Põllumehed kasutavad päikesepaistelisi päevi saagi päästmiseks

   

Jõgevamaa põllumajandusettevõtetes püütakse päästa saake, mis veel vihmaste ilmade tõttu on senini põllule jäänud. Lõppeval nädalal  kasutati päikesepaistelisi päevi maksimaalselt koristustöödeks.

 

Aktsiaseltsis Adavere Agro lõpetati eile    suvinisu koristamine. Peaagronoom Jüri Smitt prognoosis selle teravilja saagiks neli tonni punkrikaalus.  “Pidevate vihmade tõttu on saagikaod suured, kõrred on murdunud ning kombainid kipuvad maadligi vajunud viljapäid purustama.”  Täna kavatsetakse hakata rapsi võtma. “Rapsipõllud on ilusa väljanägemisega, kuid saagi suurus sõltub sellest, kuidas järgmiste päevade ilmad koristustöid teha võimaldavad,” tõdes Smitt.

Oder koristati tema sõnul Adavere Agros kolm nädalat tagasi ja saagiks saadi 4,6 tonni punkrikaalus. “Rahvasuu ütleb, et kui vanajumal midagi lusikaga annab, siis sageli kulbiga võtab. Tänavukevadised ilmad võimaldasid varajast külvi, soodsalt möödus ka suve esimene pool, kuid hilissuvel ja sügisel hakkasid vihmad põlde rikkuma,” rääkis teenekas agronoom.

Teraviljasaak pole üldiselt kiita

Torma Põllumajandusosaühingus  oli viimaste päevade kiiremaks tööks kaera koristamine, millega reedeks lõpule jõuti. “Kaer kasvab meil 158 hektaril ja arvatavasti õnnestub 120 hektarilt saak kätte saada,” ütles põllumajandusfirma taimekasvatusjuht Koidula Liis. “Kaera kavatseme ära müüa, kui turu leiame.”

 Paar päeva kulub Torma  Põllumajandusosaühingus veel odra koristamiseks nendelt põldudelt, kus villi lamandunud ja kuhu kombainid vihmaste ilmadega peale minna ei saanud.

“Nisu koristamise lõpetasime nädala eest. Talinisusaaki suuruses 6,5 tonni aidakaalus võib  heaks pidada, seevastu suvinisusaak osutus üsna viletsaks. Samasugune on olukord teistegi teraviljadega,” rääkis Koidula Liis.

Palamuse vallas tegutseva AS Evemar juhataja Mati Everti sõnul peaksid neil järgmisel nädalal koristustööd lõpule jõudma.

“Nädalavahetuseks lõpetasime odra koristamise, jääb võtta veel suvinisu ja rapsi. Normaalsetest saakidest on tänavu asi kaugel, kuid põllud tahavad ikka üle käimist,” lausus Evert.

Imaveres asuvas Essa-Reinu talus on praegu käsil odrakoristus. “Käesolev aasta on põllumehel kulgenud üle kivide ja kändude . Saak kipub viletsaks jääma. Kui esimestel koristuspäevadel saime 3,5-4   tonni otra aidakaalus, siis viimastel päevadel kõigest kaks tonni, ” ütles talu peremees Hendrik Allsaar.

Kartulivõtt pooleli</span>

Kartulikasvatusega on Jõgevamaal tegelema jäänud üksikud põllumajandusettevõtted.  Torma valla ettevõttes Raja Potato alustati kartulivõtuga 2. septembril. “48 hektarist on praeguseks koristatud 60 protsenti. Selle nädala ilusate ilmade ajal püüdsime võimalikult pingeliselt töötada. Alustasime tööga kartulipõldudel varahommikul ja lõpetasime õhtul,” rääkis Ain Aru. Tema sõnul on praeguseks teada kartulisordi ‘Varane Kollane’ saak, see on 32 tonni hektarilt.

Jõgeva valla firmas Hansukartul kasvatatakse kartulit 30 hektaril. “Koristamisega alustame tuleval nädalal. Varem polnud võimalik, sest vesi oli vagude vahel. Saagikust pole mõtet prognoosida, see selgub siis, kui kartul võetud,” ütles juhataja Hans Tamm.

iii

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus