Põltsamaa käsitööd riigikogulaste kingikotis

Idee oma käsitööd Toompea rahvale näha viia pakkus Põltsamaa käsitöötegijatele välja kaaslinlasest Riigikogu liige Margi Ein. Ühel Riigikogu viimastest jõulueelsetest tööpäevadest võetigi ette Tallinna-teekond, kaasas kaltsuvaibad, kudumid, lapi- ja õlgehistööd, linased linikud, Põltsamaa Ühisgümnaasiumi poiste puutööd jms ? kõik enamasti looduslähedasest materjalist tehtud. Kaasa võeti aga ka Põltsamaa Felixi glögi ja E-Piima Põltsamaa juustutööstuse toodangut.

?Ega käsitöö müük meie jaoks põhieesmärk olnudki, eelkõige läksime ikka oma linna ja siin tehtavat-toodetavat tutvustama,? ütles Põltsamaa käsitööseltsi esinaine Anne Ütt.

Põltsamaalaste näituse avas Riigikogu aseesimees Toomas Varek. Lisaks glögile ja juustule pakuti riigikogulastele avamisel ka Kubja mesindustalu ehedat ning pähklite või muude lisanditega mett. Pakkujaiks oli mesindustalu pererahvas ehk Jüri ja Olvi Lugus ise.

Ent põltsamaalastel oli kaasas ka muusikaline külakost: Põltsamaa Ühisgümnaasiumi XI klassi laulupoisid, keda juhendab õpetaja Meeli Nõmme, esitasid oma versiooni eesti rahvalaulust “Tiiu, talutütrekene” ja isegi kangakudumisele pühendatud laulu olid nad ära õppinud.

Kuigi müük polnud, nagu öeldud, eesmärk omaette, läksid kvaliteetsed käsitööesemed siiski päris hästi kaubaks. Ära osteti viis-kuus suurt kaltsuvaipagi.

?Ostetud oleks ehk rohkemgi, aga paraku olid enne meid Toompeal olnud Võrumaa ja Kihnu käsitöömeistrid ning paljud olid vajaliku kingikoguse juba neilt ära ostnud,? ütles Anne Ütt. “Nii mõnigi ütles, et oleks Võrumaa vaipadele meie omi eelistanud, aga valik oli paraku juba tehtud.?

Peale valmistööde vaatamise-ostmise said riigikogulased näha sedagi, kuidas mõningaid käsitöid tehakse. Pajusilanna Linda Saar demonstreeris näiteks vöökudumist. Kiwwja lapitööseltsi loosiratta ligi pääses aga täitsa tasuta. Loosirattas olid aga väikesed kotikesed, mis sisaldasid igasuguseid vahvaid pisiesemeid ja kirja pandud häid soove.

Toompeal oldi Põltsamaa käsitöönaiste ja laulupoiste suhtes vägagi külalislahked: kõik, kes soovisid, said tutvuda Riigikogu ruumide ja riigikogulaste tööga.

?Au neile, et nad viis aastat päevast päeva nii pikalt ühes ruumis istuda ja juriidilistest terminitest kubisevat juttu kuulata jaksavad: mul sai sellest veerand tunniga villand,? ütles Põltsamaa ajalehe Vali Uudised peatoimetaja Merike Kask, kes lapitööringi liikmena Toompeal kaasas käis.

Kui Põltsamaa käsitööselts käis Toompeal esimest korda, siis Võrumaa käsitöömeistrid olla seal mitme külaskäigu tõttu juba kui omainimesed.

?Meilgi poleks midagi selle vastu, et Toompeal omainimesteks saada,? ütles Anne Ütt. ?Seekordne käik ja riigikogulaste kiitus meie tööde aadressil andsid meile igatahes tugeva energiasüsti.?

Põltsamaalaste tuleva-aastase Toompea jõulunäituse aeg ongi tegelikult juba paika pandud.

?Mis teha, eks Põltsamaa hakkagi meile juba kitsaks jääma,? ütles Anne Ütt muigamisi, lisades, et tuleval aastal tahaksid nad Toompeale käsitöö kõrval kaasa võtta ka ehtsat eesti talutoitu, ainult et pole veel välja mõeldud, kust ja kellelt seda hankida.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus