Põltsamaa Ettevõtjate Liidu liikmed sõidavad Albaaniasse

Toomas Alatalu laskis oma esinemise sissejuhatuseks laudkondadesse ringi käima Euroopa kaardi, et kuulajad saaksid parema ülevaate riikidest ja nende piirdest Balkani poolsaarel. Ta alustas oma juttu ammustest aegadest, mil suurem osa Balkanist oli Türgi ülemvõimu all. Alatalu märkis sedagi, et sotsialistlikus Jugoslaavias serblasi suuresti diskrimineeriti  ning Jugoslaavia president Tito oli rahvuselt tegelikult pooleldi horvaat ja pooleldi Sloveen. “Ka Nõukogude Liidu dikataatoritest polnud ju Stalin ja Hrutsov venelased. Puhast vene verd polnud ka Breznev ja võimalik , et ka Gorbatsov. ”

Rääkides Albaania lähiminevikust, märkis Toomas Alatalu, et alates viiekümnendate aastate lõpust kuni kaheksakümnendate aastate lõpuni orienteerus selle riigi välispoliitika Hiinale. Albaana oli Hiina hüppelaud Euroopas ja suuremates sadamates randus rohkesti Hiina laevu. Albaanlaste eesmärk oli säilitada oma iseseisvus , mistõttu nad laveerisid suuresti Hiina ja Nõukogude Liidu vahel”

Põltsamaa Ettevõtjate Liidu president Andres Vään märkis: “Meie organisatsioonil on tavaks korraldada reise endistesse Nõukogude Liidu liiduvabariikidesse ja sotsialismimaadesse, et tutvuda, kuidas on kulgenud nende riikide areng kaasajal. Tänavu sõidame Albaaniasse. Pole võimatu , et mõnigi ettevõtja otsib võimalusi selles Eestile vähetuntud riigis ärikontaktide loomiseks näiteks turismis või kinnisvaraettevõtluses, ” lausus ta.

Toomas Alatalu avaldas arvamust, et Põltsamaa Ettevõtjate reisid erinevatesse maadesse on silmaringi arendamiseks ja majandussuhete avardamiseks teretulnud ettevõtmne. Samas soovitas ta Põltsamaa piirkonna firmajuhtidel hakata tulevikus külastama ka ookeaanitaguseid maid. “Ise saabusin hiljuti Argentiinast, kuhu soovitaksin minna kõigil, kes kümnetunnise lennureisi vastupeavad. Selle maa loodusest saab tõeliselt kauni elamuse, ” ütles ta.

“Võib-olla saabki selline kauge reis tuleval aastal teoks, ” arvas Andres Vään

Neljapäevasel Põltsamaa Ettevõtjate Liidu koosolekul osalesid esmakordselt ka Põltsamaa Lions klubi liikmed eesotsas president Aimar Arulaga.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus