Põltsamaa Ametikool võõrustas kunagisi naistraktoriste

Laupäeva  ja pühapäeva veetsid omal ajal  võrdlemisi mehist ametit pidanud naised Põltsamaa Ametikoolis: peeti kümnes vabariiklik naismehhanisaatorite ja veoautojuhtide kokkutulek.  Osalejad, kes olid tulnud kokku mitmelt poolt  üle Eesti, tundsid heameelt taaskohtumistest ja meenutasid elavalt oma tööaastaid.   Omavahelistes  vestlustes ja  kohtumisel riigikogu maaelukomisjoni aseesimehe Aivar Kokaga  oli oluliseks teemaks elu maal ja selle areng.

Traditsioonilisele kokkutulekule  saabus rohkesti  masinanaisi  ka omaaegsetest  Jõgevamaa majanditest. “Meie kandis tuli harida  põlde vooremaastikul. Masinad olid tollal sellised, mis kippusid tervist rikkuma. Mitmed kohad teevad praeguseni valu,” tunnistas Leili  Lääne, kellest 1971. aastal sai traktorist praeguses Saare vallas asunud Lembitu kolhoosis. Silmapaistvalt palju naisi  keeras  traktori-, kombaini-  või veoautorooli Põltsamaa kandi endistes sovhoosides ja kolhoosides.  Nii juhtis Adavere näidissovhoosis traktorit Loniida Bergmann, kes oli seekordse kokkutuleku peakorraldaja.

“Meie piirkonnas suhtuti naismehhanisaatoritesse igati soosivalt. Usutavasti sel põhjusel pidasid  seda ametit mitmed naised. Näiteks Lillevere nimelises kolhoosis oli seitse õrnemast soost mehhanisaatorit,” meenutas Eha Paumets.

Kokkutuleku avatseremoonia peeti Põltsamaa Ametikooli ees pidulikuks puhuks heisatud sinimustvalge lipu juures. Enamik osalenuist sai kunagi selles koolis ka kutsehariduse  “Nii tublisid ja praeguseni tragisid naisi on meil lausa au ja uhkus tervitada,” toonitas kooli direktor Viive Kibena.

Olavi Annuk süütas küünla igavikuteele lahkunud masinanaiste mälestuseks. “See on meenutuste, aga ka uutesse aegadesse vaatamise küünal,” lausus ta.

Maavanem Viktor  Svjatõšev tuletas meelde Carl Robert Jakobsoni  tarkust, et Eesti iseseisvuseks on vaja omatoodetud liha ja leiba, ning kiitis naisi, kes on selleks oma panuse andnud. Kokkutulnuid tervitasid ka riigikogu liige Aivar Kokk, Põltsamaa vallavanem Toivo Tõnson, vallavolikogu esimees Liia Lust, Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots ja ametikooli täiskasvanuõppe eestvedaja Mart Vahesoo. Naismehhanisaatorite kokkusaamiste  korraldamisel aktiivselt osalenud Mai Treial märkis, et taasiseseisvunud Eestis sündis idee korraldada selliseid kokkusaamisi kutsehaigusi käsitleval arutelul, mille kutsusid kokku Loniida Bergmann ja toonane Jõgeva maavalitsuse maamajandusosakonna juhataja Jaan Aiaots. Esimest korda kogunesid naismehhanisaatorid ja veoautojuhid Pala valda Kodaverre 2002. aastal.

Seekordsel kokkusaamisel toimus sisukas arutelu riigikogu maaelukomisjoni aseesimehe Aivar Kokaga, kes kinnitas, et maaelu hetkeolukorrast ja tulevikust rääkides on kindlasti vajalik arvestada  tänaseni hingelt noorte masinanaiste kogemusi. Poliitik nimetas olulisemaks regionaalpoliitiliseks ülesandeks uute töökohtade loomist maal. Aivar Kokk tutvustas ka riigikogus vastu võetud seadusi vanemapensionist ja tasuta kõrgharidusest.

Ta andis kõigile osalejatele üle ka naismehhanisaatorite ja veoautojuhtide  kümnendaks kokkutulekuks valminud medalid, millel on kujutatud krapsakat naist traktoriroolis.

Esimesena sai medali Loniida Bergmann.

Masinanaised kuulasid ka Karepal tegutsevate ravimtaimekasvajajate loengut, elasid kaasa Palupera külateatri Muhkel etendusele ja Voldemar Kuslapi kontserdile. Simmanil mängis ja laulis Esku kapell Ilve Milleri juhendamisel. Pühapäeval külastati Põltsamaa vaatamisväärsusi. Kokkutuleku teokssaamist toetasid mitmed Põltsamaa kandi ettevõtjad.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus