Põllumehed lõpetavad sügiskündi ja laotavad sõnnikut

Põllumajandusettevõtetes on praegu lõpetamisel sügiskünd ja sõnniku laotamine. Maaharijad kiidavad kündmiseks sobilikke ilmu, kuid arvavad, et tulemuslikuma kevadkülvi huvides vajaks maa senisest rohkem niiskust.


Puurmani Põllumajandusühistus lõpetatakse sügiskünd käesoleval nädalal. “Künname 750 hektarit maad, mis asub ettevõttel mitmes paigas. Kevadel külvame sinna nisu, otra ja rapsi,” ütles tegevjuht Arvi Kink.

“Ilusad sügisilmad kindlustasid künniks pikaajalise perioodi. Paraku on aga maa liiga kuiv, niiskust oleks rohkem vaja, mistõttu oleks vihm pikisilmi oodatud,” lisas ta. Põltsamaa vallas Mällikvere Põllumajandusühistus tehakse sügiskündi ligi 600 hektaril.

 “Maa, mis piisavalt kõva ja kuiv, viskas korra ka adra välja, mistõttu tuli terasid vahetada,” rääkis juhataja Meelis Kaljuste. 

Jõgeva vallas tegutsevas osaühingus Vaimastvere Agro lõpetati sügiskünd nädal tagasi.

 “Kündsime 100 hektarit. Osal maal tegime sügavkobestust, sest lägale on vaja muld peale saada. Sõnnik ja läga on põllule igati olulised väetised,” ütles juhataja Jaanus Teras.

“Sõnnikut viime otse hoidlast põllule. Teatud koguse hoiame vahepeal ka sõnnikuaunades. Sõnnik on väärtuslik väetist ja mida rohkem seda põllule laotada, seda vähem tuleb kasutada mineraalväetist. Keskkonnanõuete põhjal peab laotatud sõnnik olema sisse küntud neljakümne kaheksa tunniga. Meie kandis tuleb väetamisel arvestada sedagi, et tegemist on karstialadega,” märkis tegevjuht Arvi Kink.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus