Põltsamaa juba teist nädalat muusikapealinn

Nädal tagasi oli Põltsamaal puhkpillimängijate suvekool,  käesolevast nädalast on aga linnas oma mänguoskusi lihvimas keelpillimängijad.

 

Põltsamaa muusikakooli direktori Anne Kausi sõnul sai keelpillimängijate suvekooli idee alguse sellest, et nende kooli keelpilliõpetajal Hiie Taksil tuli viieteistkümne aasta eest idee korraldada ainult oma kooli õpilastele suvelaager. Selleks võeti jalgratastel ette teekond Põltsamaalt Suure-Jaani. Selles Eestimaa kaunis väikeasulas harjutati veidi pillimängu ja nauditi ilusat suvist loodust,” meenutas Anne Kaus  keelpillilaagri algusaegu.

Põltsamaa muusikakoolist hakati seejärel pärima, kas ka teiste muusikakoolide noortel oleks võimalik Põltsamaal korraldatava suvise keelpillilaagriga liituda. Esimeseks liitujaks olid Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli noored. Järgmisena hakkas laagris osalema Jõgeva muusikakool.

Praeguseks on liitujaid kõige kaugematest Eestimaa nurkadestki: Häädemeestelt, Värskast, Tõrvast ja mitmelt poolt mujalt. Nii on seekord keelpilli ühendorkestris kaasa mängimas enam kui 70 pillimeest. Instrumentidest on esindatud viiulid, vioolad, tšellod ning üks kontrabass. Just kontrabassimängija leidmine on alati väga keeruline ülesanne, aga tänavu oli meil ka sellega õnne,” nentis Anne Kaus rahulolevalt. 

Juhendajaid lähedalt ja kaugemalt

Keelpillimängijatel on sarnaselt puhkpillimängijatega välja kujunenud kindel tunniplaan, kuulajate ees esinetakse kahel korral. Kontsertide osas on järgitud sama traditsiooni puhkpillimängijatega, kus üks antakse kirikus ja teine linna kultuurikeskuses. Idee korraldada suvekooli lõppkontsert kultuurikeskuses tekkis kuue aasta eest, kui liitusid kitarristid ja kirik kitsaks jäi.

Juba mitmel aastal on lisaks noortele kogunenud Põltsamaale mitmed professionaalsed keelpillimängijad ning kitarristid, kes omalt poolt kontserdi annavad. Nii on professionaalseid mängijaid Põltsamaal esindanud Heiki Mätlik, Tiit Peterson ja mitmed teised muusikud.

Eile musitseeris Põltsamaa kirikus vanamuusikatrio Fiori Musicali,” mille koosseisu kuulub klassikaline kitarr, tšello ja vokaal. Täna õhtul annavad kirikus kontserdi suvekooli noored. Esinevad solistid, ansamblid, triod, kvartetid. Laupäeval toimub kultuurikeskuses keelpillimängijate suvekooli lõppkontsert. 

Suvekooli noori on juhendamas kõik Põltsamaa muusikakooli keelpilliõpetajad, kuid kaasatud on ka juhendajaid väljastpoolt. Tänavu õpetab suvekoolis Lilyan Kaiv Tartu  Elleri-koolist, Soomest, Põltsamaa sõpruslinnast Kokemäelt tuleb juba teist korda dirigeerima sealse muusikakooli viiuli- ja vioolaõpetaja Eva-Maija Talasma. Kitarriste juhendab juba mitmeid aastaid Saku Muusikakooli ja Tallinna Muusikakeskkooli õpetaja Julia Kahro-Reinman, kellega tulevad kaasa veel kaks Tallinna muusikaõpetajat. Jazz-pop kitarriste juhendab oma kooli kitarriõpetaja Reigo Tõnisson.

Suvekool on olnud kasvulavaks mitmetele tulevastele muusikutele, kes pillimängijatena oma igapäevatööd teevad. Meie esimeses puhkpilli suvekoolis mängis kaasa Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli flöödiõpilane, kes on nüüdseks jõudnud  professionaalse muusikuna Taani ning on selles riigis omandanud ka muusikalise kõrghariduse. Nüüd lööb ta suvekoolis kaasa juhendajana.

Praegu õpivad Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemias dirigeerimist Kuldar Schüts ning Riivo Jõgi, kes on samuti Põltsamaal korraldatud suvekoolide kasvandikud. Nad on mitmetel aastatel suvekoolis klarnetit mänginud,” tõi Anne Kaus näiteid.

Teisalt pakub suvekool juhendajatele võimalust proovida kätt tõeliselt suure orkestri dirigeerimisel. Ka Põltsamaa muusikakooli õpetajad on tänu avardunud võimalustele oma oskusi tublisti täiendanud.  

Peaeesmärk orkestris mängimise võimalus

Anne Kaus peab väga oluliseks pakkuda noortele just orkestris kaasa mängimise kogemust. Väikestes koolides orkestrid tegutseda ei saa ja enamgi veel kui puhkpillide osas annab selle kogemuse puudumine tunda keelpillimängijate seas.

Anne Kaus  tõi näite Häädemeeste noortest keelpillimängijatest, kus algne paariliikmeline esindus on praeguseks kolmekordistunud.

Kes kõike kaasa mängida ei oska, eks seda aitab kõrval mängiv kogenenum pillimees. Meie eesmärk pole noortele väga rasket ja nõudlikku repertuaari selgeks õpetada, vaid pakkuda neile orkestris kaasa mängimise ning suvise pillimängu harjutamise võimalust,” kinnitas Anne Kaus.

iii

TOOMAS REINPOLD

blog comments powered by Disqus