Põltsamaa ametikooli ehituseriala õppurid näitasid kõrget töökultuuri

Detsembris said Viljandi Ühendatud Kutseõppekeskuses teoks üheksandad Jüri Sammuli nimelised rahvusvahelised müürseppade kutsemeisterlikkuse võistlused “Jõulukellu” 2013, kus osales 14 kaheliikmelist võistkonda. Osales ka külalisvõistkond Soomest. Põltsamaa kooli võistkonda tunnustati kõrge töökultuuri eest: hindajatele hakkas silma töö puhtus ja korrektsus.

Põltsamaa ametikooli esindasid puit- ja kiviehitiste restauraatori eriala teise kursuse õpilased Kevin Lutsar ja Taavet Unt, keda juhendas kutseõpetaja Aivar Kalmus. 

Puudus korralik harjutuskoht

Esimese võistluspäeva ülesandeks oli kandeseina ladumine Columbia plokkidest, mis pidi tehtud saama 3,5 tunni jooksul. Teise ülesandena tuli 45 minutiga valmis laduda columbia soliidkivist post. Teisel võistluspäeval tuli jooniste järgi paika panna roovlatid, soojustus, tuuletõke ning laduda tellisvooder aknaavaga, kasutades selleks olemasolevat šablooni. Töö teostamiseks oli aega kuus tundi ja vahepeal viidi läbi ka vahehindamine.

Õpetaja Aivar Kalmus lausus, et seekord jäid nad küll tagasihoidlikule 11. kohale, kuid selleks oli ka konkreetne põhjus. Teatavasti on kohe-kohe valmimas Põltsamaa ametikooli uus praktikahoone ja seetõttu puudus koht, kus võistlusteks harjutada. Ühiselamu kolmandal korrusel saadi küll natuke kätt proovida, aga see polnud selliste suurvõistluste eel piisav.

Sellegipoolest on kutseõpetaja sõnul nendel võistlustel väga hea osaleda, sest seal valitseb terve ning töine õhkkond ja võistlejad ei pea üksteist rivaalideks, vaid pigem sõpruskonnaks. Keegi seal kellegi peale kade ega pahane pole. Kui seekord olid paljud  teised võistkonnad Põltsamaa ehituseriala noormeestest paremad, siis peab sellise tulemusega leppima ning püüdma järgmistel võistlustel paremini esineda. 

Võistluste tase oli väga kõrge

Tegelikult oli tänavuste võistluste tase üsna kõrge, sest näiteks Võrumaa kutsehariduskeskust esindasid Viljandis peetud võistlustel vanemad ning juba töökogemust omavad noormehed. Aivar Kalmuse sõnul tagas Võru võistkonnale esikoha oluliselt parem kiirus. Põltsamaa poistel jäi kiirusest puudu ning kahe kivirea ladumine ette antud võistlemisaja sisse ei mahtunud.

 Kevin Lutsar ja Taavet Unt olid küll columbia kivist seina ladunud, aga fassaadi polnud nad siiani üldse teinud.

Kuus aastat tagasi, aastal 2007 tuli Põltsamaa võistkond nendelt võistlustelt tagasi esimese kohaga. Aivar Kalmuse sõnul võivad nad tookordse esikoha üle eriti rõõmsad olla selles mõttes, et toona võtsid müürseppade võistlusest osa ka võistkonnad Lätist, Soomest ja Rootsist. Üldse oli 2007. aastal müürseppade võistlusel osalemas rekordarv ehk 21 võistkonda. Aivar Kalmus ütles, et ka aasta pärast on nad kindlasti müürseppade kutsemeisterlikkuse võistlustel taas osalemas ning tõenäoliselt samade noormeestega.

Aasta pärast toimuvateks kutsemeisterlikkuse võistlusteks saavad nad juba korralikult valmistuda, sest peagi lõigatakse Põltsamaa ametikooli uue praktikahoone ees pidulikult linti.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus