Põllumehed jagasid Toompeal kingitusteks 101 traktorit

Põllumeeste lubatud 101 traktoriga Toompeale minek sai tõeks ja kõik meediakanalid said väikese ninanipsu, sest nii mõnigi lootis Eesti võimukünkal näha tõsist masinaparki. Seekord peitsid 101 traktorit end riigikogulastele tehtud kingipakkides. „Ära mängi toidu, mängi mängutraktoriga!” oli sündmuse kandev idee.


Toompea on viimastel aastatel näinud väga eripalgelisi kogunemisi, mõned tigedad, mõned jälle leebemad, kuid päris ilmaasjata ei koguneta. Seekord oli tegemist otsekui teatava riitusega. Natuke nagu laulupidu, sest sõnum oli nii avalikkusele kui ka personaalselt parlamendi saadikutele, et põllumajandus on jätkuvalt oluline valdkond, ilma milleta meie on riiki raske ette kujutada.

Sündmuse üks korraldaja, Jõgevamaa põllumajandusettevõtja Raul Soodla loodab väga, et sõnum jõudis pärale, eriti võiks kõik riigikogulased mõista, kust toit tuleb, et piima ei saa poest. Soodla ulatas paki ise  Raivo Tammele, kellele oli riigikogulane kinnitanud, et tema isiklikult toidutootmist ning tootmise säilimist toetab.

„Põllumajandus ei ole kuskil taganurgas tehtav ning ei tohi arvata, et see justkui laheneb iseenesest. Meid ei tohi ära unustada,” möönis Soodla. „Päristraktoreid ei olnud, aga kes neid näha soovib, võib külastada põllumajandusnäitust.”

Jõgevamaalt oli osalejaid rohkelt ning tundus, et meie maakonna esindatus võis olla üks suuremaid. Kohal oli kaks põlvkonda põllumehi, noored ja vanad. Soodla sõnul ongi põlvkonnavahetus saanud reaalsuseks. „Nõukaaegne suurtootjast põllumees annab täna asju nooremale üle või on isegi seda juba teinud,” sõnas Soodla. „Väljakutsed on muutunud. Räägitakse rohelisest ja mahepõllumajandusest. Märksõnaks on seegi, palju põllumajandus ühiskonnale tagasi annab.”

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk oli üks neist, kes rahalise vahendeid üleminekutoetusteks aitas leida. Kokk, erinevalt paljudest teistest riigikogulastest, on majanduse ja ka põllumajandusega tihedamalt kursis ja mõistis aktsiooni tähendust vahetumalt. „Mul on hea meel, et oleme suutnud raha leida. Järgmistel aastatel on ette näha samme, mis põllumajandusettevõtjate elu paremaks võiks teha.”

INDREK SARAPUU

blog comments powered by Disqus