Põllumehed kasutavad vihmavabu päevi heina varumiseks

Tänavu on vihmasajud  Jõgevamaa põllumeestel suuresti raskendanud heinategemist.  Mitmetes firmades varutakse kuiva heina ennekõike vasikate jaoks.

Täna kavatsetakse heinategemine lõpetada Palamuse valla põllumajandusettevõttes aktsiaseltsis Evemar, kus selleks tööks kõiki vihmavabasid ilmu ära kasutatud. Nii kestis heinategu neljapäeval kuni õhtutundideni.

Praegu oleme kätte saanud kaks kolmandikku ehk kaheksakümmend protsenti vajalikust heina kogusest. Kokku plaanime teha 3000 rulli heina,” ütles juhataja Mati Evert. 

Heinasaak on hea

Meie veisekarjas saavad heina nii vasikad kui ka lehmad, sest kari vajab lisaks silole ka kuivsööta,” ütles ta. Everti sõnul on heinasaak tänavu väga hea, kvaliteet sõltub aga suuresti niitmisaegadest.

Peaagronoom Katrin Tootsmani sõnul õnnestus silotegemine esimesest niitest Jõgeva valla aktsiaseltsis Perevara väga hästi, kuid korralikku heinavarumist on seganud pidevad vihmasajud.

Heina saab aga kindlasti veel teha, sest augustis on ju heinategu ennegi käinud. Heinasaak sõltub suuresti ilmastikuoludest. Esmajärjekorras peab heina jätkuma vasikatele, sest nemad eriti silo ei söö,” märkis Tootsman.

Tema sõnul asuvad Perevara suuremad heinamaad Jõgeva linna ümbruses.  Heinamaade rajamiseks on kasutatud möödunud aastal ostetud heinaseemnekülvikut. 

Kvaliteetne hein tuleb looduslikelt rohumaadelt

Torma vallas osaühingus Vaiatu Agri tehakse heina vaid vasikatele. Põltsamaa kandis niideti osaühingus Viraito väike kogus heina, mis pandi märjalt rullidesse. Ilmad läksid käest ära ja prognoosid ei pidanud paika. Kokku sai neid rulle seitsmekümne ringis. Nüüd on veel plaanis 20 000 tonni ringis kuiva heina teha,” ütles juhataja Toivo Kens.

Ennekõike peavad heina saama vasikad. Kui heina on rohkem, võib seda aga profülaktika mõttes anda ka lüpsilehmadele, kui nende kõhud veidi vedelamad on. Muu toidu hulka pole mõtet heina panna, see jäetakse söödalava nurka, et lehmad vabalt võtta saaksid, kui neil isu tekib,” selgitas ta. Kens märkis, et kõige kvaliteetsemat heina saab ennekõike  looduslikelt rohumaadelt.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus