Põllumehele on iga vihmavaba päev kulla väärtusega

Möödunud nädala lõpul alanud kuivad ilmad on põllumeestel võimaldanud jätkata koristustöid. Mitmetes firmades tehakse ka silo. Tihti mürisevad masinad põldudel ka pimedal ajal.


Aktsiaseltsi Pajusi ABF juhataja, Lembit Paali sõnul on mõned päevad püsinud kuivad ilmad olnud põllumeestele väga suureks abiks. “Oleme töötanud nii kaua kuni valget aega jätkub ning vahel ka hilisõhtul ja öötundidel. Iga tundi tuleb maksimaalselt ära kasutada,” rääkis ta.

Maisi kvaliteet kehvem kui mullu

Möödunud laupäeval alustati Pajusi-mail maisi koristamisega, mis jätkub tänaseni. “Valmistame maisisilo. Kvaliteet jääb võrreldes eelmise aastaga kehvemaks. Seda mõjutas asjaolu, et tänavune kauakestnud kevad mõjutas oluliselt maisi kasvu. Areng jäi toppama ja nüüd on mureks, et mais pole kaugeltki sedavõrd küpsenud nagu ta võiks olla. Samas vajab üsna palju maisi veel ka koristamist, mistõttu lõpliku hinnangu andmine on ka mõneti varajane,” lisas Paal.

Pajusi põllumajandusettevõttes kasvab mais 300 hektaril. Lembit Paali hinnangul võidakse selle koristamisega lõpule jõuda käesoleva nädala lõpuks, kuid võib minna ka kauem.

Arvestades seda, et iga koristuspäev on kulla hinnaga, läksid Pajusi põllumehed teistele firmadele appi rapsi koristama. “Kui omal tööd tehtud, pole mõtet kombaini talvekorterisse panna, vaid tasub naabreid abistada olukorras, kus seis põldudel on ikka kriitiline,” toonitas ta põllumajandusfirmade vahelise koostöö vajalikkust.

Maisikoristus sõltub öökülmadest

Henrik Allsaare sõnul on praegu maksimaalselt pingelised tööpäevad maisi koristamiseks ka Kõo Agro gruppi kuuluvas Mangeni PM osaühingus. “Mais kasvas üsna hästi. Koristamise alguseks tuli aga oodata esimesi öökülmasid. Maisi, mis esimese öökülma üle elanud, tekib palju suhkrut ja nii on selle väärtus loomale palju suurem,” tunnistas ta.

“Teraviljakoristuse lõpetasime eelmise nädala lõpu ilusate ilmadega,” lisas Allsaar.

Põltsamaa vallas osaühingus Viraito lõppes teisipäeval nädal aega kestnud oa koristamine. “Uba on koristatud. Kuivatis ei saa aga oaga midagi teha. Nii paneme oa maissilo sisse. Kui ilmad lubavad, saab ehk mais nädala lõpuks koristatud. Seejärel kujuneb suuremaks tööks läga laotamine,” rääkis firmajuht Toivo Kens.

Mällikveres suviraps võetud

Mällikvere põllumajandusühistus lõpetati selle nädala teisipäeva õhtul suvirapsi koristamine. “Koristustööd olid rasked. Ilmad läksid iga päevaga kuivemaks. Vili on aga ikka lamandunud ja märg. Pidevalt tuleb ka kombaini rookida, sest märja tõttu on iga päevaga sõelad kinni pressitud,” rääkis juhataja Meelis Kaljuste.

“Üleeile alustasime ka oa võtmisega. Kolmekümnelt hektarilt on uba koristatud, kahekümnelt tuleb aga veel koristada. Kuiva ilma püsimisel kulub oa koristamiseks veel üks päev,” lisas ta.

“Laiuse põllumajandusosaühingus on raps koristatud. Saime ka silo tehtud,” teatas firmajuht Tiit Maripuu.

Puurmani põllumajandusühistus jõuti sel kolmapäeval lõpuni silotegemise ja suvirapsi koristamisega. “Tegime rohusilo. Laupäeval on plaanis teha veel maisisilo 30hektariliselt põllult. Siis peaksime silo valmistamisega ühele poole jõudma. Suvirapsi saagiks tuli üle kolme tonni hektarilt,” lausus ettevõtte tegevjuht Laine Lemberg.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus