Põltsamaa Fest tuleb särtsakate laulude ja pillilugudega

Järgmisel laupäeval, 15. augustil saab Põltsamaal teoks järjekordne suvine suurkontsert, kuhu on kaasatud noored muusikud klassikalise ja pärimusmuusika valdkonnast.

Kontserdiga, mis kannab pealkirja “Nooruse unenägu,” astuvad kuulajate ette noorte naiste koor Miina ja viieliikmeline pärimusmuusika ansambel Paabel.

Miina dirigendi Veronika Portsmuthi sõnul kutsus koori külla  Põltsamaa linnavalitsuse haridus- ja kultuurinõunik Kadri Suni. Ansambli Paabel kutsus endaga kaasa Veronika Portsmuth.

Tallinna Filharmoonia, kes Põltsamaal varasemaid kontserte on korraldanud, valmistub samal ajal mitmeteks muudeks esinemisteks.  

Etendus peaks sobima lossimüüride vahele

Kadri Suni hinnangul poleks ainult noorte naiste koor ilma kaasosalisteta eelseisvat kontserti välja vedanud. Ent ta teadis, et Miina on ennegi erinevate partneritega koostööd teinud ja seetõttu uskus, et noored naislauljad leiavad ka Põltsamaa  kontserdiks sobiva kaaslase.

Veronika Portsmuthi  poolt välja pakutud koostööpartneritest jäi sõelale ansambel Paabel. Kadri Suni usub, et kontsert, mis on üles ehitatud Veljo Tormise laulude ja pillilugude  töötlusele, tuleb lõbus ja lustakas.

Veronika Portsmuthi sõnul oli kultuurinõuniku soov luua just selline muusikaline etendus, mis sobib spetsiaalselt Põltsamaa lossimüüride vahele.

Veronika Portsmuth lausus, et siiani on rahvas nende poolt pakutava hästi vastu võtnud. “Olime seotud laulupeotule vastuvõtmisega Lohusalu sadamas ja tundus, et meie esinemine seal rahvale meeldis,” rääkis dirigent.

Miina koor on käinud esinemas mitmel pool Eestis, kuid muusikalist külakosti on pakutud ka Rootsi publikule. Miina kooris on lauljad kahekümne piires, Põltsamaale tuleb esinema 16.

“Miina koor on ansamblilaadne kooslus,” selgitas koori dirigent. “Kõik neiud ja naised on välja kasvanud teada-tuntud tütarlastekoori Ellerhein liikmeskonnast ja omavad tõsist muusikalist ettevalmistust ning professionaalsust.” 

Moodne etno-futu võtmes töötlus

Küsimusele, kuidas tekkis koostöö ansambliga Paabel, vastas Veronika Portsmuth, et ansambli solisti Arno Tamme tunneb ta ajast, kui noormees kaitseväes teenis. Samuti on Veronika õppinud koos Paabeli liikme Sandra Sillamaaga Stockholmi Kuninglikus Muusikakoolis.

“Sandra Sillamaa on inimene, kes on olulisel määral kujundanud ansambli Paabel nägu,” kinnitas noorte naiste koori dirigent. Noore muusiku hinnangul kõlavad Miina koor ja ansambel Paabel igati hästi kokku, sest ento-futu võtmes pakutav Miina Härma koorilaulude töötlus peaks igati ajakohane olema ja sobima just sellsesse esinemispaika nagu Põltsamaa lossihoov.

“Miina Härma laulud “Ei saa mitte vaiki olla,” “Tuljak, “Pulmalust” jmt peaksid küll igale eestlasele midagi ütlema,” märkis koorijuht. Teistsuguses võtmes ja vormis esitatuna peaksid need laulud veelgi huvitavamad kuulata olema.  Miina Härma koorilaulud on bändile ja koorile seadnud noor helilooja Kristo Matson.

Veronika Portsmuth tunnistas, et on ka ise väga põnevil ja ootab, kuidas Põltsamaa rahvas esinemise vastu võtab, sest siin astutakse üles esimest korda.  Kindlustunnet esinemise õnnestumisse lisab lossihoovi hea akustika. “Tavalise välikontserdi puhul, mis toimub täiesti avatud ruumis, võib heli minna lihtsalt rändama,” kiitis Miina koori dirigent ja Põltsamaa Fest 2009 kunstiline juht siinset esinemispaika.

“Ilmataadiga on meil juba kokkulepe sõlmitud. Ainult ma ei saa päris kindel olla, kas ta sellest leppest täielikult kinni peab,” ütles noor dirigent.

iii

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus