võib-olla liiga tühjaks jääda. Aga sellelt laadalt on mitte ainult põltsamaalased, vaid ka kaugem rahvas aastaid jõulukinke hankima harjunud.

“Laadale registreerunuid on taas nii palju, et peame varsti nimekirjale joone alla tõmbama: kultuurikeskuse saal pole ju kummist,? ütles Anne Ütt.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus